Öznesiz darbe, kurmaysız kitle

CHP’nin Demokrasi Mitingi’ni, Kemal Kılıçdaroğlu ve kitle açısından ayrı ayrı değerlendirmek gerekiyor.

Önce CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu açısından değerlendirelim:

KILIÇDAROĞLU F TİPİ DİYEMEDİ

Kılıçdaroğlu, 10 maddelik Taksim Manifestosu açıkladı. Adı manifesto olunca, insan esası ortaya koyan, kapsamlı ve köşeli bir bildiri bekliyor haliyle…

Ancak 10 maddelik Taksim Manifestosu’nda esas yoktu! Yani 15 Temmuz darbe girişiminin sahibi yoktu!

Kılıçdaroğlu 15 Temmuz darbe girişimini darbecilerin yaptığını söyledi. Kimdi bu darbeciler? Belli değil…

Oysa 15 Temmuz’un F Tipi bir darbe olduğu herkesin malumuydu. Kılıçdaroğlu hiç bilmiyorsa, en azından Ergenekon ve Balyoz mağduru komutanların isim isim bu F Tipi darbecileri kitaplarında açıkladığını biliyor olmalıydı…

Diğer yandan ana muhalefet partisi lideri Kılıçdaroğlu, darbenin “varsa dış destekçilerini” kınadığını söyledi! Kılıçdaroğlu’nun “varsa” demesi, açık açık F Tipi’ne ve arkasındaki ABD’ye işaret edememesi, en hafifinden, Taksim’deki yüzbinlerin zekasına hakaretti!

Kısacası Kılıçdaroğlu’nun Taksim Manifestosu’na bakılırsa 15 Temmuz darbesi öznesizdi! Bir grup öfkeli general harekete geçmişti herhalde…

GEZİ’YE ÖZLEM DUYAN YÜZBİNLER

Peki, Taksim’deki kitle nasıldı?

Taksim’i dolduran yüzbinler, Kılıçdaroğlu’nun tersine 15 Temmuz darbesinin arkasında ABD ve F Tipi çetenin olduğunu görüyordu.

Birliğin çimentosu olan laikliğe önemle vurgu yapan, sürekli “Mustafa Kemal’in askeriyiz” diye slogan atan bu Türk bayraklı büyük kitle, dinamizmi ile de Gezi’ye özlem duyduğunun işaretini veriyordu.

Özetle çeşitli demokratik kitle örgütlerinin, sendika ve grupların CHP çatısı altında bir mitingde toplanması, CHP liderliği tarafından iyi okunması gereken bir tabloydu!

Ancak kürsü bu kitlenin hakkını veremedi; Kılıçdaroğlu’nun Taksim Manifestosu, Taksim’i dolduran devrimci dinamizme manifesto olamadı!

Dahası diyebiliriz ki, Taksim’de toplanan yüzbinler, siyaseten Kemal Kılıçdaroğlu’nun çok çok daha ilerisindeydi.

KURMAY-KİTLE DİYALEKTİĞİ

Bu tablonun tek bir anlamı var: Kılıçdaroğlu için darbenin öznesiz olması, aslında Taksim’de toplanan büyük kitleyi kurmaysız bırakmıştı!

“Kurmay” ile kitle arasındaki bu uyumsuzluk, Gezi’nin, yani Haziran Halk Hareketi’nin de en büyük sorunuydu: Kitleye kurmaylık yapabilecek programı olanlara kitle büyük gelmişti, kitleye uyan ölçekteki kurmayların programı ise kitlenin çok gerisindeydi!

Türkiye yine aynı sorunla karşı karşıya gelmiştir.

Şu gerçeği görmemiz gerekir: Gezi özlemi duyan, Türk Bayrağı, Atatürk ve laiklik ile birliği sağlayacak bu dinamik kitleye öncülük yapabilmek, Cumhuriyet’i yeniden kazandırır!

Önümüzdeki sürecin asıl düğümü işte budur. Bu düğümü çözen, yani bu büyük kitleye önderlik yapabilecek kurmayların ortaya çıkması, gidişatı kökten değiştirir.

Not: Vatan Partisi’nin bu mitinge katılmamış olması büyük hatadır. Zira yukarıda anlatmaya çalıştığımız düğümü çözmeye en yetkin program, Vatan Partisi’nde vardır!

Mehmet Ali Güller
25 Temmuz 2016

 1. #1 by Adil Yılmaz on 25/07/2016 - 11:01

  Mehmet Ali Güller’in yazsı sıradan bakıp geçilecek türden bir yazı olmayıp, her satırı, her cümlesi bir başka yazıya ışık tutacak, yol verecek bir yazıdır. Yazarını kutlayarak şimdiden, bende bıraktığı esinle , birçok konuya açıklık getireceğini umduğum bildirimlerde bulunmak için harekete geçeceğim.

 2. #2 by Samet on 25/07/2016 - 11:37

  Vp’bu mitinge akp nin de katılacağını bilseydi,mutlaka katılırdı.son dakika golü yedi !

 3. #3 by hasan teoman on 25/07/2016 - 17:38

  Sayın Güller merhaba,
  Aydınlık’dan beri sizi okumaya çalışıyorum. Sitenize yeni ulaştım, sevindirdiniz beni. Olaylar karşısındaki analiziniz ve ortaya koyduğunuz yorumlarınız düşüncelerimle örtüşüyor; Türk basınında bence en iyisisiniz. Sizi çağdaş bir ülkeyi özleyen eski (emekli) bir gazeteci olarak kutluyor, kaleminize sağlık diyorum.
  Hasan Teoman

 4. #4 by Talih Kuşu on 25/07/2016 - 18:49

  VP’nin iktidara gelmek gibi bir derdi yok.Böyle daha mutlular,hatta üst yönetim olarak hayatlarının en mutlu dönemini yaşıyorlar.(en azından bir kaç ay öncesine kadar öyleydi)

 5. #5 by nesibe on 25/07/2016 - 19:33

  M. Ali Guller cevabini kendisi vermis, Vatan Partisi’nin bu mitinge katilmama nedeni sorarken; Vatan Partisi kafasini kuma gomenlerin partisi degildir. CHP nin kafasini kuma gomen lidetinin mitingine katilmamak da haklidir …

 1. Öznesiz darbe, kurmaysız kitle -/-KILIÇDAROĞLU F TİPİ DİYEMEDİ | (=Öykü-Şiir-Anı-Günce=)------------->>>Doğa+Yaşam+Sağlık-vd.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: