Erdoğan’ın Suriye’de ‘milli ordu’ planı!

Erdoğan, ABD dönüşü uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada Suriye’yi ilgilendiren şu mesajları verdi:

1) “ABD, güvenli bölge konusunda başından beri bize evet diyor.”

2) “Eğit-Donat’a biz halen devam ediyoruz. Ara vermedik.”

3) “Bizim orada (Suriye) milli ordunun hazırlanmasını sağlamamız. Bu milli ordu, bölgenin güvencesini ele almalı. Kimlerden oluşacak bu ordu? Ilımlı muhaliflerden oluşacak. Şu anda sayıları 65 bin.” (hürriyet.com.tr, 25.09.2016)

ERDOĞANIN STRATEJİK DÜŞMANLIĞI

Erdoğan’ın uçaktaki bu mesajlarına, bütünlük açısından ABD’deyken yaptığı şu açıklamaları da eklemeliyiz:

4) “Halep’teki yardım konvoyuna saldırıdan bizzat Esed sorumludur. Bu saldırıyla Esed rejiminin karakterini bir kez daha görmüş olduk.” (Sputnik, 23.09.2016, Erdoğan bu açıklamayı üstelik 15 Temmuz gecesi “Erdoğan Almanya’dan sığınma istedi” yayını yapan MSNBC’ye yaptı!)

Bu mesajlara, Erdoğan’ın ABD gezisine başlarken Reuters’e yaptığı şu kronik düşmanlık açıklamasını da eklemeliyiz:

5) “Suriye batmışsa bunun nedeni Esed‘dir, Suriye’nin yeniden ayağa kalkması Esed ile mümkün değil.” (hürriyet.com.tr, 20.09.2016)

 1. MİLLİ ORDU, İKİNCİ SURİYE DEMEKTİR!

Suriye’de ÖSO’culardan bir “milli ordu” kurmak, TSK’nin Fırat Kalkanı operasyonunun ana hedefine aykırıdır.

Nedir o ana hedef? ABD’nin Suriye’nin kuzeyinde bir koridor inşa etmesini engellemek. Ankara bu hedefi “Suriye’nin toprak bütünlüğünü savunmak” diye de resmileştirdi.

Fırat Kalkanı Operasyonuna Rusya ve İran onayı ile Suriye’nin sessizliği de bundandı. (Bundandı diyoruz çünkü gün geçtikçe her üç ülkeden de itiraz açıklamaları gelmeye başladı.)

Ancak Suriye’de ele geçirilen topraklarda güvenli bölge inşa etmek ve orada bir milli ordu inşa etmek, Suriye’nin toprak bütünlüğüne aykırıdır. İkinci bir “milli” ordu, ikinci bir devlet demektir! Suriye’nin bölünmesi demektir!

Ve hepsinden önemlisi, Suriye’nin bölünmesi, son tahlilde Amerikan Koridoru’nun kurulması demektir!

TSK KANDIRILDI MI, YANILTIYOR MU?

Burada soru şudur: TSK, Erdoğanların bu “milli ordu” kurma planını biliyor muydu?

Bunu şundan soruyoruz: Askeri kaynaklar üzerinden TSK’nin gazetelere yaptığı açıklamalar var. Özetle şunları söylediler: “Suriye toprağında gözümüz yok. IŞİD’den aldığımız toprakları, Halep’in kuzeyini temizleyerek kuzeye çıkan Suriye Ordusu’na teslim edeceğiz.” (Aydınlık, 18.09.2016)

Oysa Erdoğan ele geçirilen toprakları Suriye Ordusu’na teslim etmeyeceklerini, tersine Suriye Ordusu’nun çarpıştığı terörist gruplardan bir ordu kurarak onlara vereceğini ilan etmektedir!

Bu durumda ya Erdoğan Suriye konusunda TSK’yi kandırdı, ya da TSK Fırat Kalkanı Operasyonunun hedefleri konusunda kamuoyunu yanıltıyor!

ŞAM: ‘TSK TOPRAKLARIMIZI TERK ETMELİ’

Mesele hiç de basit değildir ve “bakmayın siz Erdoğan’ın açıklamalarına, önemli olan sahadaki gidişattır” denilecek türden değildir!

Zira Fırat Kalkanı derinleştikçe ve hedefleri konusunda bulanıklık başladıkça, Moskova’dan “endişe” açıklamaları yükselmektedir.

Daha da önemlisi Şam itiraza başlamaktadır. Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim’in BM Genel Kurulu’nda “Türkiye acilen topraklarımızı terk etmelidir” demesi kritik önemdedir. (Sputnik, 24.09.2016)

BENZİN BİDONU ELİNDEN ALINMALI

Gidişatı gördüğümüz ve Erdoğanların “kamp değiştirmediğini” bildiğimiz için en başından beri “Fırat Kalkanı’nın açmazları” diyerek şu uyarıları yaptık: “Türkiye genel planda ABD’yle değil, Rusya’yla hareket etmeli, sahada ise ÖSO’yla değil, Şam’la işbirliği yapmalı! Bunun dışındaki her çözüm arayışı yarım kalacak, kalıcı olamayacak ve daha kötüsü tersine dönecektir!” (www.mehmetaliguller.com, 25.08.2016)

Aradan geçen bir ayın sonunda Ankara Şam’la işbirliği arayacağına, tersine Esad düşmanlığını sürdürmüş ve işi pratikte Suriye’nin toprak bütünlüğünü hedef alır noktaya gelmiştir.

Bu durumun sürdürülmesi bölge barışı hedefine değil, bölgeyle savaşa gidişe hizmet eder.

Yıllardır söylüyoruz ama hiç bu kadar yakıcı bir ihtiyaç haline gelmemişti: Benzin bidonu, biran önce Erdoğan’ın elinden alınmalıdır!

Mehmet Ali Güller
25 Eylül 2016

 1. #1 by Erkin Öncan on 25/09/2016 - 12:05

  Abi başlıkta ordu’nun r’si eksik, kalemine sağlık, selamlar…

 2. #2 by Hakan Berument on 25/09/2016 - 12:35

  Monday btw 11:30-11:40 at B-303

  En iyi dileklerimle,

  hakan

 3. #3 by Güven on 25/09/2016 - 15:27

  Tayyip kendisi bizzat bir ortadogu projesidir, Tayyip’in hala cizgi degistimesini nasil bekliyorsunuz anlamiyorum, kesinlikle amerika yörüngesinden cikamaz, sadece zikzaklar cizip kendini akilli zannediyor.

 4. #4 by Nuray on 25/09/2016 - 16:19

  Hep haklı çıkmaktan YORULDUK… Gidin ne olur artık…

 5. #5 by Yakup MUSA on 25/09/2016 - 17:34

  Sayın GÜLLER, yazı ve tespitleriniz konusunda tamamen mutabıkız. Sizden ricam uygun görürseniz yazılarımı size bilgi amaçlı göndereceğim e-posta adresinizi yazar mısınız? Adresiniz tamamen aramızda gizli kalacaktır.

  *yakupmusa@gmail.com *

  *yakupmusa@hotmail.com *

  Selam ve saygılarımla.

  *Yakup MUSA *

  *25.09.2016 *

 6. #6 by ftimur on 25/09/2016 - 22:19

  Suriye’de de ‘milli ordu’ planı? Gerçekleştirmek için FETÖ’nün yardımına ihtiyacı olabilir! Hep kandırılmaktan yakınan, gene dünyayı kandırma çabasında. Asıl kandırılan, kazıklanan Türkiye, uyanır bir gün umalım çok geç olmadan…

 7. #7 by canşah on 26/09/2016 - 00:43

  sen muhalifleri satarsan muhaliflerin gideceği yer ABD-YPG’nin güvenli kollarıdır veya daha azının gideceği yer IŞİD-EL KAİDEdir..Başlangıçta doğru olan bir politika bugün artık yanlıştır,Suriye artık 2. Iraktır geçmiş olsun..Ayrıca muhalifleri satıp ipi tamamen ne yapacağı belirsiz Esadın İranın eline vermek doğru değildir,birlikte hareket etme yolları aranmalıdır,uzlaşılmalıdır mesele Esad falan da değil..sen bugüne kadar muhalifleri destekle sonra ortada piç gibi bırak, özellikle ihtiyacmız olan böyle bir günde çok aptalca,olacak iş değil..

 8. #8 by Melike Ayber on 26/09/2016 - 12:57

  Ben de katılıyorum yorumlarınızı fakat şu an Türkiye de hangi hükümet alternatifi söylediklerinizi gerçekleştirecek. Böyle bir umut var mı?

 1. Erdoğan’ın Suriye’de ‘mili odu’ planı! | (=Öykü-Şiir-Anı-Günce=)------------->>>Doğa+Yaşam+Sağlık-vd.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: