AZİZ NESİN HALK DALKAVUĞU DEĞİLDİ, HALKÇIYDI

Aydınlık’ta Soner Polat’ın 2 Temmuz’un yıldönümünde Aziz Nesin’i “Türklerin yüzde 60’ı aptaldır” sözü üzerinden ama Cengiz Özakıncı’nın kurgu kitabındaki “Alman ajanı” imasına gönderme yaparak tartışması, haklı olarak bir başka aydının, Aydınlık yazarı Mecit Ünal’ın tepkisine neden oldu.

Doğu Perinçek ise hiç “Alman ajanlığı” iması konusuna girmeden, salt “yüzde 60” meselesi üzerinden Soner Polat’a sahip çıkarak Ünal’a “şezlongda güneşlenen aydın” göndermeli bir yanıt verdi. Ünal ise yanıt olarak bir devrimci aydın sorumluluğuyla bir kez daha Aziz Nesin’i savundu.

SONER POLAT’IN HODRİ MEYDAN ÇAĞRISI

Aziz Nesin Türklere hakaret etti, çünkü Türklere hakaret yabancı servisi işidir, zaten Cengiz Özakıncı da Aziz Nesin’in fahri doktorluk alabilmek için Almanların adamı olduğunu yazdı” özetli bir “görüşü” normalde ciddiye almak ve tartışmak yersizdir.

Fakat “O sözünü sonuna kadar eleştirin ama Aziz Nesin’in Alman ajanı olduğu uydurmasına inanmayın, bu büyük ustaya değil, size zarar verir” uyarımız nedeniyle Polat’ın “hodri meydan” çağrısına maruz kaldık. Polat, Aziz Nesin’in Alman ajanlığı iddiasına “uydurma” demem nedeniyle bana Cengiz Özakıncı’nın ilgili kitabını okuyup okumadığımı sordu. Dahası eski bir TSK istihbaratçısı olarak “Benim önünden geçen istihbarat raporlarını gördünüz mü?” dedi.

Ne Özakıncı’nın kurgu kitabına, ne de Polat’ın önünden geçen istihbarat raporlarına uzun uzun girmek istemiyorum. (Zaten devlet katındaki o istihbaratlarda yıllarca komünistler, yurtseverler, sol Kemalistler hedef alınarak başta TSK olmak üzere pek çok kurumun gözü kör edildi, FETÖ kumpaslarına kadar uzanan sürece gelindi.) Şu kadarını söyleyeyim:

Polat, Özakıncı’ya dayandırdığı suçlamasında özetle şöyle diyor: Aziz Nesin 1980’lerde Batı Almanya’yı Türklere yaptığı kötülükler nedeniyle suçluyordu. Sonra Alman devlet görevlisi Petra Kappert bu suçlamalardan vazgeçmesi ve Türkleri kötülemesi karşısında Aziz Nesin’e fahri doktorluk önerdi. Aziz Nesin de öneriyi kabul edip 1991’de “Türklerin yüzde 60’ı aptaldır” dedi.

Özakıncı’nın bu kurgu kitabıyla ilgili Taylan Kara’nın incelemesine bakmanızı öneririm. Ben kısaca birkaç noktayı belirteyim:

O SÖZ İDDİA EDİLDİĞİ GİBİ 1991’DE DEĞİL, 1982’DE SÖYLENDİ

Aziz Nesin “Türklerin yüzde 60’ı aptaldır” sözünü 1991’de değil, 1982’de söyledi. 12 Eylül anayasasına halkın yüzde 92’sinin evet oyu vermesinin kızgınlığıyla, bir panelde söyledi. O panelde bulunan Müjdat Gezen’ın anlatımı herkesçe bilinir, anımsatalım: “İzmir Torbalı’da şenlik vardı, İlhan Selçuk ve Aziz Nesin’le birlikte bir panele katılmıştık. Panelin konusu mizahtı. Birisi kalktı ‘Nasrettin Hoca’nın torunları olarak zeki insanlarız, değil mi?’ diye sordu Aziz Nesin’e. O da ‘Yüzde 60’ı aptaldır’ dedi. Herkes alkışladı. Sonra kuliste kendisine sordum neden böyle bir şey söylediğini. O da ‘Evladım, yüzde 92 diyecektim dilim varmadı’ dedi. O zaman referandum yapılmıştı ve oy verenlerin yüzde 92’si Kenan Evren’e oy vermişti. Bu söz oradan kaldı.”

Merak edenler için; sonrasında bu lafı nedeniyle Aziz Nesin’e dava açıldı ama Nesin beraat etti.

Dolayısıyla sözün Alman devlet görevlisi Petra Kappert’in talebiyle hem alakası yoktur, hem de iddia edildiğinden 9 yıl önce söylenmiştir. Dahası tanıyanlar ve onun neleri göze alarak mücadele ettiğini görenler, Aziz Nesin’in bir fahri doktorluk unvanı adına bu lafı etmeyeceğini, Alman devletinin adamınca devşirilemeyeceğini çok iyi bilirler!

Dolayısıyla Cengiz Özakıncı ve Soner Polat faslını kapatarak artık esasa ilişkin birkaç şey söylemek istiyorum:

HALK HEM GÜZELDİR, HEM ÇİRKİNDİR

Aziz Nesin’in “Türklerin yüzde 60’ı aptaldır” demesi doğrudur, yanlıştır, tartışılır, tartışılmalıdır. Ben de şahsen “keşke o lafı etmeseydi” diyenlerdenim.

Ancak Aziz Nesin’in bu lafı üzerinden onun halka tepeden bakan, kibirli bir aydın olduğunu iddia etmek büyük haksızlıktır. Tersine Aziz Nesin defalarca Türk halkını sevdiği için o lafı ettiğini söylemiştir.

Zaten yazdıkları, halk için verdiği uğraşlar da ortadadır. Hiç halkı sevmeyen, halka tepeden bakan biri halk için bu kadar uğraş verip hapislere düşer mi?!

Ancak meselesi olan, bu halkla bir şeyler yapmak isteyen, bu nedenle de önce halkı aydınlatmak isteyen biri, kritik bir dönemeçte kötü bir karar verdiği için, 12 Eylül anayasasına yüzde 92 oyla destek verdiği için kızmıştır. (Keşke kızmasaydı, ayrı şey…)

Ve aslında “yüzde 60 aptaldır” demek, aslında aydının halka “sakın aptallık yapma” uyarısından başka bir şey değildir!

Zaten aydınlatma mücadelesi veren aydın için halk sevgisi diyalektiktir; içinde sevmek ve uğruna mücadele etmek de vardır, kızmak da…

Örneğin Aziz NesinÖdenemeyen” isimli şiirine “Ey benim halkım” diye seslenerek başlamış ve halkı “Ey benin en güzelim / Ey benim en çirkinim” diye niteleyerek devam etmiştir.

Neden? Çünkü Aziz Nesin halka hep “en güzelim” deme sahtekarlığı yapan bir halk dalkavuğu olmamıştır; o halkçıdır! Halka “en çirkinim” de diyebilme cesareti gösterendir! (Zaten halkıyla gerçekler zeminde kurduğu bu yapmacıksız ilişkisi nedeniyle çok sevilir, çok okunur, konusu kendine ait filmleri hala çok izlenir.)

Dahası Aziz Nesin kibirli, halka tepeden bakan biri değildir, tersine şiirindeki şu ifadeler kadar halkının adamıdır: “Gücüm yetmez borcum ödemeye / Bende hakkın çoktur halkım / Değil böyle bir Aziz / Bin Azizler olsa yetmez / Aldığını vermeye / Utanırım hakkın helal et demeye / Dünya durdukça durasın halkım.

Kısacası Aziz Nesin “yüzde 60 aptaldır” lafıyla 12 Eylül anayasasını destekleyen halkını omuzlarından tutarak sarsmak istemiştir, hepsi bu. (Keşke başka ifadelerle sarsmasaydı, o ayrı…)

POLAT ÖZAKINCI’YA DEĞİL, PERİNÇEK’E SORMALI!

Gelelim işin şu boyutuna: Soner Polat’ın Cengiz Özakıncı’nın kurgu kitabına dayanarak Aziz Nesin’i hedef alması genel başkan yardımcılığını yaptığı VP adına iyi olmamıştır. Zira Aziz Nesin’i hedef almak, VP’yi ilerici, Kemalist, Cumhuriyetçi, yurtsever, aydınlanmacı kesimlerden koparır.

Fakat Polat tüm iyi niyetli uyarılara rağmen Nesin’i hedef almayı 10 gündür sürdürmekte, bunda ısrar etmektedir. Bu ısrar hayra alamet değildir.

Önemle belirtelim: Polat için bu meselede gerçeğe ulaşmak bir telefon mesafesindedir. Polat, Nesin’le birlikte çalışan Doğu Perinçek’e sorarak onun Almanların adamı olup olmadığını kolayca öğrenebilir.

Mehmet Ali Güller
ABC Gazetesi
15 Temmuz 2018

Reklam
 1. #1 by Anatolia on 16/07/2018 - 08:35

  82 Anayasa referandumu olağanüstü şartlarda yspılmıştı, tıpkı şu 16 yıl gibi. Seçim sayım işleri iktidar olanın inisiyatifindeydi. Ne o rakam gerçekti ne de bugünküler. Ha düşünmeyi reddeden gerçek aptallar var, şark kurnazları. İki kömüre üç kuruş beleş fitreye tav olanlar. Ama seçimlerde üstünlük sağlayacak kadar değiller. Nato-Abd ile ilişkiler yok olunca mı kesilecek? Tüm saldırı ve dizaynlar oranın tertibi. 82 darbrsi de 2002 darbesi de.

 2. #2 by Anonim on 16/07/2018 - 08:47

  Mehmet Bey, Aziz Nesin’in bu aptal sözü bir yerde ajanlık değil mi? Çünkü aydın dediğimiz, araştıran (!), sorgulayan(!), objektif (!), bilgili (!) insanların bu tür sözler ederken daha dikkakli olması gerekmiyor mu? Bana göre bu söz, bir nevi “Siz üretmeyin” mizanında üretimimizi durdurup tüketim toplumu haline gelmemize neden olan sözler gibi haince. Toplum mühendisliği ile insanlara “siz aptalsınız, elinuzden bir şey gelmez, yapamazsınız, anlamazsınız” fikrini bilinçaltına yerleştirmenin en kolay ve anlaşılmadan yapılacak yoludur. Yaptılar da zaten. Kendisine bilgili diyen insanlar Aziz Nesin ne kadar doğru söylemiş diyorlar. Aptal değil toplumumuz aksine şark kurnazı. RTE, bugün 3. Meşrutiyet ile Başkan olduysa bun da tüm siyasilerin ve halkın şark kurnazlığı ile para var, değirmen dönüyor düşüncesiyle destek verdi. Doıru ve yerinde söylediği sözler yok mu? Elbet var, ama Aziz Nesin’in bu sözünü tasvip etmiyorum ben ve Cengiz Özakıncı Bey haklı. Halkını bu kadar aptal görüyorsaydı toplumsal bir bilinçlenme ve bilgilendirme çalışması yürütseydi. Kitap parası için Almanlara teslum olmasaydı da gerçekten Halkının aydını olsaydı. Aziz Nesin’e Tanrıdan rahmet diliyorum. Saygılar

  Android için Outlook uygulamasını edinin

  ________________________________

 3. #3 by cumhuriyetciyorum on 16/07/2018 - 09:46

  Aziz Nesin de diğer ölümlüler gibi hata yapan bir insandı. Bu sözü de yaşamı boyunca yaptığı büyük hatalardan birisidir. Eleştirilemez mi? Elbette eleştirilebilir. Bu tartışmayı zaman ve zemin bakımından gerekli görmeyenlerdenim.

 4. #4 by Gül Atik on 16/07/2018 - 10:34

  Harika, yüregime su serptiniz, kimse cesaret edememiskenm aydinlar bildirisini hazirlayip imzalayan adama bu yakistirma cirkinlik cok cirkin olmustur. Almanlar Aziz Nesinì sevmezler, cünkü o emperyal ülkelere karsi uyarir, ben onu 1980 darbesinden sonra Frankfurt üniversitesinde dinledim, darbenin faili olarak Almanlari `da icine kattigi bir grubu isaret ettigini bugün bile hatirlarim.Bunun disinda söylenenin cok büyük hata iddia edilmesi ise riyakarlikliktir, sosyal medyada herkes her gün ayni seyi söylüyor, kimse kimseyi terbiye etme ihtiyaci duymuyor, öfke, kizginlik, caresizlikle söylenmis sözleri bu kadar büyütmenin , bir insanin gecmisini irdelemeden böylesi ajanlik yaftasi yapistirmanin dogriulugu nerede ? Soner bey neden böylesi bir gereksinim duydu anlamis degilim, yazik etti kendine, saygi duyardim ! Sizin de kaleminize saglik!

 5. #5 by Burhan Parmaksizoglu on 16/07/2018 - 11:43

  Sürekli “Keşke demeseydi,” demenizi anlamsız buluyorum. Öyle görmüştür, kızmıştır ve söylemiştir. Onun için Aziz Nesin’dir. Şirin gözükmek için otosansür yapmamıştır, o yüzden Aziz Nesin’dir. Söylememesi onu daha büyük yapmazdı. O sivri olduğu için Aziz Nesin’dir.

  =================================== Burhan Parmaksızoğlu

  Sent with [ProtonMail](https://protonmail.com) Secure Email.

  ‐‐‐‐‐‐‐ Original Message ‐‐‐‐‐‐‐

 6. #6 by Mehmet Bayraktar on 17/07/2018 - 12:54

  M.Ali kardeşim,yazınızın bir paragrafında hiç katılmıyorum. Yazı genelinde Aziz Nesin’in “Alman ajanı” safsatasına karşı cevabınızı doğru buluyorum. Katılmadığım paragrafınızda “S.Polat’ın C.Özakıncı’nın kurgu kitabına dayanarak A. Nesin’i hedef alması genel başkan yardımcığını yaptığı VP ‘ni ilerici,Kemalist,Cumhuriyetçi,yurtsever,aydınlanmacı kesimden koparır.” diyorsunuz. Aslında A.Nesin’e yapılan bu suçlamalar tam da VP’nin saydığınız niteliklerden koptuğu için yapılmaktadır. Dediğiniz gibi A.Nesin’in Alman ajanı olmadığını en iyi bilen D.Perinçek’tir. Neden Ş.Polat’ın suçlamalarına itiraz etmiyor? Kaldı kı; A.Nesin’le birlikte 1992 yıllarında Aydınlık gazetesini günlük olarak ikinci kez yayınlamaya birlikte başlamışlardı. A.Nesin bu yayında hem başyazar hem de önemli bir maddi katkı koymuştu. O zaman A.Nesin yine Alman ajanı mıydı?. O parada Almanya’dan mı gelmişti?. Yine o dönemde Aydınlık’ta yayınlanan “Şeytan Ayetleri” kitabından özet yayınlar Almanya istediği için mı yapılıyordu? O dönemde Aydınlık gazetesinin bu yayını Türkiye’de şeriatçı kesimi çok rahatsız etmiş,arkasından Sivas Madımak provokasyonu gelmiş,33 sanatçı ve iki otel çalışanı yakılarak öldürülmüştü? Bu provokasyonun arka yüzü hiç sorgulanmadı. Soner Polat ajan arıyorsa bu provokasyonu araştırsın,Gn.Başkanının da bu provokasyoda katkısı varmı onu da araştırsın. Konu çok detaylı,bir cevabi alt yazıyla aydınlatılamaz. Bizimkisi bir hatırlatma. Saygılarımızla.

 7. #7 by Anonim on 18/07/2018 - 12:14

  Cengiz özakıncıyı beğenmek yada beğenmemek üzerine bir tartışma yı sürdürmek. Ne kazandırır ne kaybettirir.soner bey de sn Güler sizde hatalısınız. Doğu Perinçek’e derdinizi komutan üzerinden devam ettirmeyin.sizi izleyen.fikirlerinize.onem veren biri olarak. Doğru bulmuyorum..saygılar.

  Samsung Galaxy akıllı telefonumdan gönderildi.

 8. #8 by turkanturgutarikan on 20/07/2018 - 09:05

  Aziz Nesin, referandumda % 92 oy çıkması üzerine söylediği bu söz nedeniyle vatan haini olarak asla suçlanamaz..Keşke başka türlü söyleseydi. Söz ağzınızdan çıkmadıkça kendiniz ona hakimsiniz, söz ağızdan çıktıktan sonra ona hakim değilsiniz derler ya. Şimdi herkes istediği gibi yorumluyor.
  Son yıllarda da iktidar taraftarlarına türlü sıfatlar takılıyor. Bu tür sıfatlar halka yapıştırılmamalı. Halkın aydınlanmasını önlerseniz, gelir dağılımına hiç önem vermezseniz kusur halkta değil siyasetçilerdedir..1946-1947 ler den beri oy karşılığı eğitimi erozyona tabi tutan, tarikat ve cemaatlere adım adım kapıları açan, halkı bunların kucaklarına yerleştiren siyasetçiler değil mi?

 9. #9 by mayk on 24/07/2018 - 01:14

  – Yuzde 60’in aptal olmasi kotu mu. Belki diger milletlerin yuzde 80’i aptaldir. Ve bu sekilde aslinda belki turkleri ovmustur.

  – Evet, aslinda aptallik yapma demistir bence de. Ataturk’un, Turk milleti zekidir sozuyle ayni kapiya cikar.

  – Ataturk’un sozuyle celiskili gorunse bile oyle olmayabilir. Yuzde 60i aptaldir, ama yuzde 1’i de o kadar zekidir ki ortalamayi cok yukseltir, ve ortalamada zeki bir milletizdir.

  -Ya da Ataturk’un zamaninda zekiydik, aptallar daha hizli cogaldigi icin aptallarin orani yuzde 60’i buldu. Ya da akillilar katledildigi icin. Ya da zihin kontrolu altinda oldugumuz icin, ya da sigaradan, margarinden, camasir suyundan, egzoz gazindan, kotu egitimden dolayi aptallastirildik. Yalnizca bize karsi degil dunya halkina karsi bir aptallastirma projesi vardir. Mesela Abd kendi halkina suyu besinleri ve havayi kirleterek soykirim yapmaktadir. Trump bu konuda neler yapacak gorecegiz. Once derin devletin tasviyesinin tamamlanmasi gerekebilir.

  – Insanlara birsey soylersin anlamazlar. Ispatlarsin yine anlamazlar. Halbuki ispat iki arti esittir dort kadar basittir. Insanlar tek kaynaktan duyduklarina inanmazlar. Aliskanliklarindan kolay vazgecmezler. En begendigim atasozlerinden biri sudur: Alismis kudurmustan beterdir.

  -Soner Polat, Perincek, Emin Colasan, Riza Zelyut , Anka Enstitusu v.s. biraz etnik turkcudurler. Ilerici kimseler olmalarina ragmen nedense Turk’un farkli anlamlarini birbirine karistirmaktadirlar ve de bu sebeple Ataturk’u de bir konuda yanlis anlamaktadirlar.

  – Ataturk’un bir kusuru varsa bence o da sudur: Zayif karakterli kimselerin savastan kacmasina engel ol(a)mamistir(?)Mesela Sakarya savasinda askerllerin yuzde 40’inin firar ettigini duydum. Bazilari kahramanca savasir, sehit olur, kaypak karakterisiz, civik, bencil, korkak kimseler askerden kacar, hayatta kalir, ve onlarin genleri sehit olan karaketrli kimselerden daha buyuk oranda sonraki nesillere aktarilir.

  – Aptallara bilincli vatandas olmayi ogretemeyeceksek, o zaman dogru cizgide olmayi ezberletmeli ve bilincaltlarina islemeliyiz. Mesela dinden cok bahseden bir politikaciya oy verilmez diye bir fikir bilinc altlarina islenebilir.

  -Turkler derken burdan Turkiye halkni anliyorum. Bunun bir altkumesi olan kurt halkinin aptallik orani nedir. Verdikleri oylara bakarsak cok yuksek bir oran cikar bence. Sebebi ise beyin yikamadir. Ilerici/solcu kurtler travma ve propaganda ile gerici bir cizgiye cekilmislerdir.
  Fikirleri biryerlerden ezberletilmistir. Bu ezberi bozmak lazim ama nasil. Tele1 ve Birgun gibi kaynaklar bu konuda yardimci olabilir. Cunku kurtcu kurtler bu Ataturkcu yayinlari begnemektedirler, ama nedense bir turlu Ataturkcu olmamaktadirlar. Su Ataturkcu kimseleri begenirler: Deniz Gezmis, Yilmaz Guney, Che, Kastro, Nazim Hikmet, Mahir Cayan, hatta Lenin,
  Bu topraklarda tutmus olan Ataturk’un mucadelesinin sahtesi olarak Apo’nun “mucadellesi” ortaya atilmistir. Hatta HDPnin ismi CHPnin ismini sahtesidir. Halk yerine Halklar, Cumhuriyet yerine Demokrasi. Zaten liboslar cumhuriyet ve demokrasiyi birbirinin zitti imis gibi tanitiyorlardi.
  Sorosun Huntingtonun fikirleri Aponun fikirleri olarak piyasaya suruldu. Halbuki Apo mttb kokenlidir, yani gladyonun sag kanadinin adami olarak yetitirlilp sonra gladyonun soluna kaydirilmistir.
  Ataturk emperyalizme karsi savasmisti. Apo ise sozde turk emperyalizminie karsi savasiyordu, gercekte ise sag gladyonun TCye verdigi zarara sozde cevap olarak sol gladyonun TCye zarar vermsi seklinde oldu bu olay. Ve halk ta sag gladyo ile sol gladyo arasinda bir secime zorlandi.

  – Kurtleri Ataturkcu cizgiye cekmenin bir yolu, belki de bir kurt olmayan Chplinin kurtce ogrenmesi olabilir. Boyle bir sey buyuk sempati kazanir.

  -Kilicdarin durumu hic iyi degil. Milletin bu kadar derdi varken bazilari koltuk derdinde diyor: cok komik. Tamam milletin derdi varsa kurultayda konusulsun, sali toplantilarindan iydidir. Incenin durumuda cok parlak degil benc.e. Kurultay toplamak isteyenlerin bir kismi ince degil, ss boke icin kurultay istiyor olabilirler. Bu durumda imza toplanir, ama sonucun daha iyi olacagi garanti edilemez.

  -Bence Chpde tek baskan olmasin. Uc-dort baskan olsun. Kilicdar dogu sorumlusu, ince karadeniz sorumlus, sener orta anadolu sorumlusu, kocasakal kiyi bolgeleri sorumlusu olabilir.

  -Bana sorsaniz yuzde kac aptaldir diye , ben cok daha yuksek bir oran soylerdim,

  -Kendi oglu, Mantikci olmasina ragmen, 2010 refeandumunda cok mantiksiz seyler soyledi. Bir santaj ya da baski vardiysa, matematik koyunu ya da Nesin vakfini korumak icin mecbur kaldiysa nalarim, ama samimiyse bu soyledigi kabul edilemez, ve o yuzde 60tan biri de o olur.
  Ne soylemisti ozet olarak: 82 anayasasi o kadar kotuydu ki, degismesi gerekiyordu, o yuzden evet dedim! . Pes.

  • #10 by mayk2 on 28/07/2018 - 08:23

   Nedense alakali gordugum birkac sey daha soyleyeyim. Bu sayfayi okuyanlar muhtemelen Vatan Partisi ya da Chpye oy vermistir, ve akilli insanlardir.

   Aydinlik gazetesi okuyanlar muhtemelen diger solcu ya da Ataturkcu gazeteleri ve yabanci kaynaklari da de okuyorlardir.
   Onlar sanki tek kaynaktan ideolojik olarak besleniyor gibi davranip bir Vatan Partsi militani olmalarini beklemek hatadir. Yine de Vatan Partisi/UlusalKanal./ Aydinlik ekseninin onemli bir boslugu doldurdugunu soylemek gerekir. Aksi taktirde biz ilerici/solcu/Ataturkcu kimseler sirf yobazlarin karsintarafinda olalim derken dunya dengeleri icinde yanlis tarafta bulunabilirdik. Mesela s4000ler icin israf derdik, ya da ince gibi Cin’in itibari yok derdik.

   Vatan Partisi esasen Avrasyacidir. ve antiamerikancidir. Evet Avrasyacilik hakli. Ama mesela Atlantikte Amerika ve Avrupa kavga edince otomatik olarak Avrupa tarafini secmek dogru degil. Sirf Abd baskani oldugu icin Trump’a karsi olmak dogru degil. Trump Avrasyaciligin Amerikadaki temsilcsidir. Mesela en azindan on sayfa anlaminda hala Atlantikci olan Cumhuriyet gazetesi de Trump karsitiligini her vesilede onaylamaktadir.

   Ticaret savaslarini nasil yorumlamak lazim. Abd dunyaya savas acti seklinde mi. Aslinda cok ta bilmeden kendimce yorumlayayim. Simdi dunyada altinlar, dolarlar, sirketler belli kesimlerin elinde. Yarisi satanist elitlerin elinde. Yarisi Avrasyanin elinde. Ulus devletler ise Batida zayif. Yani kontrol halkta/anayasada degil bir zumrenin elinde. Ve bu zumreye bir savas acilimis durumda. Bu zumrenin elindeki varliklari nasil alirsiniz: Karsilikli olarak gumruk koyarsiniz, bu satanist sirketleri iflas ettirip kamulastirirsiniz. Sozde ulkeler birbirleriyle savasirken aslinda karteli arada ezersiniz. Dunya ordulari da esasen bu dogru tarafta oldugu icin kartelin hic sansi yok, ama bu donusumu az zararla atlatmak icin cesitli yontemler kullaniliyor.
   Akpnin bu cesareti nereden geliyor. Akp bir kukla olarak yaratilmamis miydi. Kuklalar nasil boyle cesur davranir, Avrupaya Amerikaya kafa tutar. Ya da Batiya verdigi sozlerden boyle kolay vazgecer. Hepsi gostermeliktir diyebiliriz, ama s400den hala vazgecmedik. Bu durum Akp ile feto arasindaki ir rant kavgasinin urunu mu. Bence bunun aciklamasi sudur. Atlantik kuklasi olarak yaratilan reis iktidari Avrasya kuklasi oldu, ve bu da olumlu bir sey. Reis’in guc odaklariyla kavga edecek bir karakterde olmadigi gecmisinden belli. Avrasyanin guclu oldugunu ona gosterdiler. O da sirtini oraya yaslamis yeni gorevleri yapiyor. Bu her konuda dogru seyler yaptigi anlamina gelmez.

   Muharreminceen umutluyduk, ne kadar tamamen atlantikci bir tutum takindiysa da. Atlantik onun gercekte hangi tarafta durdugunu biliyordur, biz bilmesek te. . Cunku ortam dinlemesiyle her soyledigin farkindadir. Zaten onda kolayca geri adim atabilecek bir karakter var. Iki adim ileri bir adim geri. Avrasyacilarin onu ikna etmesi pek te zor olmazdi. Simdi Kilicdara bayrak acinca, Kilicdar gittikce hircinlati ve sonunda, derin devlet operasyonu dedi. Demek ki kendisi derin devlet dedigi bir kesimle mucadele ediyor. Kimdir bu kesim, ulusalci ataturcku olan kesim. Aslinda boyle bir derin devlet yok, yani organize olarak hareket eden boyle bir yapi yok. Gercekte bir Nato derin devleti vardi, hatta Akp de bunun urunudur, ama son zamanlarda tasviye edilmeye baslandi, dunyadaki derin devlete karsi mucadelenin bir parcasi olarak. Yani aslinda Kilicdar bilerek veya bilmeyerek ama gonullu olarak kendisi derin devlet tarafinda durmaktadir. Soylediklerinin yuzde doksannin son derce hakli olmasi da pek birseyi degistirmiyor. Kim oldugunuz degil kimin adami oldugunuz daha onemli bu devirde.

   Umariz dunyadaki olumlu bu degisiklikler Turkiyede Akpyi kalici hale getirmez.

   Vatan partisi ekonomik kriz gelecek Ataturk iktidar olacak diyor. Neye dayanarak. Bu bir proje mi, yoksa olaylar bizi birrseye mi zorlluyor. Bizim halk olarak elimizd ebir veri yok. Avrasya kuklasi olarak Atlantige karsi mucadele edecegiz, butun dunya Avrasya olacak, kriz falan cikmayacak, o zaman Akp nasil devrilecek. Kendie mi operasyon yapacak en sonunda.
   Avrasya ulkelere demokrasi getirme derdine olsa o zaman ayni seyi iran icin de yapmasi gerekmez mi. Yani ne zaman bitecegi belli olmayan bu donusum tamamlanicaya kadar tek adamlik altinda mi yonetilecegiz. O kadar beklemeyelim bence. Ataturk;un bir sozu var. bireysel iktidara karsi her mucadele yontemi mesrudur gibi birsey. Bizim gordugumuz bireseyle bir itidar var, ama belki de Perikcek;in dedigi gibi TC Reis’i yonetiyor , tersi degil. Bu sozu secimden once soylemisti, belki su anda gecerli degildir.

   Avrasyacilik yalnizca Avrasyaya ozgu bir sey degil. Avrsaya ile Atlantik birbirine esit gucte ve iyilikte/kotulukte gucler degill. Batidaki Avrasyaci bir grup olarak Larouche Pac diye bir medya organi var. Ataturk’u Fransiz ve Ingilizleri savasta rezil etti diye ovuyordu, isim vermeden. Ayni zamanda derin devlete karsi Trump’un tarafinda.

   • #11 by mayk3 on 06/08/2018 - 21:58

    Kilicdar’i Atlantik yani dunya derin deleti basa getirdi.
    Onu basa getirenlerin amaci cozum sureci denen bolunmenin tamamlanmasiydi. Reis’in yalpalamasini engellemek, ve yalpalarsa onu devirirken yedegini hazir bulundurmak icin Atlantik onu basa getirdi. Tabi bunu yaparken Chp tabaninin hassasiyetlerini biliyordu. Yolsuzluklarin uzerine gidiyor goruntusu verildi. Irakta ABDye karsiymis gibi tavir aldi. KamerGenc ve Suheyl Batumu partiye aldi, sonra atmak uzere.

    Bunun bir yarari da oldu aslinda. Kilicdar CHPsine yaslanarak Atlantik Fetoyu Reis’in uzerine saldi. Boylece Avrasya ya da ulusalcilar Reis’i koruyup Feto’nun uzerine saldi. Kilicdar olmasa
    Akp-feto kavgasi olmayabilirdi belki ve ulke 15 temmuza gerek kalmadan elden giderdi.

    Evet Kilicdar, niyetlenildigi gibi olmasa da gorevini yaptin, artik cekil,. Inceyi begendigimden degil,
    ama hem kurultay istemeyip hem de degisiklik olacak demek, partide hicbir Ataturkcu, solcu, ilerici kalmayacak, feto-pekeke cephesinden sozde Reis’e karsi muhalefet edilecek demektir.
    Artik chpye tipis tipis oy vermeyecegiz. Parti ikiye bolunsun, yeni parti iyi parti, dsp, t/kp ve vatan partisindeki ogelerle birlessin, ve biz de oraya oy verelim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: