AKP Suriye’de Kürt Koridoru’na nasıl bakıyor?

TSK’nin 24 Temmuz’dan beri süren PKK’ye operasyonlarındaki temel hedef, kuşkusuz Suriye’de Kürt Koridoru’nu engellemek olabilir. Ancak TSK’ye siyasi direktifi veren AKP Hükümeti’nin böyle bir hedefi olmadığı ortada.

Son olarak Başbakan Ahmet Davutoğlu‘nun BM Genel Kurulu için New York’ta bulunduğu sırada yaptığı açıklamalar bu gerçeği teyid etti.

Barzani‘nin internet sitesi Rudaw‘a konuşan Ahmet Davutoğlu, Suriye’nin kuzeyinde bir Kürt bölgesinin oluşturulması hakkında “Eğer Suriye muhalefetiyle anlaşırlarsa destekleriz” dedi!

Davutoğlu‘nun bu açıklaması sürpriz değil. Zira Erdoğan ile Öcalan arasında 2013 yılında yapılan başkanlık-özerklik eksenli anlaşma sonrasında PYD lideri Salih Müslim Ankara’ya davet edilmiş ve kendisine “Esad’a karşı ÖSO’yla ittifak yapın, özerkliğinize karışmayız” mesajı verilmişti.

AKP İLE TSK’NİN HEDEFLERİ FARKLI

Davutoğlu‘nun bu açıklaması, AKP Hükümeti’nin terörle mücadele hedefinin TSK’den farklı olduğunu ortaya koymaktadır.

AKP Hükümeti’nin Suriye’nin kuzeyinde bir Kürt bölgesi kurulmasıyla kategorik olarak bir sorunu yoktur. Irak’ın kuzeyindeki Kürt Koridoru ile yoğun ticaret yapan, Barzani‘nin ifadesiyle “50 yıllık stratejik anlaşma” imzalayan AKP Hükümeti, pekala benzer bir ilişkiyi Suriye’nin kuzeyindeki Kürt bölgesiyle de yapar!

O nedenle Irak’ın bölünmesi de, Suriye’nin bölünmesi de AKP Hükümeti için bölgesel bir tehdit değil, istenilen bir sonuçtur.

KORİDOR TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜYLE ENGELLENİR

AKP Hükümeti’nin TSK’nin zoruyla daha milli bir çizgiye geldiği, bu nedenle Suriye’de güvenli bölge istediği, zira ancak güvenli bölge ile Kürt Koridoru’nun engellenebileceği görüşleri de var…

Davutoğlu‘nun son açıklaması, işte bu görüşün de gerçekçi olmadığını ortaya koymuştur.

Kaldı ki bu konudaki gerçeklik basittir ve ortadadır: Suriye’nin kuzeyinde Kürt Koridoru’nu engellemenin yolu, Suriye’nin siyasal birliğini ve toprak bütünlüğünü savunmaktan geçer.

Terör ihraç ederek, angajman kuralları ile Suriye uçaklarına Suriye’nin kuzeyini fiilen yasaklayarak, kısacası Şam rejiminin ülkesinin kuzeyinde egemen olmasını engelleyerek, Kürt Koridoru’na davetiye çıkarırsınız!

Güvenli bölge, tampon bölge, temiz bölge, uçuşa yasak bölge, IŞİD’den arındırılmış bölge gibi isimlerle AKP Hükümeti’nin sürekli gündemde tuttuğu konuya Moskova’nın ilk günden beri itiraz etmesinin nedeni de tam budur: Suriye’nin toprak bütünlüğünü korumak!

Rusya’nın AKP Hükümeti’nin güvenli bölge kurmak istediği Cerablus-Azez hattının içindeki Handarat’a asker sevkiyatı da, işte bu hedefi sahada engellemek içindir!

İKTİDARI SÜRDÜRME HEDEFİ

Davutoğlu‘nun açıklamasının en önemli sonucu ise şudur: AKP Hükümeti’nin 24 Temmuz’dan beri süren terörle mücadeledeki hedefi gerçekte bölgede koridor kurulmasını engellemek değildir; terör örgütünü zayıflatarak Açılım masasına güçlü oturmaktır!

Erdoğan Açılım’ı bu nedenle kendi ifadesiyle buzdolabında tutmaktadır!

PKK’yi Irak’ın kuzeyinde vuran ama Suriye’nin kuzeyinde PKK’nin siyasi kolunun kuracağı Kürt bölgesine “yeşil ışık” yakan bir anlayışın varacağı nokta, yeniden ama düzlemi yükseltilmiş, adı değiştirilmiş, farklı araçlarla yürütülecek Açılım’dır.

Terörle mücadeleyi bile iktidarını sürdürmenin bir aracı haline getiren bu anlayış, gerçekte terörle mücadelenin önündeki asıl engeldir!

Mehmet Ali Güller
30 Eylül 2015

 1. #1 by Yılmaz BAYRAK on 30/09/2015 - 10:51

  Tayyip’in TSK tarafından ikna edilerek PKK ya operasyon yapıldığı anlayışının(…) gerçeği tamyansıtmadığı; iblisin asla melek olamayacağı ve Tayyip şürekasının hesaplarının başka olduğunu, 24 temmuz’dan bu yana yapılan operasyonların farklı boyutları olduğunu ortaya koyan bu analiz yazısı ile Sayın Güller yurtsever devrimci siyasetin ve Aydınlık Gazetesi’nin olmazsa olmaz köşe kalemlerinden biri olduğunu göstermektedir…
  Teşekkürler sayın Güller…
  Kaç gündür sizi, yazılarınızı özlemiştik…

  Bu yazıya ek olarak belirtmek isterim ki, bu farklı görüşler farklı boyuttan bakmakla ilgilidir.
  Hem olayın/bölgenin ve hem sahadaki aktörlerin doğru analiz edilmesi; özellikle sahadaki aktörlerin amaç ve konumlarına göre taktik ve stratejik hamlelerini doğru okumak gerek…

 1. AKP Suriye’de Kürt Koridoru’na nasıl bakıyor?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: