Ankara-Moskova hattındaki sorunlar

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 2019 yılı değerlendirme toplantısında şöyle dedi: “Rusya ile her şey iyiye gidiyor mu derseniz anlaşamadığımız noktaların olduğunu söyleyebiliriz. Gerek Suriye içinde gerekse Kırım gibi konularda ve Karadeniz’de anlaşamadığımız noktalar var. Şimdi Libya’da da iki önemli aktör haline geldik.” (6.1.2020)

Çavuşoğlu bu sözleri, Putin’in Türkiye’ye gelmesinden sadece 48 saat önce söylüyor!

Tek tek bu konulardaki sorunlara geçmeden, Putin’in Türkiye ziyaretinden 24 saat önce, 8 yıl aradan sonra gittiği Şam’dan verdiği mesajlara bakalım:

Putin’in sembolleri

1. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov’un belirttiğine göre Putin Esad’la Şam’da buluşmasında “Suriye’nin devlet kimliğinin ve toprak bütünlüğünün geri kazanılması yolunda büyük bir mesafe kat edildi” ve “Yeniden tesis edilen barışçı yaşamın belirtileri Şam caddelerinde çıplak gözle görülebiliyor” dedi.

Putin bu sözleriyle başta ABD olmak üzere Suriye’yi bölmek isteyen tüm kuvvetlere “kazanamadınız” mesajı veriyor.

2. Putin Şam ziyareti sırasında Esad’la birlikte Emevi Camisi’ni ziyaret etti.

Anımsayalım: Erdoğan hükümeti Şam rejimini devirmeyi önüne hedef koyduğunda, bunu “İnşallah Şam’a gidip, Emevi Camisi’nde namaz kılacağız” diyerek sembolleştirmişti.

Putin ise Erdoğan’a “Emevi Camisi’ne Esad’ı devirerek değil, Esad’la el ele girilebileceği” mesajını vermiş oldu!

3. Putin’in ziyaretinden hemen önce Rus donanmasının en önemli savaş gemilerinden Mareşal Ustinov İstanbul’a geldi. Boğaz’ın girişine demirleyen Rus gemisi, bir nevi, “Montrö’yü deldirtmem” mesajı verdi!

Gelelim Ankara-Moskova hattındaki sorunlara…

İdlib ve Libya sorunu

1. Erdoğan ile Putin arasındaki en sıcak Suriye sorunu, İdlib sorunudur. Moskova uzunca bir süredir masada olan bu sorunu, Ankara’yı “Washington’a itmeden” çözmeye çalışıyor.

Sorun; İdlib’de Rusya ve Suriye’nin terörist dediği ama AKP hükümetinin dost kuvvet gördüğü unsurların varlığı… Moskova Suriye ordusunun bu grupları temizlemesini ve İdlib’e egemen olmasını istiyor. AKP hükümeti ise bu unsurlar üzerinden İdlib’de bulunmak ve buraya dayanarak Afrin’deki varlığını korumak niyetinde.

2. Moskova zaman zaman Suriye ordusunun İdlib’de operasyonuna yeşil ışık yakarak Ankara’yla ilişkisine balans ayarı yapıyor. Son olarak Ankara Libya’ya asker göndermeyi gündeme getirince bu yaşandı ve Türkiye’nin iki gözlem noktasının çevresi Suriye ordusu tarafından ele geçirildi.

Öte yandan Libya konusunda Moskova doğrudan tavrını da ilan etti. Kremlin Sözcüsü Peskov, açık açık Türkiye’nin askeri müdahalesinin Libya’daki krizin çözümüne katkı sunmayacağını belirtti (26.12.2019)

Zira Ankara ve Moskova Libya’da farklı aktörleri destekliyor. Moskova’nın bu konudaki avantajı, Türkiye’nin desteklediği aktörle bağını kesmemiş olmasıdır.

Kırım ve Karadeniz sorunları

3. Çavuşoğlu’nun ilan ettiği Kırım sorunu ise en başından beri Ankara ile Moskova arasında bir sorun olarak duruyor. ABD’nin Ukrayna’yı NATO’ya alarak Rusya’nın dibine kadar girmeye çalışmasına Moskova karşı hamle yapmış ve Kırım’ı Ukrayna’dan koparmıştı.

Ancak Ankara buna karşı çıktı ve “Kırım’ın Rusya tarafından ilhakını kabul etmiyoruz” diyerek bunu resmi bir tavra dönüştürdü. Oysa Kırım Tatarlarının Ankara’ya mesajı netti: “Bu bizim tercihimiz.”

4. Çavuşoğlu Rusya ile sorunları listelerken, Karadeniz’i de eklemiş! Oysa Kanal İstanbul’dan kaynaklanacak Montrö sorununu saymazsak, Ankara ile Moskova arasında Karadeniz’de bir sorun yok. Montrö’nün delinip ABD gemilerinin Karadeniz’e “sınırsız” bir şekilde girebilmesi ise Moskova’nın kırmızıçizgisi!

İşbirliği stratejik düzeye çıkarılmalı

Biz bu makaleyi yazı işlerine teslim ettiğimizde henüz Erdoğan ile Putin bir araya gelmemişti. Umarız Ankara ile Moskova hattındaki bu sorunların en azından kolay olanları çözülür ve ABD’nin Kasım Süleymani suikastı sonrası bölge tansiyonunun daha da arttığı bir süreçte Türk-Rus işbirliği derinleşir.

AKP hükümetinin Neo-Abdülhamitçi yaklaşımı ve Erdoğan’ın ifadesiyle “Rusya’yla ilişkilerin ABD ve AB’yle ilişkilere alternatif görülmemesi” nedeniyle taktik düzeyde kalan Türk-Rus işbirliğininin stratejik düzeye çıkarılması, herkesin yararına…

Mehmet Ali Güller
Cumhuriyet Gazetesi
9 Aralık 2020

 1. #1 by Burhan on 10/01/2020 - 14:35

  Güzel makale ama, Neden hep Rus cephesindesiniz? Daha doğrusu kominist cephesindesiniz, arzum, Türk cephesinde oluşunuz.

 2. #2 by puma on 10/01/2020 - 16:12

  Rusya komunist mi, degil tabi ki. Ataturk te komunizme karsi degildi, yalniza iyi iliskilere ragmen Sovyet vesayetine karsiydi. Turkiye’ye ozgu bir sosyalizm fikri vardi aklinda. 20 yil daha yasasaydi gorurduk ne yapacagini. O cumhuriyet deyince bizim cumhuriyet+demokrasi dedigimizden cok daha fazlasini anliyordu.. Komunizme en yakin ulke sanirim Kuba olmustur. Kuba kendi asisini yapar. Ayrica orda bir Ataturk heykeli vardir, ve Ataturk’e buyuk saygilari vardir. Ataturk komunizm goruldugu yerde ezilmelidir deseydi, heralde komunist Kubalilar, komunist sovyet liderleri, komunist Cinliler de Ataturk’e hayran olmazlardi… Ha bu cumhuriyetcileri destekleyenler kotulemek amaciyla demokrat partiye ve Hillary’ye komunist “ifitrasi” atiyorlar, ama aslinda komunizme iftira atiyorlar, cunku fasistlere komunist denmez.
  ………
  Rusya’ya yakinlasmaliyiz. Cunku ortak cikarlarimiz sebebiyle AKPye ragmen bircok defa bizi ipten aldi, Kibris’ta Annan planini dolayli olarak bloke etti, 15 temmuzda yanimizda durdu, hatta bence belki 1 mart tezkeresinde bazi AKPlilere rusvet verdi ki tezkere gecmesin. Yani ne zaman AKP eliyle intihar etsek Rusya gelip bizi kurtariyor, cunku obur turlu satanist Bati derin devletinin kucagina dusmus olacagiz ve Rusya icin de buyuk bir jeoploitik kayip olacak bu…
  ……….
  Bence Kirim’in Rusya’nin parcasi oldugunu tanimaliyiz, ama madem ki henuz tanimadik, o zaman diyelim ki , siz de Kuzey Kibris’ resmen taniyin, Cin’e, Azeybaycan’a hatta Ermenistan’a da tanittirin.
  ………
  Belki de gercekten yapmayacaksak Kanal Istanbul’u gundemde tutmak yararli !, bu sayede Yunanistan ve Bulgaristan uzerinden bir kanalla Ege’nin Karadeniz’e baglanmasini engellemis oluyoruz(?) Ya da Arap seyhlerine, ileride ucuz fiyata geri almak uzere , yuksek fiyattan tarla satiyoruz(?), ya da AKPnin gidisini hizlandiriyoruz (?).
  ……..
  Her seferinde hizadan cikiyoruz, ama her seferinde de bir gorusmeyele hizaya geri geliyoruz. Aslinda bu hizayi saglamlastirmanin bir yolu var, ama once belki de birakalim da AKP kendini iyice yipratsin, devrildiginde pesinden aglayan ya da magandalik yapan olmasin. Tabi devrilsin derken, yerine gelecek olanin da duzgun bir yonetim olacagindan (Mesela Abdulah Gul’un baskan olmayacagindan) emin olmak gerekir.

 3. #3 by puma on 11/01/2020 - 21:49

  Emre Kongar ABDyi iyi bildigini iddia ediyordu. Iyi bildigi seyler vardi eminim de, buyuk resmi, Merdan Yanardag’la beraber kaciriyorlar, ve bir konuda halki yanlis biligilendiriyorlar, “Trump kotudur” diyerek.
  ……….
  Sunu izlesinler yeter: https://www.youtube.com/watch?v=TFKZ2G4IFe4
  ………..
  Yani ingilizce bilmek gerekmez, yandasligi bariz olan bu kanal bile bunu soylerken, bizim ilericilerimizin hemen hemen hepsi, Trump karsitidir. Buna zir-cahillik diyoruz. Cahil degiller, cok sey biliyorlar, ama en onemli konulardan birini yanlis bilip halka da yanlis anlatiyiorlar.
  …..
  Hala 11 eylulunresmi frankestayn teorisinin bariz oldugunu anlatamadik, ne Kongar’a ne Perincek’e.
  Direk olarak irtibata gecmemiz gerekmez heralde. Bu kadar genis cevreleri olan kimselere bazi gercekler cok kolay ulastirilabilir..
  …..
  Itiraf ediyorum videoyu ben de tam izlemedim, ama bu adamin dogru soyledigini biliyorum.
  O da hikayenin yarisini soyleyip bir tarafi aklama bir tarafi karalama gibi seyler yapabilir, bana rastgelmedi ama, olabilir boyle seyler.
  …..
  S. Onkibar’a kaliteli dedikodulari icin ve cesareti icin tesekur ediyoruz. Hakaret etmiyor asla, ama dobra dobra konusuyor.
  Tele1; Alliance, yani Rusya tarafindan korunuyor olabilir mi, o yuzden elestirilere yalnizca! para cezasi veriliyor olabilir mi. Ceyda Karan hem Sputnik veya RT’de hem de Tele1’de konuk oluyor. Bu sayede Tele1 de ayni Aydinlikcilar gibi korunma elde ediyor olabilir mi. Umarim boyle bir sey vardir.
  Bu sayfaya yazdiklarimla kendimi cok guclu hissediyorum, cunku bazi dileklerim gerceklesiyor.

 4. #4 by puma on 11/01/2020 - 21:57

  (onceki kopya yayinlanmzsa daha iyi olur, ufak duzeltmeler yapiyorum..)
  Emre Kongar ABDyi iyi bildigini iddia ediyordu. Iyi bildigi seyler vardi eminim de, buyuk resmi, Merdan Yanardag’la beraber kaciriyorlar, ve bir konuda halki yanlis biligilendiriyorlar, “Trump kotudur” diyerek.
  ……….
  Sunu izlesinler yeter: youtube.com/watch?v=TFKZ2G4IFe4
  ………..
  Yani ingilizce bilmek gerekmez, yandasligi bariz olan bu kanal bile bunu soylerken, bizim ilericilerimizin hemen hemen hepsi, Trump karsitidir. Buna zir-cahillik diyoruz. Cahil degiller, cok sey biliyorlar, ama en onemli konulardan birini yanlis bilip halka da yanlis anlatiyiorlar.
  …..
  Hala 11 eylulun resmi frankestayn teorisinin bariz olarak yanlis oldugunu anlatamadik, ne Kongar’a ne Perincek’e, ne de baska bir cok kimseye (ve kimsenin de umrunda degil sanki).
  Direk olarak irtibata gecmemiz gerekmez heralde. Bu kadar genis cevreleri olan kimselere bazi gercekler cok kolay ulastirilabilir..
  …..
  Itiraf ediyorum videoyu ben de tam izlemedim, ama bu adamin dogru soyledigini ve iyi niyetli oldugunu biliyorum.
  O da hikayenin yarisini soyleyip bir tarafi aklama bir tarafi karalama gibi seyler yapabilir, bana rastgelmedi ama, olabilir boyle seyler.
  …..
  S. Onkibar’a kaliteli dedikodulari icin ve cesareti icin tesekur ediyoruz. Hakaret etmiyor asla, ama dobra dobra konusuyor.
  Tele1; Alliance, yani Rusya tarafindan korunuyor olabilir mi, o yuzden elestirilere yalnizca! para cezasi veriliyor olabilir mi. Ceyda Karan hem Sputnik veya RT’de hem de Tele1’de konuk oluyor. Bu sayede Tele1 de ayni Aydinlikcilar gibi korunma elde ediyor olabilir mi. Umarim boyle bir sey vardir.
  Bu sayfaya yazdiklarimla kendimi cok guclu hissediyorum, cunku bazi dileklerim gerceklesiyor.
  …..
  Dikkat edilirse ben kaliteli kimseleri elestiriyorum. Kalitesizleri elestirmeye tenezzul etmiyorum. Egri cetvelin neresini duzletleim ki. Onlari da mizah yoluyla elestiriyorum. (kural degil, tesaduf).

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: