Halep düşerse rejim düşer!

Suriye’nin kuzeyindeki Cerablus bölgesi IŞİD’in elinde. Bölge PYD’nin eline geçtiğinde, daha önce iki kantonun birleşmesiyle uzayan Kürt koridoru ilk evresini tamamlamış olacak. Geriye Doğu Akdeniz’e açılması için Esad‘ın elindeki Halep ve Lazkiye’nin düşmesi kalıyor…

Sırf şu tablo bile koridoru engellemenin Esad‘ın Halep ve Lazkiye’yi koruyabilmesinden ve ülkesinin kuzeyinde egemenlik tesis etmesinden geçtiğini gösteriyor.

1 MUTABAKAT, 3 YÖNTEM

Ancak AKP ne yapıyor? Cerablus alınmalı diyor! Peki nasıl? AKP’nin iki yöntemi var: Ya TSK eliyle, ya da tam desteklenmiş ÖSO eliyle.

Tuzak burada başlıyor: ABD AKP Hükümeti’ne “sınır güvenliğin konusundaki endişene katılıyorum, Cerablus IŞİD’den temizlenmeli” diyor. Peki nasıl? ABD masaya kendi aktörünü sunuyor: “Görünen en uygun kuvvet sahadaki gücü nedeniyle PYD.”

Böylece masada Cerablus’un IŞİD’den alınması konusunda bir mutabakat fakat yöntemi konusunda üç seçenek belirmiş oluyor.

ABD bu tuzakla Ankara’yı “önce IŞİD” çizgisine sokuyor. Dün de belirttiğimiz gibi “üst düzey hükümet yetkilisi” bir grup gazeteciyle görüşerek bu yeni çizgiyi ilan etti.

ABD şimdi ikinci ve üçüncü tuzağı kurdu. Washington ikinci tuzakla Ankara’yı şu şekilde sıkıştırıyor: “Madem IŞİD’i sınırından atmak istiyorsun, Diyarbakır ve İncirlik Üssü’nü tam kullanımıma aç ki yoğun hava saldırısı yapayım.”

Üçüncü tuzak ise AKP’nin Halep operasyonu!

HALEP’TE ORTAK OPERASYON ARAYIŞI

AKP’nin desteklediği 13 terörist örgüt 2 Temmuz akşamı Esad rejiminin kontrolündeki Halep’e büyük bir saldırı başlattı. AKP Hükümeti “Halep düşerse, rejim düşer” diyerek bölgeye abanıyor. “Operasyonu yerinde izleyen” AKP’nin sesi Yeni Şafak, teröristlerin lideri Husanin’in ağzından dün şu sözleri manşet attı: “Osmanlı Halep’i kaybedeli 100 yıl oldu. İnşallah düştüğümüz yerden kalkacağız.”

Halep Cerablus’un güney batısında, İdlib’in kuzey doğusunda. IŞİD’in elindeki Cerablus’tan AKP’nin iki ay önce Suudi Arabistan’la anlaşarak Nusra liderliğindeki Fetih Ordusu gruplarına işgal ettirdiği İdlib’e bir çizgi çekerseniz, Halep o çizginin tam ortasında kalır.

Halep, IŞİD ile Nusra kontrolü arasındaki bölgelerin arasında kalan kritik bir konumdadır; hem ticari başkent olması nedeniyle, hem de Kürt koridorunun Doğu Akdeniz’e açılacağı hattın önünde olması nedeniyle…

İşte AKP böylesi kritik öneme sahip bir bölgeye saldırıyor. Üstelik ABD’yle Cerablus’ta “ortak operasyon” arayışında olduğu bir süreçte…

SURİYE’NİN BİRLİĞİ SORUNU

Ankara’da şöyle düşünenler de var: AKP’nin Halep hamlesi, nihayetinde koridorun Doğu Akdeniz’e açılan kapısının PYD yerine ÖSO, Nusra vb. gruplara teslim edilmesi demektir ve bu yönüyle olumludur!

İşte Türk devleti bu sakat anlayış nedeniyle 1991’den beri ABD’nin koridor tuzaklarına döne döne düşmektedir! Bölgenin PYD yerine Nusra ya da ÖSO’da olması koridoru önler mi? Esad‘da kalmasının Türkiye’nin güvenliği için en temiz çözüm olduğu görülemiyor mu?

Tablo Türkiye açısından giderek sorunlu hale gelmektedir. Uzatmadan belirtelim: Ankara’nın iki ay önce İdlib’i terörist örgütlere ele geçirtmesi, bugün de Halep’i almaya çalışması son tahlilde Amerikan koridorunun inşasına yarar!

Kuzey kuşağı içindeki bölgeler ister ÖSO, ister Nusra, ister Türkmenlerden kuracağınız örgütlerin kontrolünde olsun, Şam yönetiminin egemenliğinde olmadığı müddetçe, en sonunda Amerikan koridoruna dönüşür!

İdlib’in işgal edilmesi Esad‘ın ülkesinin kuzeyine egemen olmak için 6 ay önce başlattığı stratejik taarruzu durdurdu, Halep’in işgal edilmesi ise Esad‘ı iyice sıkıştıracak.

Sonra? Halep düşerse rejim düşecek; rejim düşerse Suriye parçalanacak.

Oysa denklem 1991’den beri sabittir: Irak’ın birliği ve Suriye’nin birliği, Türkiye’nin birliğidir!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
5 Temmuz 2015

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: