Genelkurmay ‘İncirlik’e Suudi uçağına’ ne diyor?

Ankara ile Washington’un imzaladığı İncirlik Mutabakatı’ndan şer üstüne şer çıkıyor. Son olarak Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu‘nun açıkladığına göre Suudi Arabistan da IŞİD’le mücadele için İncirlik’e uçak gönderiyor.

Açıklamanın Davutoğlu-Akar ikilisinin Riyad ziyaretinden sonra yapılması, konunun orada ele alındığını ortaya koyuyor.

Diğer yandan dün Suudi Arabistan uçaklarının İncirlik’e geldikleri şeklinde bir haber de ajanslara düştü. Ancak askeri kaynaklar bu bilgiyi yalanladı.

Asıl mesele de bu yalanlamadan sonra başladı. Askeri kaynakların yaptığı bu yalanlama, resmi bir yalanlama olmaması nedeniyle speküle edildi: Genelkurmay’ın Suudi uçaklarına İncirlik vizesi vermediğini söyleyen de var, TSK’nin İncirlik’e inen uçakları geri postaladığını iddia eden de…

Peki Genelkurmay İncirlik’e Suudi uçaklarının gelmesi durumuna ne diyor?

KATAR UÇAKLARI İNCİRLİK’TE

Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar’la birlikte’te Suriye’de ABD’nin üç müttefiki. 5 yıldır süren bu ilişkiye Genelkurmay Başkanlığı’nın ciddi bir karşı duruşu olduğuna dair elde bir bilgi yok. Genelkurmay karargahında yok ama kuşkusuz TSK bünyesinde bu ilişkiye karşı duranlar var; hem de ağırlıkta…

Dolayısıyla İncirlik’e Suudi uçağı vizesi konusunda “TSK istemiyor” diye kategorik bir çizgi çizmek mümkün değil. Kaldı ki İncirlik’e Suudi uçaklarına vize verilip verilmeyeceğini birincisi İncirlik Mutabakatı çerçevesinde, ikincisi de İncirlik’te bu mutabakat çerçevesinde hangi uçakların olduğu bilgisiyle birlikte düşünmek gerekir.

Daha somut söyleyelim: Suudi uçaklarına vizeyi, İncirlik’te bulunan Katar uçakları verisiyle birlikte değerlendirmek gerekir. Yani Katar uçağına vize vermiş bir Genelkurmay’ın Suudi uçağına vize vermeyeceğini beklemek gerçekçi değildir.

Dahası Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı yetkilileri, zaman zaman Katar Hava Kuvvetleri Komutanlığı yetkilileriyle de İncirlik’te görüşmekte, toplantılar yapmaktadır.

Örneğin iki ay önce Türkiye, ABD, İspanya ve Katar Hava Kuvvetleri Komutanlığı yetkilileri İncirlik’te dörtlü bir toplantı yaptı. “Uçuş ve yer güvenliği” konulu bu toplantıya ABD 39. Taktik Grup Komutanlığı, Türk Hava Kuvvetleri 10. Tanker Üs Komutanlığı, Katar Hava Kuvvetleri ve İspanya Patriot Birimi ekibi katıldı.

GENELKURMAY: ‘İNİNCE İNDİ DERİZ’

Gelelim bu veriler dışında, içeriden bilgi olarak, Genelkurmay’ın İncirlik’e Suudi uçağı konusuna nasıl baktığına…

Aldığım bilgi şu: Genelkurmay karargahının Suudi uçağına vize vermeyeceği iddiası doğru değil. “Suudi uçağının İncirlik’e inmediği” bilgisi, uçaklar İncirlik’e “henüz” inmediği için basınla paylaşılmış, karşı olunduğu için değil. Nitekim Dışişleri Bakanını’nın “Suudi uçakları bir iki hafta sonra inecek” açıklamasına gönderme yapıyorlar ve “inince indi deriz” diyorlar. Yani “indirmeyiz” demiyorlar!

Diğer yandan “uçak indi mi inmedi mi” tartışmasından daha çok, asıl Riyad’da yapılan anlaşmalara odaklanmalıyız. Örneğin Erdoğan‘ın 12 Mart 2015 tarihli Riyad ziyaretinden “Fetih Ordusu kurulması ve İdlip’in işgal edilmesi” kararı çıkmıştı.

Son Riyad ziyaretlerinin ardından ise Suriye’ye yeni düşmanlıklar çıktı. Riyad’ın Ankara’yı dahil ederek İslam Ordusu kurma kararı alması, Suriye’ye Türkiye’yle birlikte kara harekatı yapacağını iddia etmesi, Genelkurmay Başkanı Org. Hulusi Akar’ın Kral Selman’ın yanında Rusya’ya muharebe kıyafetiyle mesaj vermesi bir paketin unsurlarıdır ve “İncirlik’e Suudi uçaklarının geleceği” haberi bu paketin devamıdır.

ASIL MUTABAKAT HEDEF ALINMALI

Bitirirken belirtelim: İki önemli hata yapılıyor. Birincisi Genelkurmay’ın Erdoğan ve AKP Hükümeti’ne cepheden karşı olduğu sanılıyor, ikincisi de Erdoğan iktidarının Atlantik Cephesi’nden çıktığı düşünülüyor.

Bu iki hatalı varsayımdan hareketle yapılan analizler sorunludur. Gerçek açıktır: Birincisi Genelkurmay Suriye’de AKP Hükümeti’nin direktiflerini yerine getirmektedir; ikincisi Erdoğan ve AKP Hükümeti Atlantik Cephesi’ne göbekten bağlıdır.

Genelkurmay’ın AKP’ye, AKP’nin de ABD’ye tavır alabileceği ihtimalleri üzerinden sıcak konularda siyaset yapılamaz. İş başa düşmektedir ve sorun öncü kuvvetlerin sorunudur. İncirlik Mutabakatı’na başından beri önem vermemiz ve esas vuruşu bu anlaşmaya yapmak gerektiğini savunmamız bu nedenledir. Sırf PKK’ye karşı mücadele ediyor diye AKP’nin İncirlik Mutabakatı’na göz yummak, mutabakatı önemsiz görmek, kağıt üzerinde anlaşma varsaymak, somut sonucu olmadığını iddia etmek stratejik hataydı.

O nedenle Suudi uçaklarının gerçekten İncirlik’e gelmesini istemiyorsak, doğrudan bu mutabakatı hedef almamız gerekiyor. 1 Mart tezkeresi sürecinde olduğu gibi öncü kuvvetler harekete geçer ve ciddi bir muhalefet örgütlerse, Genelkurmay’ın da eli rahatlar!

Mehmet Ali Güller
15 Şubat 2016

 1. #1 by mhozel on 16/02/2016 - 01:23

  Mehmet Ali Bey, Sağduyulu, akılcı analizlerinizi ilgi ile okuyoruz. Genel Kurmay-AKP-RTE ilişkisi konusundaki görüşleriniz başından beri tutarlı. Gelişmeler de ‘maalesef’ bu konuda ne kadar haklı olduğunuzu hergün daha çok kanıtlıyor. Beynininize, ellerinize sağlık. Saygılarımla. Mustafa Hakkı Özel.

 2. #2 by Recep Büyükyavuz on 16/02/2016 - 18:18

  Çok akılcı ve gerçekci yorumlar, elinize sağlık..

 3. #3 by ltunay on 19/02/2016 - 16:06

  Merhaba Sn.Güller ,

  Aklın yolu bir oldu…Sizin sürekli olarak İncirlik Mutabakatını dile getirmeniz , doğru olanı harekete geçirmiştir…

  Artık Aydınlık gazetesinin ve Ulusal Kanal’ın kapısı sizlere açılmalıdır…

  “…
  1.İNCİRLİK ÜSSÜ ABD’YE KAPATILMALIDIR.
  …”Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, bugün İstanbul İl Merkezinde yaptığı basın topalantısının 1.maddesi…
  http://www.ulusalkanal.com.tr/gundem/dogu-perincek-bolucu-ve-yobaz-terore-son-vermek-icin-incirlik-ussu-abd-ye-kapatilsin-h92471.html

  Selamlar…

  Levent Tunay

  Date: Mon, 15 Feb 2016 08:54:51 +0000
  To: ltunay@hotmail.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: