Ankara-Trablus mutabakatı

Türkiye Libya ile “Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası” imzaladı. Bu muhtıra, Münhasır Ekonomik Bölge ilanından önceki son basamak olarak değerlendirilebilir.

Türkiye’nin bu hamlesi, Doğu Akdeniz’deki “enerji savaşı” açısından doğru ama iki nedenle eksik adımdır.

Hangi Libya?

Erdoğan, mutabakat muhtırasını Ulusal Mutabakat Hükümeti Başkanlık Konseyi Başkanı Fayiz es-Serrac ile imzaladı. Yani “Üç Libya”dan biriyle…

Çünkü AKP iktidarının da dahil olduğu NATO saldırısıyla Kaddafi öldürüldü ve Libya iç savaşa sürüklendi, bölündü. Şu anda üç Libya var:

Birinci Libya, Türkiye’nin de desteklediği ve yukarıda bahsettiğimiz mutabakat muhtırasını imzaladığı Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükümeti. İhvancıların kontrolündeki bu hükümeti Türkiye dışında Katar ve bazı AB ülkeleri destekliyor. BM nezdinde meşru Libya temsilcisi, şu anda bu hükümet. Fakat Trablus merkezli bu hükümetin kontrol ettiği Libya toprakları 103 bin 81 km² ve ülkenin sadece %6,35’i.

İkinci Libya ise Tobruk merkezli Libya Ulusal Ordusu. Rusya, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri ve Fransa’nın desteklediği General Hafter liderliğindeki Tobruk hükümetinin kontrol ettiği Libya toprakları ise 1 milyon 259 bin 800 km² ve ülkenin %77,58’i.

Üçüncü Libya ise Tebu halkının yaşadığı güneydeki “yarı özerk” bir bölge. General Hafter ile işbirliği içindeki bu bölge 260 bin 989 km² büyüklüğünde ve ülkenin %16,07’sini kapsıyor.

Yani Türkiye’nin mutabakat muhtırası imzaladığı Libya, bu bölgelerden en küçüğüdür.

Öte yandan özetlediğimiz mevcut tablo, ABD, Fransa ve Türkiye ağırlıklı NATO güçlerinin eseridir ve ne yazık ki ABD Başkanı Donald Trump’ın ekibinden Sebastian Gorka’nın Avrupalı bir diplomatla 2017 Nisan’ındaki buluşmasında bir peçeteye çizdiği Libya’yı üçe bölen haritayla uyumludur. O haritaya göre Trablus merkezli kuzeybatı bölgesi Trablusgarp, Tobruk merkezli kuzeydoğu bölgesi ise Sirenayka diye bölünüyor ve güneyde, Çad sınırında da üçüncü bir devlet kuruluyor!

Trablus’la mutabakatın kazancı

Türkiye’nin Trablus merkezli en küçük Libya parçasıyla yaptığı anlaşmanın önemi şurada:

Yunanistan, Libya’nın içinde bulunduğu üç parçalı durumdan yararlanarak ve Girit Adası’nı baz alarak, 2014 yılında Libya’nın 39 bin km²’lik karasuları alanını kendi karasuları ilan etmişti. Oysa adalar üzerinden karasuları ilan etmek için ana karaya sahip bir ülkenin olmaması gerekir.

Atina’nın kendi karasuları ilan ettiği o bölge, Doğu Akdeniz’den çıkarılacak doğalgazın Kıbrıs’tan Yunanistan’a taşınabilmesinin güzergâhıdır.

İşte Ankara Trablus hükümetiyle bir anlaşma yaparak, Kıbrıs-Yunanistan hattını kapatmaya çalışıyor. Böylece Doğu Akdeniz doğalgazının Avrupa pazarına taşınabilmesinin tek güzergâhının Türkiye olmasını sağlamaya çalışıyor.

Türkiye’nin doğal müttefiki kim?

Trablus’la yapılan bu anlaşmanın Doğu Akdeniz enerji savaşı açısından doğru ama eksik olmasının ikinci nedeni ise Türkiye’nin bu konuda asıl Suriye ile anlaşması gerektiğidir!

Zira Suriye Doğu Akdeniz açısından Libya’ya göre çok daha önemli bir ülkedir. Her şeyden önemlisi doğalgazın bulunduğu Kıbrıs çevresine yakın konumdadır. Diğer yandan Suriye, bu enerji savaşında arkasına ABD ve AB’yi de alan İsrail, Güney Kıbrıs, Yunanistan ve Mısır dörtlüsüne karşı, Türkiye için en doğal “stratejik müttefik”tir.

Dahası Şam yönetiminin pozisyonu, Kahire’nin pozisyonunu gözden geçirmesine de neden olabilecektir. Kaldı ki Mısır’ın enerji savaşındaki bu konumlanışında, AKP’nin İhvancı yaklaşımı nedeniyle Kahire yönetimini tanımamasının etkisi büyüktür. Ankara ile Şam’ın normalleştiği süreçte, Ankara ile Kahire’nin normalleşmesinin de yolu açılacaktır.

Ne yapmalı?

Türkiye Doğu Akdeniz enerji savaşının kaybedeni olmamak için öncelikle Suriye’yle anlaşmalı ancak Rusya’nın desteklediği Tobruk hükümetini doğrudan karşısına alan mevcut politikasını da güncellemelidir.

Zira ABD’nin hem Trablus hem de Tobruk hükümetleriyle görüştüğü ve bölünmediği taktirde Tobruk merkezli hükümetin tüm Libya’da egemen olabilme olasılığının çok daha yüksek olduğu şartlarda, Ankara’nın sadece Trablus’a “oynaması”, sonrasında Türkiye’nin pozisyonunu sıkıntıya sokacaktır!

Mehmet Ali Güller
Cumhuriyet Gazetesi
2 Aralık 2019

 1. #1 by TÜRKİYEDEKİ MÜSLÜMANLARIN HALİFESİ on 04/12/2019 - 07:02

  Halifesizin müslümanlığı geçersizdir diyor Allah

  • #2 by YAKUP on 04/12/2019 - 11:42

   AKP hükümeti,dış politikada neyi doğru yaptı ki bunu da yapsın.

 2. #3 by puma on 05/12/2019 - 08:30

  Halifeligi isteyen arkadas. Cok merakliysan kendini halife ilan et.
  ….
  Konumuza donersek, oncelikle yazarimiza bizi aydinlattigi icin tesekur ediyoruz. Gemi muhendisi oldugu icin bircok yazardan daha iyi anlar bu konulari.
  ….
  Biz galiba Libya 3 parca kalacakmis gibi adim atmisiz. Ya da kalmayacaksa da diger ulkelerin hirsizligina goz yummayacagimizi belirtmis oluyoruz simdilik. Toplam yuzolucumu degil, bence kiyi uzunlugudur esas olan (kiyi uzunlugu derken ona benzer birsey, yoksa kiyilari fraktal gibi dusunerek farkli sekillerde olcebilirdik..).
  …..
  Azerbaycandan bir hat dosenmis, Yunanistandan da geciyor, cok takip etmedim, ama oyle anladim. Yani Yunanistanla da dost olmak icin bir sebebimiz daha var.

  Karalar uzun zaman once bolundu. Denizler tam paylasilamadi. Arktik ve Antarktika ne olacak mesela. Arktikte degil de Antarktikadan pay isteyebiliriz bence. Orda buzlarin altina bir medeniyet varmis diyorlar. Uzaylilar falan.. Olabilir mi: pek mantikli olmasa da. Trump’un secildigi secim gunu Kerry Antarktikaya gitti. Ne diye: uzaylilara bir rapor sunmak icin mi. Piri reis’e atfedilen haritalarin benzerlerinde Antarktikanin uzerininin buz kaplamadigi zamanki kiyilari cizilmis. Halbuki biz bu kiyilari, yeni teknolojiler sayesince daha yeni goruyoruz. ve galiba 10bin yildir Antarktika buz ile kapli. Yani birileri cok eskiden
  buralara gitmis ve haritasini yapmis…Ben gormedim.. hepsi iddia, bir kismi benim uydurmam da olabilir. Ilgilenenler arastirsin, ve mantik suzgecinden gecirsin, ve bizi bilgilendirsin.
  ……
  Dunyada nasil bir sisteme gecilecelk: kastettigim, finansal sistem, ve enerji yonetimi. Finansal sistemde altin standardi gelirse, o zaman herkes denizlerin dibindeki altini cikarmaya ugrasir, ve denizleri kirletir. Altin ve diger elementlerin cogu yildiz patlamalariyla olusmus ve dunyaya da rastgele dusmus. Enerji desek, hidrokarbon enerjisine dayali sistem devam ederse, guclu ulkeler bu ranttan yararlanmaya calisir, ve temiz enerjiye gecis gecikir (mesela Avrupada bir ulke tamamen temiz enerjiye gecse, guclu devletler bunu engeller mi, bir bahaneyle yapabilirler..).
  …..
  Paris anlasmasini kim dayatti: yani karbon salanlar vergi odesin kanunu. Derin devlet degildir heralde, cunku altin-dolari petro-dolar haline getiren Kissinger derin devletin adamidir. Trump’un ait oldugu Alliance de olamaz (Alliance kavrami bir soylenti olsa da bircok olayla uyumlu bir kavramdir, en barizi Suriyenin fuzelerle “cezalandirilmasi”), cunku ABDnin imzalmasini istemedi. O zaman mantiken bu iki buyuk guc haricinde onlar kadar guclu olmayan bir “cevreci” guc daha var. iyi midirler, kotu mudurler,.. bilmiyoruz. Boyle bir guc varsa Greta da onlarin adami olabilir.
  ……
  Siyasetcilerin, burokratlarin soylediklerinden bazi anlamlar cikartip gelecegi gorebiliriz, belki, ama bazen blof yapildigini da bilmemiz lazim. Mesela Trump bence bunu cok yapiyor. Ayrica bizde de Davutoglu: “reis’e karsi olan , karsisinda beni bulur demisti”, MGokcek te “emir demiri keser” demisti.
  ……….
  Aydinlik son zamanlarda sanki ypgnin terorist oldugunu unuttu, cunku Rusyanin da korumasi altinda.
  (bence yalnizca korumuyorlar, ayrica terorist olmaktan cikariyorlar, bu acidan iyi.) Aydinlik/ulusal kanal/vatan partisi tank-palet’in satilmasi konusunda ne dusunuyor. Bahsediyorlardir belki, ama sanki o kadar da onemsemiyorlar. Simdi burda akla gelen su: Isin icinde eski Maocu Ethem Sancak var. Baska eski Maocu kimler var! Yani Cin’in guvendigi adamlara mi is yaptiriyorlar. Cin derken kastettigimiz CKPye de hakim olan buyuk fraksiyon.
  …..
  Imamoglu’nun Kanal Istanbul itirazlari cok hakli. “ulusalcilar” bu konuda ne dusunuyorlar. Galiba Cinliler talipmis. Dogruysa, o zaman Cin’e o kadar da guvenemeyiz.
  ….
  En buyuk israf projelerinden 3. havalimanini kim dayatti. Tamamen yerli de olabilir, ama bu iyi oldugu anlamina gelmez.

  “Ulusalcilar” diyarbakir annelerini gorurken (hatta gormeyenleri suclarken), cumartesi annelerini niye gormuyor.
  ………………..
  Buyuk bir cahil kitlemiz var. Geri kalan “aydinlar”, terorist ve fasist olan iki gruptan birini secmeye zorlaniyoruz. Niye aydinlar bunlardan birini olesiye savunup digerinden olesiye nefret etsin.
  …..
  Belki de halk dinci, bolucu, ve irkci olarak bolundugu icin, siyasetciler ve gazeteciler de bunlardan birine yakin olup, taraftarlarini koruyup ayakta kalmaya calisiyorlar, ve belki bazilari bunu iyi niyetle yapiyorlar. Ama “ulusalcilar” imamoglu hakkinda nasil tek bir iyi laf etmez. Yani kanal istanbul’a karsi olmasi da mi haber degil. yani dinci vakiflara giden bazi hortumlari kesmesi de mi haber degil, hani devrim kanunlari uygulansin diyordunuz. Benzer sekilde tele1in mavi vatan konusundaki fikri nedir,.. demek istedigim o konuda hicbir haber yok. Cem Gurdeniz’e referans yaptilar , bu olumlu, ama Soner Polat oldu, hic bahsedilmedi bile.
  ……
  Yani halk kimlige gore oy veriyor, biz de halka uyalim, yani halki parselleyelim, o tarafin gururunu oksayalaim, bu mu yani. Biryol diye bir gazete cikmis. Ataturkcu gibi bir imaj yaratmaya calisiyor, ama ayni zamanda fazlasiyla Dersim romantizmi olan bir gazete, ve Hdp taraftari. Sanki alevileri Hdp zihniyetine eklemlemeye calisiyorlar gibi.
  ….
  Demokrasi yalnizca ortalama halkin keyfine birakilirsa boyle oluyor iste. Berbat bir yonetim ulkeyi mahvedecek, ama yalniza millet ac kalinca iktidar degisecek. Oy hakki esit olmasin demiyorum, demem de, ama baska guc ve kontrol mekanizmalari da olmali.
  …….
  3’e bolme moda oldu. Suriyeyi gecici olarak ta olsa dinci isgalindeki idlip,”kurtler”in kontrolundeki dogu Suriye, ve Esat kontrolundeki
  bati Suriye olarak bolduler (neyse ki, Dogu Akdenizdeki hak anlaminda bolunmus veya bolunmemis Suriye pek farketmiyor, cunku kiyilar batida, Suriye ile anlasmak en kotu senaryoda bile yararlidir). Irak’i Sunni, Sii, kurt diye bolmeye calistilar, kismen basarili. Libya 3’e bolundu. Turkiye halki, laikler, “dindarlar”, ve kurtler diye “bolundu” (Z.Livaneli demisti bunu). Halbuki Yugoslavya 6’ya Cekoslovakya 2’ye bolunmustu. Heralde Allah’in hakki 3’tur diye musluman ulkeler 3’e bolunuyorlar. Ukrayna derin devletin kontrolundeki bati ukrayna, rusyanin kontrolundeki dogu ukrayna, ve rusyanin kontrolundeki (ya daartik sahibi oldugu) 3 parcaya bolundu, ama bu 2 parca sayilir. Rusyanin birkac yil onceki bir tahminine gore (yoksa projesine gore mi desek) ABD 6’ya bolunecekti. Ama artik olmaz, cunku ulusalci Trump’la iyi geciniyorlar. Avrupa kaca bolunur: soyle olabilirdi:sanayisi gelismis olan
  kuzey avrupa (almanya, hollanda, iskadinavya, isvicre, danimarka,..), sanayisi zayif guney avrupa (ispanya, portekiz, yunanistan, guney italya),
  ve belki eski varsova parki/dogu avrupa. birlesik krallik deseniz, o zaten 4 parca, hatta belki avustralya ve yeni zelanda ile birlikte 6 parca.
  Buyuk devletler dunyadaki fay hatlarini biliyorlar ve bundan yararlanmaya calisiyorlar. Ulusalcilar kendi ulkelerini tek parca halinde tutmaya calisiyorlar. Derin devlet taraftarlari is bilerek veya bilmeden bolmeye calisiyorlar. Mesela hdp halk demez halklar der. irkci-etnikturk-milliyetcileri ve dinciler de bilmeden ayni seye hizmet ederler. Neyse ki dunyada ulusalcilar kazaniyor, eski derin devlet kaybediyor, ama bu ulusalcilar da kendi derin devletlerini kurmasinlar sakin, ..
  ……..
  ulusalciliga karsi degilim hatta ben de oyleyim. Ancak vatan partisinin icindeki lider fraksiyonun butun ulusalcilarda olmayan ve bazilari da kotu
  olan ya da oyle gorunen ozellikleri var (asiri partizanlik, Cindeki bir grubun kuklasi olmasi(tahminen)) ve o yuzden kendine ozellikle ulusalci diyen ya da baskalarinin oyle dedigi bu gruptan bahsederken yukarida tirnak icinde yazdim. Iste bu ataturkculuk+solculugun (fasist destekcisi imaji veren) “ulusalci” ve (bolucu destekcisi imaji veren) “hdp-liberal sempatizani” iki kisma bolunmeye calisilmasi cok rahatsiz edici.
  Yoksa boyle marijinal davranmayinca hic kimseden (halktan ve buyuk devletlerden (ya da alliance veya derin devletten)) destek bulunamiyor mu.
  Yani halka butun dogrular soylense, herkes herseyi bilse, ve dogru yolu secse, birileri bu durumu sabote mi edecek.

 3. #4 by TÜRKİYEDEKİ MÜSLÜMANLARIN HALİFESİ on 05/12/2019 - 18:54

  ger, zekalı beyin özürlü Türkiyedeki Müslümanların Halifesi ismini koyarak zaten haliife ilan etmişiz sen bakarkör müsün münafık

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: