Gold-Sinirlioğlu üzerinden Suriye’de İsrail-AKP uyumu

İsrail Dışişleri Bakanlığı Genel Direktörü Dore Gold, Feridun Sinirlioğlu‘nun Dışişleri Bakanı olmasından büyük memnuniyet duyduğunu açıkladı. Sinirlioğlu’na mektup gönderen ve ayrıca basın önünde ona övgüler dizen Gold, “Türkiye onun gibi bir Dışişleri Bakanı’na sahip olduğu için çok şanslı, o birinci sınıf bir diplomat” dedi.

Önemle anımsatalım: Gold ile Sinirlioğlu 22 Haziran 2015’te Roma’da gizlice buluşmuştu. Her ikisi de ülkesinin Dışişleri Bakanlığı’nın fiilen 2 numarasıydı. Artık ikisi de 1 numara!

Netanyahu hükümetinde Dışişleri Bakanlığı yok ve Başbakan bakanlığı kendisine bağladı, genel direktör olan Dore Gold da böylece fiilen bakanlığın 1 numarası oldu. Sinirlioğlu da AKP-HDP seçim hükümetinde Dışişleri Bakanı yapıldı.

ERDOĞAN-SELAM ANLAŞMASI

Gelelim Gold ve Sinirlioğlu üzerinden İsrail ile AKP’nin Suriye’de nasıl uyumlu hale getirildiğine…

Önce bir anımsatma: Şam rejimi bu yılın başından itibaren Suriye’nin kuzeyinde denetimi ele geçirmek üzere atağa kalkmıştı. Halep’in tamamını kontrol eden Esad güçleri, buradan hareketle çeşitli grupların denetimine geçmiş olan toprakları yeniden Şam’ın denetimine sokacaktı.

İşte tam o günlerde, 2 Mart 2015’te Erdoğan, Riyad’da Suudi Arabistan Kralı Selman ile görüştü. Hakan Fidan‘ın da aynı günlerde umre nedeniyle Riyad’da olduğunu anımsatalım.

Bu görüşmeden sonra Türkiye’nin ve Suudi Arabistan’ın denetleyebildiği örgütler Fetih Ordusu adı altında birleştirildi. Fetih Ordusu Ankara ile Riyad’ın lojistik, istihbarat ve diğer destekleriyle İdlip’e saldırdı.

Böylece Türkiye ile Suudi Arabitan Esad‘ın taarruzunu durdurmuş oldu. (Oysa Esad ülkesinin kuzeyinde denetimi ele geçirebilseydi, sonrasında koridor diye bir mesele oluşmayacaktı!)

OMLETİ PAYLAŞMA ANLAŞMALARI

Esad‘ın durdurulması, Atlantik Cephesi’nin yeni atağını gündeme getirdi. ABD’nin İncirlik merkezli yeni planı için temaslar başladı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan bu planı görüşmek üzere Mayıs ayında Washington’a gitti ve ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile görüştü.

4 Haziran’da ise Washington’da bir başka ilginç buluşma vardı. İsrail Dışişleri Bakanlığı Genel Direktörü Dore Gold, Suudi Arabistan hükümeti danışmanı Enver Macid Ekşi ile görüştü.

Ortaya çıktı ki iki ülke son 17 ayda 5 kez görüşmüştü ve Riyad ile Tel Aviv, Kürt devleti kurulmasını da öngören 7 maddelik bir plan üzerinde çalışıyordu!

İşin esasının ne olduğu ABD-İsrail temasında ortaya çıktı: ABD Savunma Bakanı Ashton Carter‘ın İsrail ziyareti sırasında İsrail Savunma Bakanı Moşe Yaalon şu çarpıcı açıklamayı yaptı: “Biz Suriye’nin eskiden olduğu gibi birleşik ve tek bir devlet haline gelmesine hiç şans vermiyoruz. Suriye’nin omlet haline gelmiş bir yumurta olduğuna inanıyoruz. Omletten de yeniden yumurta yapamazsınız.”

Yani ABD, İsrail, AKP ve Suudi Arabistan için Suriye artık bir omletti ve paylarını almalıydılar!

İSRAİL: TÜRKİYE İLE SOĞUK DÖNEM BİTTİ

İşte 22 Haziran 2015’te İsrail Dışişleri Bakanlığı Genel Direktörü Dore Gold ile Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirliğlu‘nun Roma’da gizlice görüşmesi, omlettin nasıl pay edileceğiyle ilgiliydi!

Bu görüşmeden hemen sonra Suriye’nin kuzeyinde Türkiye’nin, güneyinde de İsrail destekli olarak Ürdün’ün tampon bölge kurma planaları yaptığı basına yansıdı.

Ve tüm bu planlamaların hayata geçebilmesi için gerekli olan gelişmeye sıra gelmişti artık: İncirlik Mutabakatı!

Feridun Sinirlioğlu‘nun başkanlık ettiği Türk heyeti ile Obama‘nın özel temsilcisi olan emekli general John Allen‘in başkanlık ettiği ABD heyeti 7-8 Temmuz günlerinde İncirlik merkezli yeni Suriye hamlesi için mutabakata vardı. 22 Temmuz’da gizli bakanlar kurulu kararı olarak imzalanan anlaşma, başka üsleri de ABD’ye açıyordu.

Böylece ABD tıpkı daha önce Irak’ta olduğu gibi Suriye’de de koridor kurmak istediği bölgeye İncirlik’ten 2. Çekiç Güç’le kalkan olabilecekti!

Şu anda ABD, İsrail, AKP ve Suudi Arabistan dörtlüsünün Suriye’deki omletten pay alma ittifakı hayata geçmiş durumda.

Dore Gold o nedenle Sinirlioğlu‘nu kutluyor ve Türkiye-İsrail arasındaki soğuk dönemin bittiğini müjdeliyor!

Mehmet Ali Güller
5 Eylül 2015

  1. #1 by İHSAN BABAK on 05/09/2015 - 14:52

    Değerli Arkadaşım;
    Korkut Boratav 04 Eylül tarihinde Sendika.Org’da çok önemli bir yazı yazdı. İçinde çok ilginç saptamalar yer alan ve Edelman’ın yazdıklarına atıfta bulunan bu yazı hakkında ne düşünüyorsun?
    İhsan BABAK

  1. Gold-Sinirlioğlu üzerinden Suriye’de İsrail-AKP uyumu

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: