Çıplak kral: ABD

Nedir kapitalizm?

Biz anlatmayalım, emperyalist- kapitalist ABD’nin petrol eyaletinin vali yardımcısı anlatsın…

Fox News kanalına çıkan Texas Vali Yardımcısı Dan Patrick, “Yaşlılar, kamu sağlığı önlemleri için harcanan paranın ABD ekonomisine zarar vermesindense ölmeyi tercih eder” dedi (T24, 24.3.2020).

Yani kapitalizm, “kamu sağlığına para harcamaktansa, insanların ölmesini isteyen” sistemdir!

* * *

Nedir kapitalizm?

Kapitalist dünyanın lider ülkesinin ticaret başkenti New York’un valisi anlatsın…

New York Valisi Andrew Cuomo, Trump yönetimini eleştiriyor sosyal medyadan: “Federal Acil Yönetim Ajansı, 4 bin suni solunum cihazı gönderiyor. 30 bine ihtiyacım varken 4 bin tane ile ne yapabilirim? Bu durumda ölecek 26 bin kişiyi siz belirleyin çünkü sadece 4 bin suni solunum cihazı gönderiyorsunuz” (Birgün, 24.3.2020)

Kapitalizm, 26 bin adet solunum cihazı veremeyen ve “ölün” diyebilen sistemdir.

* * *

Nedir kapitalizm?

En gelişmiş kapitalist ülkenin, en gelişmiş eyaletinin valisi anlatsın…

Kaliforniya Valisi Gavin Newsom “Eyaletteki 60 bin evsiz korona virüsüne yakalanabilir” diyor (Sputnik, 19.3.2020).

Yani kapitalizm, en gelişmiş merkezinde bile on binlerce insanın evsiz kalabildiği sistemdir. Kapitalizm, parası olamayana “sokakta yaşa” diyen sistemdir.

* * *

Çok değil, 30 yıl önce SSCB dağılınca, kapitalizmi “tarihin sonu” ilan etmişlerdi; artık başka sistem olmayacaktı…

 1. yüzyılı da “Amerikan yüzyılı” ilan etmişlerdi.

Küresel lider ABD istediği yere savaş açacak, istediği yeri işgal edecek, istediği coğrafyada rejimleri ve sınırları değiştirecekti…

Büyük Ortadoğu Projesi hazırladılar, Orta Asya’ya girdiler, Çin’i kuşatmaya aldılar, boğazları tuttular, denizlerde uçak gemisi dolaştırdılar, uzaydan dünyayı izlemeye aldılar…

Tüm bunlara rağmen ABD’nin hedefinin gerçekleşmeyeceğini 20 yıldır ekranlarda söylüyorum, gazetelerde yazıyorum. En son meselenin kitabını da yazdım: Amerikan Hegemonyasının Sonu (Kırmızı Kedi Yayınları’dan çıkan kitap bu hafta 8. baskı yaptı.)

İnsanlığın doğası elbette “vahşi kapitalizme” boyun eğmeyecek, elbette insanlık emperyalizmin talanına dur diyecek…

İnsanlık, elbette insana düşman bir sisteme bir noktada “artık yeter” diyecek…

* * *

İşte görmeye başladık. Koronavirüsü ile birlikte geniş kitleler kapitalizmi, kâr hırsını, özel sağlığı sorgulamaya başladı…

Gidilemeyen tatiller, binilemeyen arabalar, harcanamayan paralar iki maskeyle bir kolonyanın yanında önemsizleşti…

İnsan “önce kâr” değil, “önce insan” demeye başladı…

Elbette bugünden yarına her şey bir anda değişmeyecek ama büyük değişimin başladığı da ortada…

Bakın ABD’nin en önemli dergilerinden The Atlantic’te Anne Applebaum ne yazıyor: “Kendini uzun süredir en iyi, en etkili, teknolojik açıdan en gelişmiş topluluk olarak gören Amerika’nın çıplak bir kral olduğu kanıtlanmak üzere” (The Atlantic, 15.3.2020).

Mehmet Ali Güller
Cumhuriyet Gazetesi
26 Mart 2020

 

 1. #1 by puma on 27/03/2020 - 07:34

  Evet “kapitalizm”in bir kotu yani da halki yanlis bilgilendirmesidir. Mesela Trump’un yaptigi iyi seyleri
  soylemezler, secimden once acigini ararlar. Onu isterler, bunu isterler, ne zaman ki artik bu kadari da fazla , yani o kadar gucumuz yok diyene kadar, ..bu durumda gucumuz yok ta denemez, baska seyler soylenir, sonra anaakim medyada haber olur, makine, maske istedik te vermedi.
  Belki o makineler kendi ellerinde, kendileri vermiyorlar da devlet fahis fiyattan satin aslin ve hibe etsin istiyorlar.
  ………………………
  Yani bu emperyalizm oyle yapiyor ki, yanlis tarafta oldugumuz halde kendimizi hakli zannediyoruz!
  Mesela sag-sol catismasi , ulkucu-pkk catismasi (var mi boyle bir sey), alevi-sunni catismasi…
  Bu catismalarda provokatif hainler vardir da gercekten, ama cogunluk normalde notr iken iki yanlistan birini secmeye zorlanir ve bu da cok dogal gorunur.
  ……………………….
  Ne diyoruz mesela, ABD El Kaide’yi yaratti, sonra o yarattigi El Kaide gitti ABDyi vurdu !..
  Boylece eden bulur gibisinden tamamen yanlis bir cikarimi 19 yil sonra bile savunur hale geliriz.
  ABD degil, derin devlet El Kaideyi yaratti, ayni derin devlet ikiz kuleleri iclerine yerlestirdigi bombalarla yikti. Bu Frankestayn teorisini savunanlar aslinda farkinda olmadan derin devleti savunmus oluyorlar. Bu mantikla bakinca ABD kapitalist-emperyalist oldugu icin kotu, El-Kaide ise dinci oldigu icin kotu, bu yuzden birbirlerini yedikleri icin ABDnin vurulmasi da ABDnin ElKaideye saldirmasi da olumlu gorunur.
  ………
  Bu yaziya genel fikir olarak katilmakla beraber, Trump’a sartli destegim(iz) devam ediyor.. Cunku ona tarihi bir gorev verildi, onu yapiyor, bu gorevden buyuk oranda saparsa bir sekilde haberimiz olacaktir. Kendi kisisel fikirleri, blofleri, gaflari, onemli degil. Onemli olan esas gorevini dogru yapsin.
  Bu arada referansimiz sol gorunumlu Chomsky degildir. Bence o kontrollu muhaliftir, ama emin degilim, belki herseyi dogrudur bazi kritik konularda yanlis bilgilendirilmisitir.

 2. #2 by Yakup on 27/03/2020 - 16:37

  ABD yi evet,derin devleti daha doğrusu derin devleti ele geçirmiş büyük semayeyi elinde tutanlar yönetiyor.Trump geçen seçimde ne dedi,7 tirilyon doları Dünyay ya saçtılar,ben bunu yapmayacağım,bu para ABD nin çürümüş alt yapısını yeniden yapmaya yeter.Yapabildimi,cevap hayır.
  Trup’a görev verilmiş de,hemde tarihi bir görevmiş.Birde bunun ne olduğunu buraya yazıverseydiniz,sayın yazar.Destği devam edecekmiş.İyi destekle (yin) bakalım ne göreceksiniz.
  Adamı ,küreselciler kıskaca almış,onların bir milim lafının dışına çıkamaz.Kendinizi de ,okuyucuyu da kandırtmayın.Bırakın bu gizemli lafları.Kapitalizm kendi ipini çekti.Bu savrulma yeni dünyaları yaratabilir.Yaşayacağız ve göreceğiz.

  • #3 by puma2 on 28/03/2020 - 01:48

   Trump’a verilen gorev: derin devleti temizlemek. Tek basina yapabilecegi bir sey degil tabi ki bu. Onun yapacagi isler sunlar: oy almak; konusmalar, aciklamar, gorusmeler yapmak; ve imza atmak.
   …..
   Derin devlet nedir: Dinleri, anaakim medyayi, TIP sistemini, politikayi , hemen herseyi kontrol eden, buyuk bir zenginlige sahip olan bir yapi (yani oyleydi..). Isvicre’de 3 matematikci bir model yapmislar, hangi buyuk sirket hangisiyle ne kadar alakali diye. Ve kuresel sirketlerin yarisi birbirleriyle icice gecmis. Ve bunlari yonetenlerin cogu ayinlerde cocuk yiyen satanist sapik kimseler. Bir sirketten rahatca digerine geciyorlar. Bir kartel olusturmuslar. O yuzden ben buna kartel de diyorum. Kokleri ne zamana dayaniyor diye sorulursa, bilmiyorum, belki 500 belki 5000 yil oncesine.
   ….
   Derin devletin varligina en bariz kanit: ABD ikiz kulelerini yikti, ucakla degil onceden yerlestirilen bombalarla yikildigi besbelli idi, ve hic kimse bu resmi yalana itiraz edemedi, etse de sesleri duyulmadi. Hatta ucak carpmayan wtc7 binasi da kendiliginden yikildi , ve yikilmadan once yikildigi anonsu Avustralyada yapildi. Hatta bizim solcu Ataturkcu aydinlarimiz hala bu yalanlara inaniyorlar. ABD Apollo misyonlariyla Ay’a inmedi: kim itiraz edebiliyor buna.
   ….
   Peki ABD cok guclu oldugu icin her istedigini yaptiriyor mu diyecegiz. O zaman ABD ucak gemisiini canavarca hisle batiran Israil’e ABD veya Nato niye birsey yapmadi.

   Yani ulkelerin kendi derin devletleri olabilir teorik olarak, ama ben burda yukarda bahsettigim kuresel ve daha cok Bati’da konuslanmis koklu yapidan bahsediyorum.
   …..
   Trump gercekten derin devlete karsi mi derseniz: O da aslinda o taraflardan gelme, yani satanist falan degil, ama elitlik anlaminda alt tabakalarda bir yerlerde olabilir. F.D.Roosevelt 33. derece masondu derler, ama ayni zamanda iyi bir adam oldugu soylenir, bence de dogruluk payi var, cunku
   o baskan olarak kalsaydi atom bombasi insanlar uzerinde denenmeyebilirdi ve bu yuzden derin devlet tarafindan olduruldu. Zaten masonlukta en yuksek rutbe 33.luk degilmis.
   …..
   Biraz interneti karistirinca bircok belgeye ulasabilirsiniz. Ama galiba Google bir yildir derin devlet taraftari bir filtreleme yapiyromus ve ben de bunu gozlemledim.
   ………..
   Cok iddiali olan biri varsa somut bir olay uzerinden, mesela ABDnin Apollo misyonlari uzerinden bu konuyu tartismaya hazirim. Cunku derin devletin yalan oldugunu , Trump’un da kotu adam oldugunu soyleyenler ayni zamanda ABDde bagimsiz yargi ve medya var, Ay’a inildi, ikiz kuleleri El Kaide yikti, sorgusuz sualsiz asi yapilmali, gdo zararli degil ,.. falan diyen kimselerdir. Mesela yapay zekaci CemSay ne diyordu: asi yapilmasin diyenler ayni zamanda Ay’a inilmedi, ve Dunya duzdur diyorlar: Ay’a inilmedi diyoruz gercekten, ama Dunya duzdur demiyoruz, Asilara da kategorik olarak karsi degilziz, yalnizca mumkun oldugunca kartelin asilarini olmamak ilcalarini kullanmamak istiyoruz. Dogal kanser tedavisi yapan doktorlar FDA tarafindan ofisleri basildiktan sonra biryerlerde olu bulunurlarken, kartel’in diger nonprofit organlarinin kanser arastirmalari icin bagis toplamalari igrenc. Ya bu kartelin sonu gelecek ya da Dunya’nin sonu. Muhtemelen kartel yakinda buyuk oranda cozulecek.

 1. Çıplak kral: ABD | (=Öykü-Şiir-Anı-Günce=)------------->>>Doğa+Yaşam+Sağlık

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: