İncirlik’in bir hedefi de Moskova konferansı

Washington ile Moskova, İran’la yapılan 14 Temmuz anlaşmasından hemen sonra bölgede aktif hamlelere soyundular. Bu hamleleri özetle Moskova’nın Suriye’de siyasi çözümü gerçekleştirmeye dönük girişimi ve Washington’un bunu önlemeye dönük hamleleri olarak özetleyebiliriz.

Bu hamleleri somutlayabilmek için öncelikle ABD Başkanı Barack Obama ile Rusya Devlet Başkanı Vlademir Putin‘in 14 Temmuz’dan hemen sonra yaptıkları görüşmeye dönmemiz gerekir. Anımsayalım:

Kremlinden yapılan açıklamada “iki liderin uluslararası terörle mücadele konusu gibi diğer uluslararası konularda da işbirliğine gitmek için anlaştıkları” belirttildi.

Beyaz Saray ise “iki liderin özellikle başta Suriye’dekiler olmak üzere yaşanan bölgesel gerilimleri azaltmaya yönelik işbirliği yapmak istediği” açıklandı.

DOHA GÖRÜŞMESİNİN HEDEFİ

Şimdi Washington ile Moskova o görüşmenin devamını getirmeye çalışıyor. Yarın ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Doha’da biraraya gelecek.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mikhail Bogdanov ikilinin “Suriye krizini” ele alacağını açıkladı.

Fakat burada dikkat çekici olan Bogdanov‘un görüşmeye Suudi Arabistanlı bir yetkilinin de katılabileceğini söylemesidir.

Peki bu önemli görüşmenin hedefi ne?

Rusya’nın inisiyatifiyle önümüzdeki günlerde yenisi yapılacak olan Moskova konferansı…

Hani Cenevre’nin devamı olan ve Rusya’nın Suriye’deki tarafları masaya oturtmaya çalıştığı konferans.

ABD’NİN İKİ YÖNTEMİ

ABD bundan önceki konferansta yardımı kesmekle tehdit ederek bazı muhalif grupların Moskova konferansına katılmasını engellemiş ve çözümü baltalamıştı. Bu kez yeni ve iki koldan yöntem izliyor:

1) Doğrudan kendisi ve Suriye’deki müttefiklerini de Moskova konferansına katarak Rusya’nın belirleyici olmasını engellemeye ve masada çözümsüzlüğü dayatmaya çalışıyor. Doha’daki toplantının da bunun ön bilek güreşi olduğu anlaşılıyor.

Beyaz Saray ve Kremlin kaynaklı haberlerde Eylül’den önce yapılacak bu konferansa ABD ile Suudi Arabistan’ın katılmak istediği belirtiliyor.

2) ABD Moskova konferansı öncesinde AKP Hükümeti ile İncirlik mutabakatı imzalayarak Rusya’nın inisiyatifini sahada da köreltmeye çalışıyor!

İRAN: ESAD KIRMIZIÇİZGİ

Tam bu noktada çok aktörlü bu problemin önemli aktörlerinden birine kulak verelim.

İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney‘in danışmanı Ali Ekber Velayeti, Beşar Esad‘ın Tahran için kırmızıçizgi olduğunu ilan etti. Velayeti Esad‘ı sadece Suriye halkınının değiştirebileceğini belirtti.

Fakat daha önemlisi Velayeti‘nin kendileri dahil tüm kuvvetlerin Suriye’den çıkması gerektiği yönündeki şu sözleriydi: “Suriye’de bir siyasi çözüm isteniyorsa, krizin herhangi bir tarafına askeri destekte bulunanlar bu desteği tamamen durdurmak zorunda. İran Suriye’de siyasi bir çözümden yana. Ancak herkes silahını indirmeli ve savaşmaya son vermeli. İran ve Hizbullah savaşçıları dahil olmak üzere tüm yabancı unsurlar Suriye’den çıkmalı ve geride sadece Suriye hükümeti ve halkı kalmalı. Ondan sonra tüm Suriyeliler BM arabuluculuğunda diyalog masasına oturur ve bir sonraki adıma karar verir.”

İNCİRLİK’E İMZA VAR, TÜRK AKIMI’NA YOK

Tahran’dan gelen bu çıkış da Moskova merkezli cephenin siyasi çözüm girişimine işaret etmektedir.

Ve bu güçlü bir girişim olduğu için de ABD İncirlik mutabakatlı yeni bir atakla ön almaya çalışmaktadır. Yani İncirlik mutabakatı sadece Türkiye’yi değil, tüm bölgeyi etkileyecek önemdedir.

Nitekim AKP Hükümeti “geçici” olduğunu yok sayarak ABD ile İncirlik mutabakatını imzalayabilmekte ama “geçiciyiz” diyerek Rusya’ya Türk Akımı’nı imzalamayı bir kez daha ertelemektedir!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
2 Ağustos 2015

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: