TRUMP’IN VİRÜS ARŞİVİ

ABD Başkanı Donald Trump 19 Mart’ta yaptığı açıklamada Çin’in korona virüsü konusunda kendilerini geç bilgilendirdiğini iddia ederek, bir “yalan kampanyası” başlattı.

Trump yönetimi bu kampanya boyunca Çin’in “eksik sayı” açıkladığını iddia etmekten, “bilerek bu virüsün yayılmasını durdurmadığını” savunmaya kadar, hatta virüsün Çin’deki bir laboratuvarda üretildiğine kadar bir dizi suçlama yaptı.

YALANIN PANZEHRİ ARŞİVDİR

Trump ve ekibinin bu süreçte Çin’i hedef almak için ürettiği beceriksiz komplolar da, dile getirdiği pervasız yalanlar da ABD emperyalizminin utanmazlık tarihine eklendi.

Ve ABD elindeki medya gücü ve dünyanın çeşitli ülkelerindeki “profesyonel” Amerikancıların propagandasıyla dünyayı bu yalanlardan hareketle Çin’e karşı kışkırttı.

Oysa Trump yönetimi ocak ve şubat ayı boyunca, bugün iddia ettiği ne varsa, tam tersini söylüyordu.

Ve yalanların panzehri arşivdir: Bugün arşivi açarak Trump’ın çok değil, birkaç ay önce neler söylediğini listeleyeceğiz:

TRUMP ÇİN’İ TAKDİR ETTİ

ABD’de ilk korona virüs vakası 21 Ocak’ta görüldü. Ertesi gün Trump Davos’taydı ve ilk vakanın görülmesi nedeniyle şöyle dedi: “ABD’nin korona virüsüne karşı bir planı var” (22 Ocak 2020).

ABD Başkanı Trump birkaç gün sonra, bir tweet atarak Çin yönetiminin virüsle mücadelesini övdü. Evet, yanlış okumadınız, bugün suçladığı Çin yönetimini övdü: “Çin, korona virüsü sınırlandırmak için çok fazla gayret gösteriyor. ABD, Çin’in çabalarını ve şeffaflığını takdir ediyor. Bu çabalar işe yaracaktır. Özellikle Amerikan halkı adına Devlet Başkanı Şi’ye teşekkür ediyorum.” (25 Ocak 2020).

Bundan iki gün sonra da Trump “Virüs konusunda Çin ile çok yakın iletişim içerisindeyiz” dedi (27 Ocak 2020).

TRUMP: ÇİN’LE İŞBİRLİĞİ YAPIYORUZ

ABD Başkanı Trump, sonraki hafta da korona virüsle mücadele konusunda Çin’i övmeyi sürdürdü.

Trump, Temsilciler Meclisi Genel Kurulu’nda yaptığı üçüncü “ulusa sesleniş” konuşmasında, “Çin hükümeti ile salgın konusunda yakından çalışıyoruz ve işbirliği içindeyiz” dedi (5 Şubat 2020).

Trump, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile korona virüsü konusunda bir telefon görüşmesi yaptıktan sonra da şu tweet’i attı: “Başkan Şi, çok başarılı bir operasyona önderlik ederken süreci büyük bir disiplinle yönetiyor. Çin’e yardım etmek için yakın bir şekilde çalışıyoruz. Yönetimim, bu tehditten vatandaşlarımızı korumak için gereken tüm önlemleri aldı ve almaya da devem edecekler.” (7 Şubat 2020).

Birkaç gün sonra Fox televizyonuna konuşan Trump, Çin’le işbirliğini sürdürdüklerini yineledi: “Çin ile yakından çalıştığımızı söyleyebilirim. Oraya en iyi uzmanlarımızı gönderiyoruz. Çin’in çok yakında virüsü kontrol altına alacağına inanıyorum. Nisan ayında havaların ısınmasıyla koronavirüs de bitmiş olur.” (11 Şubat 2020).

TRUMP: ÇİN’İN RAKAMLARINA GÜVENİYORUZ

Bugünlerde Trump ve ekibi Çin’i eksik sayı açıklamakla suçluyor ama aslında bu konuda dün Çin’i takdir ediyorlardı.

Trump, korona virüs konusunda 27 Şubat’ta düzenlediği basın toplantısında ABD halkına karşı riskin çok az olduğunu söyledi. Trump, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile görüştüğünü belirterek, “Şi çok çalışıyor. Çin’in bildirdiği rakamlara güvenebilirsiniz.” dedi (27 Şubat 2020).

Bu süreçte Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O’Brien da Çin’i takdir ediyordu. O’Brien CBS’ye yaptığı bir açıklamada “Çin geçmişteki krizlere göre kesinlikle daha şeffaf ve bunu takdir ediyoruz” diyordu.

TRUMP YALANLARA BAŞLIYOR

ABD’de korona virüs nedeniyle ilk ölüm 29 Şubat’ta yaşandı. Ancak Trump hâlâ meseleyi ciddiye almıyordu. Demokratlar bu nedenle Trump yönetimini sert şekilde uyarıdyordu.

Ardından mart ayının ilk iki haftasında ABD’de endişe büyüdü. Ölümler hızla arttı. Trump yönetimi ise hâlâ kamuoyunun beklediği ciddi önlemleri almıyordu.

Neticede ABD’de vaka ve ölüm sayıları çok hızlı yükseldi ve Trump yönetiminin süreci iyi yönetemediği ortaya çıktı.

Trump salgınla mücadeledeki başarısızlığını örtmek için yukarıda özetlediğimiz sözlerinin tam tersine bir şekilde Çin’i suçlamaya başladı. Topu Çin’e atarak durumu kurtarabileceğini savunan Trump, Nisan’da ABD salgının merkezi olunca, yeni yalanlar üretti.

TRUMP’IN SEÇİM KORKUSU

Kasımda yapılacak seçimlerin baskısını hissetmeye başlayan Trump, mayıs ayında ise yalanın dozunu arttırdı. Öyle ki, bugün söylediği yalan, dünkü yalanını bile yalanlayabiliyordu!

Trump o kadar çaresiz ki, salgınla seçimleri bile ilişkilendirdi ve “Çin, Kasım ayında seçimleri kaybetmem için elinden geleni yapıyor” dedi! Sanki Çin sırf Trump seçim kaybetsin diye virüs salgını başlatmıştı!

Öyle ki oğlu Eric Trump bile “Virüs seçimden sonra sihirli bir şekilde çekip gidecek” diyordu (19 Mayıs 2020).

Acı ki Trump’un bu çapsızlığının ve beceriksizliğinin bedelini Amerikan halkı, özellikle de siyahlar ve hispanikler, yani alt sınıflar ödüyor! Hem de canlarıyla…

Mehmet Ali Güller
CRI Türk
26 Mayıs 2020

 1. #1 by puma on 27/05/2020 - 11:22

  Trump ABD emperyalizmini temsil etmiyor, hatta ABD emperyalizmiyle savasiyor. Soyledikleri yalanlar bloftur. Zaten medyanin aktardigi sekline degil , tam olarak ne dedigine bakmak gerekir.
  Birileri ABD Cin arasinda savas cikartmak istiyor, Trump ta guya onlarin suyuna gidiyor gibi gorunebilir, ama gercek tam tersidir. YeniABD-Rusya-Cin; derin devleti yikmak icin birlikte calisiyorlar. Derin devletin beyaz migferliler eliyle yaptigi kimyasal provokasyonuna guya cevap olarak Suriyeye zarar vermeyecek sekilde 100 tane fuze attigini hatilayalim. Hersey cok bariz aslinda, Trump kotulerin agziyla konusur bazen ama sonucta dogruyu yapar.

  Trump viruse karsi ne yapabilirdi, onlem alinarak virusun koku kazinabilir mi. Ancak cok dar bir alanda kaldiysa ve kasti yoktuysa bu yapilabilirdi. Virusu yaratip yayan bir derin devlet var, gucu azalsada butun ulkelerde var olan bir yapidir bu. Onlarin Bylock’u da yok ki tek tek tespit edilebilsinler. Medya onlarda, TIP sistemi onlarda, para basma yetkisi onlarda. Virus bir yerde bastirilsa baska yerde patlak verir, baska virusler uretilir. Bu durumda yapilabilecek tek sey vardir, o da derin devleti yoketmek. Tek tek sineklerle ugrasarak bir sonuc elde edilemez.

  Istatistiksel olarak bakarsak viruse karsi onlem almanin bir yarari yoktur. Ne kadar cok onlem alinirsa normallesme o kadar gecikir. Ya da dogru duzgun onlemler alinmali, mesela alternatif yontemler halkin hizmetine sunulmali, herkes sirayla bir odaya alirsiniz , yarim saatte butun gorunen ve gizli enfeksiyonlari temizlersiniz, insan omru ortlalama 10 yil uzar…ama boyle seyler bir cok kimsenin isine gelmez mesela her ulke daha uzun sure emeklilik maasi odemek zorunda kalir. Ayrica boyle bir sisemi getirenler direk olarak bigfarmanin hedefi olur, bu hedef alma da, davalarla, medya yoluyla falan degil, direk olarak cinayet seklinde olur. ABDde gcmaf ile dogal kanser tedavisi yapan 12 doktor, ofisleri FDA tarafindan basildiktan sonra olu bulundular (Obama doneminde).

  Derin devleti gormeyip, kapitalist ABD, sosyalist Cin mantigiyla bakarsak olayi dogru anlayamayiz.
  Birkac yil sonra hersey netlestigi zaman , ben de arsivleri hatirlatacgim,Trump’u kotulemek icin birbirinizle yarisiyordunuz, simd ibir kahraman oldugu iyice belli oldu, naber. diyerek.

 1. TRUMP’IN VİRÜS ARŞİVİ | (=Öykü-Şiir-Anı-Günce=)------------->>>Doğa+Yaşam+Sağlık

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: