Güvenli Bölge’ye karşı YPG’yi tanıma tuzağı

ABD’nin Rus müdahalesini Türkiye’yi kendi ana planına daha çok eklemlemekte kullanacağı anlaşılıyor. Şöyle:

Rus müdahalesine karşı ABD ve Türkiye’nin ancak karşılıklı tavizler vermesiyle etkili bir yanıt üretilir tezi üzerinde Washington’da çalışılmaya başlandı bile…

Bu teze göre ABD Türkiye’nin güvenli bölge tezini hatta çeşitli İslamcı örgütlere desteğini kabul edecek, Türkiye de YPG’nin rol oynamasına razı olacak.

ABD başkan adayı Hilary Clinton‘un “Suriye’de uçuşa yasak bölge” istemesi ve dış politikada etkili isimlerin “IŞİD’den arındırılmış bölge” konusunda bastırmaları, bu tezin hayata geçirilmesi içindir.

PEŞMERGE-YPG ANLAŞMASI

Aslında Rusya’nın Suriye’ye askeri yığınak yapmaya başladığının ilk anlaşıldığı günlerde gerçekleşen bazı gelişmeler, bu tezin belli ölçülerde hayata geçirilmeye başlandığını gösteriyor.

Örneğin ABD’li yetkili Brett McGurk‘un Erbil’de Mesud Barzani ile PYD lideri Salih Müslim‘i bir araya getirip, IŞİD’e karşı ortak hareket anlaşması yaptırması…

Bu anlaşmaya göre Kuzey Irak’ta eğit-donat programlarından geçen 6 bin peşmergenin parça parça Suriye’deki PYD bölgelerine geçerek, IŞİD’e karşı PYD-YPG ile birlikte savaşacağının ilan edilmesi…

Kaldı ki ABD Başkanı Barack Obama‘nın birkaç gün önce “Kürt ordusu” inşa ettikleri mesajı vermesi de, işte Erbil’deki bu anlaşmanın sonucudur.

Peki Washington’da üzerinde çalışılan “güvenli bölge ve YPG’ye karşılıklı onay” tezine Türkiye nasıl bakıyor?

PEŞMERGE EĞİTİMİNDE AKP’NİN ROLÜ

Ahmet Davutoğlu‘nun Suriye’nin kuzeyinde bir Kürt bölgesinin oluşturulması hakkında “Eğer Suriye mühalefetiyle anlaşırlarsa destekleriz” demesine bakılırsa, Ankara’nın en azından bir bölümünde bu teze onay var demektir. (Davutoğlu‘nun bu açıklamasından sonra YPG ile 8 örgüt arasında bir ateşkes anlaşması yapılmasını önemli.)

Diğer yandan Irak’tan Suriye’ye geçecek 6 bin peşmerge konusunda da Türkiye aktif rolde… Zira Kuzey Irak kamplarında peşmergenin eğitilmesinde TSK de var. Anımsayacaksınız, Davutoğlu bizzat o kamplara gitmiş ve TSK’nin eğittiği peşmergeleri yerinde teftiş etmişti!

Öte yandan Erdoğan‘ın “Rusya çok büyük yanlış içinde” mesajı verdiği konuşmasında iki önemli ayrıntı vardı: Birincisi güvenli bölgenin gündemlerinden çıkmadığını vurguluyordu, ikincisi de Eğit-Donat konusunda kendileriyle yeterince işbirliği yapmadığı için ABD’yi eleştiriyordu!

Ve sahada da şu gelişmeler yaşanıyor: Türkiye İncirlik’in yanına 2,500 kişilik ABD Patriot kasabası kurulmasını da, Diyarbakır’daki üsse ABD uçak ve personeli sevkedilmesini de kabul etti…

BRÜKSEL’İN MÜLTECİ PLANI

Brüksel’de Erdoğan‘a anlatılacak olan mülteci planı da Washington’daki bu çalışmanın devamı niteliğinde..

AB, kendi topraklarına yönelik mülteci akınını durdurabilmek için, Türkiye’de 2 milyon mülteciyi barındıracak 6 büyük kamp kurulmasını AKP’ye dayatıyor.

AKP Hükümeti’nin “kampların maliyetini karşılarız” diyen Brüksel’e sıcak baktığı konuşuluyor…

BÖLGENİN ATLANTİK’TEN KART ALMA HAMLESİ

Esad düşmanlığı ve koridorculukta ısrar etmek, görüldüğü gibi yine Ankara’yı Washington’a mecbur ediyor. Oysa Rusya’nın hava operasyonları Türkiye’ye manevra yapma şansı doğurmuştu.

Ancak Erdoğan ve Davutoğlu bırakın manevrayı, kendi iktidarlarının da dayanağı görerek, Türkiye’yi daha çok ABD projesine eklemlemeye çalışmaktadır.

Erdoğan‘ın “Rusya, İran, Irak, Suriye” cephesine işaret edip, “büyük yanlış içindesiniz” demesi, iyi okunmalıdır.

“Güvenli Bölge’ye karşı YPG’yi tanıma” anlaşmasının gerçekleşmesi, Türkiye ve bölge için felaket olacaktır. Üstelik bu, Rusya ve Suriye’nin ABD’nin elinden Kürt kartını alma hamlesini de boşa çıkarma hedeflidir.

Dün şöyle demiştik: Türkiye’nin AKP hükümeti nedeniyle Atlantik Cephesi içinde yer alması ancak ulusal çıkarlarının Bölge Cephesi’nde olması, iç siyasete büyük basınç yapacaktır. Rus müdahalesi, bu basıncı artıracaktır.

Bu basıncın Türkiye yararına kullanılabilmesi, iç dinamiklere ve Erdoğan-Davutoğlu‘na karşı ciddi bir cephe kurabilmeye bağladır.

Mehmet Ali Güller
5 Ekim 2015

  1. Güvenli Bölge’ye karşı YPG’yi tanıma tuzağı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: