Açılım bitti mi?

PKK hedeflerinin vurulması ve Erdoğan‘ın kimi açıklamaları “açılım bitti” değerlendirmelerine yol açıyor. Bize göre ise Açılım bitmedi, tersine, AKP’nin İncirlik mutabakatıyla izlediği teslimiyet politikası Ankara’yı Açılım’da yeni bir düzleme zorlayacak!

Nitekim Erdoğan‘ın AKP ile HDP arasındaki Dolmabahçe mutabakatına dair öze değil ama görüntüye dair yaptığı itirazlar ve yerine “Türkiye mutabakatı” diye sıçramalı bir mutabakat ihtiyacına işaret etmesi, bize bu köşede şu yorumu yaptırmıştı: “Açılım mevcut rotada ilerleyebileceği kadar ilerledi, artık o rotada yol yok; ancak Açılım’a yeni bir yön verilerek süreç ilerletilebilir.”

İşte artık bu aşamadayız ve bunu durdurmanın, yani Açılım’ı gerçekten bitirmenin yolu İncirlik mutabakatının engellenmesine bağlıdır!

Zira İncirlik mutabakatı 2. Çekiç Güç’tür ve birincisinde Irak’ta inşa ettiği koridor gibi ikincisinde de Suriye’de koridor inşa etme peşindedir!

AKP’DEN KANDİL’E MESAJ

Türkiye’nin İncirlik mutabakatıyla Açılım’ı yeni bir düzleme taşımaya zorlandığı şu açıklamalarla da sabittir:

1) ABD’nin ısrarla PKK ile Suriye’deki kolu olan PYD-YPG’yi ayırması ve Türkiye’nin PKK hedeflerini vurmasını “savunma hakkı” olarak değerlendirmesi. John Kirby‘den sonra ABD Dışişleri Sözcüsü Mark Toner‘in de “İncirlik ile YPG’ye aktif desteklerinin artacağını” ilan etmesi. Ve ABD’li yetkilinin “Türkiye YPG’ye saldırmayacağına dair güvence verdi” demesi.

2) YPG sözcüsü Redur Xelil’in de “PKK ile örgütsel bağlantımız yok” demesi.

3) AKP’nin Öcalan ile PKK’yi, PKK ile HDP’yi ve yine Öcalan ile HDP’yi ayrıştırmaya dönük söylemleri. Örneğin Yalçın Akdoğan‘ın “Öcalan bunları (Demirtaş ve HDP sözcüleri) sopayla kovalar” demesi. Örneğin Ahmet Davutoğlu‘nun “Suriyeli Kürtlerin (PYD-YPG) kazanımlarından rahatsız değiliz” demesi.

4) Barzani‘yle “stratejik ortaklığın” teyidi için Erbil’e görüşmeye giden Dışişleri Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu‘nun KDP üzerinden Kandil’e mesaj göndermesi ve Barzani‘den “PKK silah bırakmalı” çağrısı yapmasını istemesi.

5) Ve hem Kandil’den hem de Demirtaş‘tan “Açılım yeniden başlamalı” anafikirli yumuşamış açıklamaların gelmesi.

PKK’NİN TERBİYE EDİLMESİ

Bu tabloya bakılırsa Türkiye’nin İncirlik mutabakatı karşılığında Kandil’i vurması ve ABD’nin buna itiraz etmemesi ve hatta dolaylı desteklemesi, PKK’yi belli ölçülerde “terbiye etmiş” görünüyor.

Erdoğan‘ın istediği tam da buydu. Zira Erdoğan bir süredir ancak “şımarıklığı törpülenmiş” ve “terbiye edilmiş” bir PKK’yle müzakereye devam edilebileceğinin işaretlerini vermekteydi.

Erdoğan‘ın uzakdoğu ziyareti sırasında uçakta gazetecilere “süreç istismar edildi, bedelini seçimde ağır ödedik” demesi bu işaretlerinin sonuncusu ve en belirginiydi.

Demek AKP en az 276 koltuk kazanarak tek başına iktidar olsa Açılım sürecekti! Demek HDP yüzde 13 yerine baraj altı kalsa ya da en azından 10 civarında kalarak AKP’nin tek başına iktidar olmasının yolu açılsa müzakereler sürecekti!

DÜĞÜM İNCİRLİK’TEN ÇÖZÜLÜR

Erdoğan‘ın bu açıklaması aynı zamanda “erken seçim hedefli azınlık hükümeti” mesajıyla birlikte okunmalıdır. Çünkü bu mesaj, erken seçimle yeniden tek başına iktidar olunduğunda Açılım’ın yeni bir düzleme taşınarak sürdürüleceği anlamındadır.

O zamana kadar PKK hedeflerinin vurularak Kandil’in HDP üzerindeki baskısının azaltılması, HDP yöneticilerinin fezlekelerle vurularak Öcalan’ın yeniden “tek adam” mertebesine yükseltilmesi Erdoğan-Davutoğlu-Fidan üçlüsünün kısa yol haritası olarak Türkiye’nin önünde duruyor.

Hem böylece başta TSK olmak üzere çeşitli kurumlardan gelen “milli eğilimli baskılar” da yatıştırılacaktır!

Türkiye bu çıkmaza AKP’nin imzaladığı İncirlik mutabakatıyla bağlanmıştır, düğüm buradan çözülmelidir!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
1 Ağustos 2015

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: