Kobani’ye İncirlik kalkanı

Neyi tartışıyoruz, problem ne? ABD’nin Irak’ın kuzeyindeki Barzanistanı Suriye’nin kuzeyindeki kantonlarla birleştirip Doğu Akdeniz’e açma çabasının nasıl önleneceğini; yani Amerikan koridorunun nasıl engelleneceğini…

Peki bu pratikte nasıl mümkündür?

1) ABD’nin koridoruna araçlık yapan kuvvetleri (PKK/PYD, KDP, KYB) vurarak.

2) ABD’nin koridorunun geçtiği ülkelerin (şu aşamada Irak ve Suriye) toprak bütünlüğünü ve siyasal birliğini savunarak.

Peki durum ne? İnceleyelim:

ABD: PKK’Yİ VUR AMA PYD’Yİ TANI, KDP’YLE ORTAK OL!

1) Türkiye 24 Temmuz’dan bu yana Irak’ın kuzeyindeki PKK hedeflerini vuruyor ve içeride de teröre karşı gözaltı operasyonları yapıyor.

Böylece “Amerikan koridorunun pratikte nasıl önlenebileceği” probleminin araçları vurma ilk yanıtının bir bölümü gerçekleştiriliyor.

Peki diğer araçlar? PYD ve KDP?

PYD PKK’nin Suriye’deki kolu. Ancak İncirlik mutabakatıyla birlikte hem ABD’nin hem de AKP hükümetinin özel olarak PKK ile PYD’yi ayrı tuttuğu görülüyor:

a) Ahmet Davutoğlu “PYD’nin kazanımlarından rahatsız olmadıklarını” ilan ediyor! Başbakan Basın Müşaviri Osman Sert ekranlara çıkıp “Suriyeli Kürtlerle (PYD ve askeri birimi YPG) savaşmıyoruz” diyor!

b) Pentagon sözücüsü Jeff Davis “PKK ayrı, YPG ayrı” diyor, ABD Dışişleri Sözcüsü John Kirby “İncirlik sayesinde YPG’ye daha aktif destek verebileceğiz” diyor! Ve tüm ABD’li yetkili ve sözcüler gibi son olarak Beyaz Saray sözcüsü Eric Shultz da PKK’nin vurulmasına destek veriyor: “PKK’nin saldırılarını kınıyoruz. PKK bir terör organizasyonu. Türkiye’nin kendini savunma hakkına saygı duyuyoruz.”

Dahası New York Times‘a konuşan ABD’li bir yetkili “Türkiye YPG’ye saldırmayacağı konusunda güvence verdi” diyor!

c) Ya KDP? ABD’yle İncirlik mutabakatına varan heyetin başkanı Dışişleri Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu önceki gün Erbil’e gidip Barzani‘yle görüştü; Ankara ile Erbil’in “stratejik ortaklığını” teyit etti!

AKP IRAK VE SURİYE’NİN PARÇALANMASINDAN YANA

2) Peki Irak ve Suriye’nin birliğini, bütünlüğünü savunma konusu?

Tamam 13 yılı, Erdoğan‘ın BOP eşbaşkanlığını, Irak ve Suriye’ye açık düşmanlığını bir an için “unutalım” ve “Erdoğan düşmanlığına esir olmayalım”! Fakat daha iki ay önce Erdoğan‘ın Kral Salman‘la yaptığı anlaşmayla Fetih Ordusu’nu kurup İdlip’i işgal ettiğini ve kuzeye doğru taarruza geçmiş Esad güçlerini durdurduğunu, önlerini kestiğini unutalım mı?

Kendimizi kandırmayalım: Erdoğanlar bu saldırıyı yapmasa, bugün Esad ülkesinin kuzeyinin en azından bir bölümüne egemen olmuş olacaktı ve şu anda koridor problemini bu sıcaklıkta konuşmuyor olacaktık!

Bu da eskiymiş, üstünden iki ay geçmiş mi diyorsunuz? Peki Erdoğan ile Salman‘ın Fetih Ordusu’nun Lazkiye’yi hedef alan geniş kapsamlı bir operasyon için herekete geçtiği bilgisini ne yapacağız? Lazkiye koridorun Akdeniz kapısı değil mi? Lazkiye’yi ele geçirmek ve Şam’dan koparmak son tahlilde koridora yaramaz mı?

Kendimizi kandırmayalım: AKP Hükümeti Irak ve Suriye’nin siyasal birliğini ve toprak bütünlüğünü savunmuyor. Tersine iki ülkenin de parçalanmasını istiyor. Dahası Washington’un havucuyla buralardan pay kapmayı hedefliyor.

Kendimizi kandırmayalım: Tampon, güvenli bölge, IŞİD’den arındırılmış alan… Adına ne derseniz deyin, Şam’dan koparılacak her parça son tahlilde koridor demektir!

İNCİRLİK MUTABAKATI: 2. ÇEKİÇ GÜÇ

Kendimizi kandırmayalım: Birincisi ABD’yle işbirliği yapan, ikincisi sahada Esad’ı devirmeye çalışan ve üçüncüsü Irak ile Suriye’nin birliğini, bütünlüğünü hedef alan bir hükümet koridoru önleyemez, tersine o koridora bekçilik yapar!

İncirlik mutabakatı Ankara’nın PYD kantonlarını tanıma anlaşmasıdır. 25 yıl önce İncirlik’teki Çekiç Güç’le Irak’ın kuzeyindeki Barzanistan’ı inşa eden ve Türkiye’ye kabul ettiren ABD, şimdi yine İncirlik’le Suriye’deki kantonları Türkiye’ye kabul ettirmektedir! Nitekim ABD 480. hava filosunu İncirlik’e kaydıracağını açıkladı. Bu filo 1991’de İncirlik’e konuşlandırılan Çekiç Güç filosuydu!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
31 Temmuz 2015

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: