Darbe fırsatçılığı ve TSK’ye operasyon

Anımsayacaksınız, Erdoğan Marmaris’ten uçakla İstanbul Atatürk Havalimanı’na geldiğinde, yani Amerikancı F Tipi darbe girişimi henüz bastırılmadan önce, darbeyle ilgili şöyle demişti: “Bu Allah’ın bir lütfu. Çünkü tertemiz Silahlı Kuvvetlerimizin temizlenmesine vesile olacak.

Şimdi Saray ve AKP Hükümeti bu lütfu değerlendiriyor ve TSK’ye kapsamlı operasyona hazırlanıyor!

ABD’nin 50, AKP Hükümeti’nin de 14 yıldır “ana ajandasında” yer alan TSK’ye yönelik “yeniden yapılandırma” dönüşümü, F Tipi darbe girişimi bahanesiyle hayata geçirilmeye çalışılıyor.

Saray ve AKP Hükümeti TSK’ye yönelik bu büyük operasyonu OHAL çerçevesinde Kanun Hükmünde Kararnameler ve Anayasa değişikliği ile yapmaya çalışıyor.

Peki, hedefte neler var? Recep Tayyip Erdoğan, Binali Yıldırım, Numan Kurtulmuş, Efkan Ala ve İbrahim Kalın’ın açıklamalarına, AKP kulislerine ve medyaya yansıyanlara bakarak inceleyelim:

ASKERİ EĞİTİM SİVİLLEŞECEK

1) Askeri okullar kapatılacak ya da duruma göre daha sonra Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlanacak.

2) Harp Okullarında, bu dönem tüm öğrencilerin ilişiği kesilecek. Subay ihtiyacı üniversitelerden karşılanacak. Böylece İmam Hatip Lisesi mezunlarına da TSK’ye girme yolu açılmış olacak.

Harp okulları, daha sonra Milli Savunma Bakanlığı’na bağlanacak.

3) GATA Sağlık Bakanlığı’na bağlanacak.

Böylece Askeri liseler, Harp okulları ve GATA üç farklı bakanlığa bağlanarak hem parçalanmış hem de siyasete eklemlenmiş olacak!

ASKERİ YARGI SİVİLLEŞECEK

4) Asker yargı kaldırılacak.

Askeri Yargıtay ve Askeri Yüksek İdare Mahkemesi kapatılacak. Askerlerle ilgili davalara sivil yargı bakacak. Yargıtay ve Danıştay’da, askerlerin davalarını inceleyecek özel daireler kurulacak.

Sonuçta Askeri Yargı tamamen Adalet Bakanlığı’na geçmiş olacak.

5) MGK Anayasa’dan çıkarılacak. Böylece MGK Anayasal bir kurul değil, artık önemsiz bir teknik kurula dönüşmüş olacak.

6) TSK, Devlet Denetleme Kurulu’na tabi kılınacak. Böylece Saray’ın denetleme sopası TSK üstünde sürekli sallandırılacak.

VALİLER JANDARMA KOMUTANI OLACAK

7) Askeri birlikler şehir dışına çıkarılacak.

8) Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlığı İçişleri Bakanlığı’na bağlanacak. Daha önce emniyet ve asayiş görevlerinin yürütülmesi bakımından İçişleri Bakanlığı’na ama eğitim, öğretim ve askeri kanunların verdiği görevler bakımından Genelkurmay Başkanlığı’na bağlı olan Jandarma Genel Komutanlığı tamamen İçişleri Bakanlığı’na bağlanacak.

9) Valiler Jandarma Komutanı olabilecek!

GENELKURMAY’I SARAY’A BAĞLAMA HEDEFİ

10) TSK’nın nereye bağlanılacağı konusunda iki ayrı çalışma var:

TSK ya bir bütün olarak Milli Savunma Bakanlığı’na bağlanacak, ya da kuvvet komutanlıkları Milli Savunma Bakanlığı’na ama Genelkurmay Başkanlığı da Cumhurbaşkanlığı’na bağlanacak.

11) Diğer yandan belli ölçülerde başlatılmış olan profesyonel askerlik konusu, tam profesyonelliğe doğru ilerletilecek. TSK’nin halk ordusu olma özelliği ortadan kaldırılacak.

AKP İÇİN UYGUN ZEMİN

Tüm bunların gerçekleşmesi demek pratikte şu demektir:

1) TSK bir bütün olmaktan çıkacak ve çeşitli parçalara ayrılmış olacak.

2) Parçalara ayrılmış TSK, Saray ile beş ayrı bakanlığa bağlanmış olacak.

3) Siyasetin emrindeki valiler, doğrudan Jandarma Komutanı olarak askerlerin amiri olacak.

Normal şartlarda Saray ve AKP Hükümeti bu 11 hedefin tekini bile gündeme getiremezdi. Amerikancı F Tipi darbe girişimi buna fırsat oluşturdu. Zira şimdi bu hedeflere ne TSK ne de muhalefet tamamen direnebilecek durumda…

Yine de hem TSK içinden hem de AKP karşıtı cephe içinden itirazlar gelecektir. Bakalım o itirazlar ne kadar büyük olacak ve AKP’nin bu hedeflerinin ne kadarını engelleyebilecek? (Yarınki YAŞ toplantısı, bu konudaki ilk işareti verecek.)

Zira Türkiye’nin çevresinde yeniden haritaların çizildiği bir süreçte TSK’nin yapısal bir dönüşüme uğraması, TSK’nin sürece etkisine büyük zarar verecektir!

Mehmet Ali Güller
27 Temmuz 2016

  1. #1 by Ahmet Ersoy on 28/07/2016 - 09:34

    Çok akla yatkın ve teyyipten beklenen bir çalışma olduğunu düşünüyorum ve şaşırmıyorum ancak Türk halkının bilinç sıçramasına değilde bazı “Kemalist” lerin nasıl bu kadar hızlı dönüştüğünü şaşırarak ve üzülerek izliyorum, nasıl bir anlaşma icindelerse artık, vatan partisi bir kısım insanın gazını alırken AKP li keskin Atatürk dişmanları takiyyenin en gelişmiş örneklerini sergiliyor

  1. Darbe fırsatçılığı ve TSK’ye operasyon | (=Öykü-Şiir-Anı-Günce=)------------->>>Doğa+Yaşam+Sağlık-vd.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: