İncirlik merkezli kara harekatı

Ne acı! AKP Hükümeti’ne yakın gazeteler Mustafa Kemal Atatürk‘ün ölüm yıldönümünde onun “yurtta barış, dünyada barış” ilkesine aykırı manşetlerle çıktılar: “Kara harekatına yeşil ışık”

ABD Başkanı Barrack Obama Tayyip Erdoğan ve Ahmet Davutoğlu‘na telefon etmiş, Davutoğlu da CNN International‘da “kara harekatına hazırız” demiş!

Peki ne için? Suriye’nin kuzeyindeki Amerikan Koridoru girişimini durdurmak için mi? Hayır! Tersine, Davutoğlu ABD’yle birlikte IŞİD’e karşı bir kara harekatına yeşi ışık yakmış.

Peki Türkiye IŞİD’e karşı deyip, sonradan Amerikan Koridoru’nu önlemek için bir kara harekatı düşünüyor olamaz mı? Ankara ancak Şam’la anlaşırsa bu mümkündür. Zira Şam’la anlaşmak, Moskova ve Tahran’la anlaşmaktır.

Ancak tersine Davutoğlu Suriye’ye kara harekatına yeşil ışık yaktığı konuşmasında Rusya’yı hedef almış, kara harekatının şartını da Esad’ın gidişine ve ABD’yle güvenli bölge kurmaya bağlamış!

KARA HAREKATI HAZIRLIKLARI

Davutoğlu‘nun bu açıklaması sürpriz değil. Üç gün önce “ABD çevreliyor, Rusya yarıyor” başlıklı makalemizde bazı olguları sıralayarak, “ABD’nin TSK’yi kara gücü yapma hedefine” dikkat çekmiştik. Yenilerini de ekleyerek anımsayalım:

1) ABD İnirlik’e yığınak yapıyor. Pentagon son 10 günde üsse bir düzine “tank katili” olarak bilinen A-10 uçağı ve 6 adet F-15C gönderdi. Rus Su-30 uçaklarına karşı olduğu belirtilen F-15C’lerden daha da geleceği söyleniyor.

Ekim ayı başında kamuoyuna yansıyan “İncirlik’in yanına 2,500 kişilik patriot kasabası kuruluyor” başlıklı haberleri, bu yığınağın hazırlığı olarak anımsayalım.

2) Genelkurmay Başkanı Org. Hulusi Akar İncirlik Üssü’nü ziyaret etti ve ABD’li askerlerden bilgi aldı, onlarla hatıra fotoğrafı çektirdi.

Org. Akar, geçen hafta da ABD’nin Ankara Büyükelçisi John Bass‘ı Genelkurmay Karagahı’nda kabul etmişti.

Diğer yandan ABD’nin IŞİD’le Mücadele Özel Koordinatörü Brett McGurk da geçen hafta Ankara’daydı ve içeriği açıklanmayan bir dizi temasta bulundu.

3) Pentagon Suriyeli muhalifleri koordine etmek için geçen hafta 50 kişilik bir özel harekat birliği göndermişti. ABD Savunma Bakanı Ashton Carter Suriye’nin kuzeyine ek asker gönderilebileceğini açıkladı. (Bu arada Irak Savunma Bakanlığı Kürtlere silah taşıyan iki uçağın bir süre alıkonulduktan sonra Türkiye ve Katar’daki üslerine kargolarıyla birlikte geri gönderildiğini açıkladı. Uçaklarda Kuzey Irak’ta görev yapan İsveç ve Kanada askerlerine ait malzemeler olduğu belirtildi.)

4) ABD Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonu’nda konuşan ABD Dışişleri Müsteşar Yardımcısı Victoria NulandIŞİD’e karşı Suriye’nin kuzeyinde Türkiye ile işbirliğini hızlandırdık” dedi. Nuland bu işbirliği sayesinde Suriye’nin kuzeyinde siviller için Esad ve IŞİD’in bulunmadığı bir alan oluşturabileceklerini belirtti.

5) Erbil’de Barzani‘yi ziyaret eden Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu “IŞİD’e karşı askeri olarak harekete geçme planımız var” dedi.

6) Ve tüm bu hazırlıkların ardından da Davutoğlu kara harekatı konusunda yeşil ışık yaktı. Davutoğlu konuşmasında, ABD’den PYD’ye değil, Barzani‘nin Peşmergesine silah vermesini de istedi!

TOPYEKUN MÜCADELE

Türkiye’nin Suriye’ye yapacağı kara harelatı ile içeride yeni anayasa ve başkanlık girişimi, ayrıca “Yeni Açılım” doğrudan bağlantılıdır.

1 Kasım’dan sonra HDP’li kimi isimlerin “seni başkan yaptırmayacağız” çizgisinden dönmelerini, AKP ile yeni anayasa konusunda birlikte çalışabileceklerini belirtmelerini, yine AKP’li pek çok sözcünün “Açılım bitmedi, başlayabilir” özetli açıklamalarıyla birlikte düşünmek gerekiyor.

Nitekim hükümete yakın Akşam gazetesi bu konuda da rotanın belirlendiğini manşet yaptı. Buna göre “Yeni Açılım”da muhatap sadece HDP olmayacak, içlerinde HDP’nin da olduğu, Kürt temsilcilerden oluşan geniş bir heyet kurulacak ve adına da Barış Ofisi denilecek. Diğer yandan bu kez TBMM de, kurulacak bir komisyon ile devrede olacak.

7 Haziran ile 1 Kasım arasındaki sürecin ana hedefi işte bu tabloydu. Sadece PKK’ye operasyonlara bakarak diğer gelişmeler yok sayıldı; İncirlik Mutabakatı önemsenmedi, Açılım’ın ilelebet bittiği varsayıldı, Erdoğan’ın Batı’ya karşı konumlandığı sanıldı…

Kuşkusuz herşey bitmedi. Erdoğan‘ın başkanlığına, yeni anayasaya, özerkliğe, İncirlik’e, komşulara düşmanlığa, Suriye’ye kara harekatına karşı verilecek bir büyük halk mücadelesi bizi bekliyor. Bu mücadeleye önderlik edebilen kuvvet, parça parça iktidar olur!

Mehmet Ali Güller
10 Kasım 2015

  1. #1 by Yılmaz BAYRAK on 10/11/2015 - 14:33

    Sayın Güller, tespit ve yorumlarınıza katılıyorum.
    Tayyip ve yönetimindeki devlet yapısının ABD çizgisinden çıkmadığı, saf değiştirmeden çıkamayacağı, halkımızın bir aldatmaca ve adım adım oldu bittiye getirilmekte olduğu çok açık!
    Tayyip ve çetesine karşı savaşmamak ABD ye teslim olmaktır!

  1. İncirlik merkezli kara harekatı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: