Rusya’nın hedefi güvenli bölgeyi engellemek

Rusya, 30 Eylül günü ilk kez Suriye’de hava saldırısı düzenleyerek yeni bir dönemi başlattı.

Moskova’nın BM Genel Kurulu toplantılarından hemen sonra yaptığı bu hızlı ve etkili vuruş, Washington, Londra, Paris, Ankara ve Riyad’da şok etkisi yarattı. ABD hızla Reuters üzerinden “Rusya saldırıdan bir saat önce bizi bilgilendirdi” diyerek, “kontrol kaybı yok” mesajı vermeye çalıştı. Anı şekilde Ankara’dan da, “Rusya’nın hava saldırısı yapacağını biliyorduk ama yerini tam bilmiyorduk” özetli açıklamalar geldi.

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov bu açıklamaları anında yalanladı.

RUSYA, CIA-MİT’İN EĞİTTİĞİ TERÖRİSTLERİ VURDU

Atlantik Cephesi için asıl şok, Rusya’nın nereleri vurduğunun anlaşılmasıyla geldi. Önce ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, Rusya’nın vurduğu hedeflerden bazılarının IŞİD’e ait olmayabileceğini açıkladı.

Peki Rusya hangi hedefleri vurmuştu?

Obama yönetimini Suriye’de etkisiz kalmakla suçlayan ve AKP Hükümeti’nin güvenli bölge planını en çok destekleyen isimlerden olan ABD’li Senatör John McCain, Rus uçaklarının, Suriye’de CIA tarafından eğitilen Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) üyelerini hedef aldığını söyledi.

ÖSO’dan da aynı açıklama geldi. Suriye Yerel Koordinasyon Komitesi, Rus savaş uçaklarının Suriye’nin Hama ile Humus kentlerindeki muhaliflerin kontrol ettiği bölgeleri vurduğunu duyurdu.

Son olarak Beyaz Saray da destekledikleri muhaliflerin vurulduğunu teyid etti. Beyaz Saray Sözcüsü John Earnest, Rusya’nın IŞİD’in yanında ılımlı muhalefet güçlerini” de vurduğunu söyledi. “Ilımlı muhalefet gücü” dedikleri CIA ve MİT’in 2011’den beri Türk topraklarında eğittiği ÖSO’culardı elbette!

RUSYA, AKP’NİN FETİH ORDUSU’NU VURDU

En ilginç açıklama ise Ahmet Davutoğlu‘ndan geldi. Davutoğlu New York’tan dönerken uçakta şöyle diyordu: “Rusya’nın vurduğu hedefler IŞİD’e yaradı.”

Davutoğlu‘nun Putin‘i neredeyse IŞİD’çi ilan eden bu açıklaması, Moskova’nın aslında AKP planını vurması nedeniyle gelmişti!

Zira Rusya tepkilere rağmen hava saldırılarını sürdürüyordu ve İdlip’i de vurmuştu.

Moskova’nın özellikle İdlip’i vurması çok önemliydi. Anımsayacaksınız, Esad‘ın kuzeye yönelik taarruzunu durdurmak için 2 Mart 2015’te Tayyip Erdoğan ve Kral Salman anlaşmış, denetleyebildikleri 16 örgütü Fetih Ordusu adı altında birleştirerek İdlip’i işgal etmişlerdi.

Şimdi Moskova, Erdoğan-Salman anlaşmasını vuruyordu.

İdlip’teki Fetih Ordusu mevzilerinin vurulması, önümüzdeki sürete Esad‘a yeniden alan açacaktır. Nitekim Rusya’nın havadan vurmaya başladığı bu süreçte, İran ve Hizbullah’ın da karadan harekete geçeceği konuşulmaya başlandı.

CERABLUS-AZEZ HATTINDA RUS ASKERİ VARLIĞI

Dahası, Rusya AKP Hükümeti’nin güvenli bölge kurmak istediği Cerablus-Azez hattındaki Handarat’a da asker sevketmişti.

Rus uçaklarının İdlip’deki Fetih Ordusu mevzilerini vurmasından daha iki önce Ahmet Davutoğlu New York’ta “Cerablus-Azez hattında 100 bin kişilik üç şehir kurabileceklerini” söylüyordu.

Yani Rusya fiilen ÖSO’yu, Eğit-Donat’ı, Erdoğan-Salman anlaşmasıyla işgal edilen mevzileri, AKP’nin güvenli bölge hedefini vuruyordu!

Atlantik Cephesi’nin bu etkili vuruşlara karşı tek yapabildiği 7 ülke imzalı ortak bir bildiri yayınlayabilmek oldu: ABD, Almanya, Birleşik Krallık, Fransa, Katar, Suudi Arabistan ve Türkiye hükümetleri Rus Hava Kuvvetleri’nin saldırılarından derin kaygı duyuyordu!

Rusya mı? Duma Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Aleksey Puşkov hava saldırılarının 3-4 ay daha süreceğini ilan etti!

Mehmet Ali Güller
2 Ekim 2015

  1. Rusya’nın hedefi güvenli bölgeyi engellemek

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: