Suruç saldırısının hedefi

Ayn El Arap’a (Kobani) yardım için Şanlıurfa’nın Suruç ilçesine giden SGDF üyesi gençler, Amara Kültür Merkezi önünde patlayan bir bombanın hedefi oldu. Katliamda 31 kişi öldü, 100 kişi de yaralandı.

Saldırının ilk belirlemelere göre IŞİD’li bir intihar bombacısı tarafından yapıldığı iddia edildi. Ancak biz bu satırları yazarken henüz saldırıyı üstlenen olmamıştı.

Kuşkusuz IŞİD saldırının olağan failidir ve katliamdaki elin o olduğu yüksek ihtimaldir. Ancak bu tür saldırılarda görünen elden ziyade görünmeyen asıl eli ve hedefini ortaya çıkarabilmek önemlidir.

IŞİD’E KARŞI AKP-PYD EKSENİ KURMA ÇABASI

Saldırı, konuyla ilgili pek çok uzman tarafından öncelikle IŞİD – PYD çatışması olarak değerlendirildi. Fakat bize göre mesele bunun çok daha ötesindedir. Şundan:

Mesele IŞİD – PYD çatışması olsa, IŞİD PYD’yi yerinde, yani Suriye’de hedef alır. Saldırının Türkiye’de olması ve “IŞİD – PYD çatışmasının Türkiye’ye taşınması” görüntüsünün yaratılmaya çalışılması, saldırının doğrudan Ankara’yı hedef aldığını gösteriyor!

Saldırının hedefini anlamak için bir süredir Washington ile Ankara arasında yürütülen güvenlik anlaşması müzakerelerine ve onun ilk sonucu olan İncirlik mutabakatına bakmamız gerekiyor.

Bu köşede bir kaç yazıyla inceledik: İncirik mutabakatı aslında Ankara’yı ABD’nin ana hedefine eklemleme mutabakatıdır ve pratikte Ankara’yı IŞİD’e karşı PYD’yle aynı eksene oturtma çabasıdır!

IŞİD’in doğrudan Suruç’ta katliam yapması ve devletler hukukuna göre Türkiye topraklarını hedef alması, işte bu ekseni inşa etme çabasının bir parçası olarak görünüyor!

ESAD DÜŞMANLIĞI TERÖRE ZEMİN YARATIYOR

Kuşkusuz meselenin bir de doğrudan AKP Hükümetini ilgilendiren boyutu vardır. Son tahlilde bu saldırı, AKP’nin Beşar Esad’ı devirme ve Şam’da İhvan rejimi kurma hedefiyle 5 yıldır uyguladığı “komşulara düşmanlık” politikasının bir sonucudur; terör örgütlerini desteklemenin, her türlü lojistik ve istihbarat desteği vermenin, sınırları teröre açmanın, terör örgütlerine karşı terör örgütleriyle denge aramanın sonucudur.

Geçen hafta “Milli Tel Abyad Buluşması” adlı bir örgütün Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesinde toplanması ve Suriye’de güvenli-özerk bölge kurma hedefi ilan etmesi; yine önceki gün Suriyeli muhalif askerlerin Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde toplantı yapması ve ÖSO’ya bağlı 30 kişilik bir Yüksek Askeri Konsey oluşturması, kendi içlerinden bir “genelkurmay başkanı” seçmesi gibi faaliyetler, Türkiye’yi her türden saldırıya açık hale getirmektedir!

TERÖRÜ BİTİRME PROGRAMI

Türkiye’nin bu tür saldırıların hedefi olmamasının yolu açıktır:

1) Ankara ABD’yle varılan İncirlik mutabakatını yırtıp atmalıdır.

2) ABD’yle kurulmakta olan “Ortak Koordinasyon Harekat Merkezi”nden Suudi Arabistan’la kurulan “Ortak Operasyon Merkezi”ne kadar her türlü Suriye karşıtı merkez kapatılmalıdır. Eğit-Donat programı sonlandırılmalıdır.

3) Şanlıurfa ve Hatay’da çeşitli örgütlerin yaptığı toplantılar yasaklanmalı ve bu örgütlerin MİT gözetiminde kurduğu karargâhlar dağıtılmalıdır, ÖSO lağvedilmelidir.

4) Sınırlar derhal kapatılmalı ve Suriye’ye terör ihracına son verilmelidir. Türkiye Suriye sınırı boyunca kendi topraklarında bir güvenlik kuşağı oluşturmalı ve Hatay-Urfa hattına “konuşlandırılmış” yapılar adım adım eritilmelidir.

5) Ankara Suriye politikasını değiştirmelidir. İran’ın Batı’yla yaptığı nükleer anlaşma bu konuda Ankara’ya fırsatlar sunmaktadır.

Ardından Ankara angajman kurallarını kaldırarak Suriye hava kuvvetlerinin ülkesinin kuzeyinde denetim sağlama sortileri yapmasına olanak sağlamalıdır. Yine Ankara Suudi Arabistan ile kurduğu Fetih Ordusu’nu dağıtmalı ve İdlip’in işgalini kaldırmalıdır. Böylece Suriye kara kuvvetleri 2 ay önce kesintiye uğrayan kuzeye yönelik taarruzunu sürdürür ve rejim kuzeyde yeniden egemenlik sağlar.

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
21 Temmuz 2015

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: