LİBERAL DEMOKRASİ DEDİKLERİ MAFYOKRASİ

ABD ÇİN’E DİJİTAL SAVAŞ AÇTI

Huawei konusunu yazdık: ABD bu Çinli şirkete iki nedenle ambargo uyguladı.

Birincisi Huawei cep telefonu pazarının bir numarası oldu; önce ABD’li Apple’i, ardından da Güney Koreli Samsung’u geçti. İkincisi ise Huawei aslında cep telefonu bölümünden ziyade 5G altyapısı kuran üstün teknoloji birikimiyle öne çıkıyordu.

5G’yi Çinli Huawei’nin kurması ise ABD için kırmızıçizgiye dönüştü. ABD bunu güvenlik endişesi sayarak en önemli müttefiki İngiltere’yi bile tehdit etti. Pek çok ülkeye şantaj uyguladı.

“GÜVENLİK ENDİŞESİ” BAHANESİ

Tabi aslında esas mesele “güvenlik endişesi” değildi. Washington “güvenlik endişesi” söylemi üzerinden müttefiklerini baskı altında tutuyordu; “güvenlik endişesi” diyerek bu ülkelerin Çin’le bilişim alanında ilişki kurmasını önlemeye çalışıyordu…

Tıpkı “SSCB’den gelen tehdit” diyerek NATO üzerinden Avrupa ülkelerini tam denetim altında tutması gibi…

Avrupa ülkeleri açısından Çinli bir şirkete 5G altyapısı kurdurmak güvenlik endişesiyse, elbette ABD’li bir şirkete kurdurmak da güvenlik endişesidir!

Bir ülke için başka bir ülkenin dijital uygulamaları ulusal güvenlik sorunuysa, bu alanda yıllarda tekel olan ABD, kendisinin de diğer ülkeler için ulusal güvenlik sorunu olduğunu aslında dile getirmiş olmaktadır!

POMPEO’NUN HEDEFİ TİKTOK

Huawei ve 5G’den sonra ABD’nin yeni dijital savaş gerekçesi, TikTok.

Video esaslı bir sosyal medya platformu olan Çinli TikTok kısa sürede dünya çapında popüler oldu. Bu nedenle Washington’un da hedefi oldu.

TikTok’u hedef alan ilk açıklama ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’dan geldi. Pompeo TikTok başta bazı Çinli sosyal medya uygulamalarına yasak getirebileceklerini açıkladı (7.7.2020).

Ardından Beyaz Saray ekonomi danışmanı Larry Kudlow, TikTok tarafından yönetilen verilerden endişe ettiklerini açıklayarak, uygulamanın bir Amerikan şirketi olarak çalışmasını istediklerini belirtti (17.7.2020).

Bu kısaca TikTok’un ABD’li bir şirkete satılmasını istemekti!

TRUMP-MİCROSOFT GÖRÜŞMESİ

Nitekim ABD Başkanı Donald Trump, bu satışın gerçekleşmesi için açık bir tehditte bulundu.

Trump önce TikTok’u yasaklamak için bir kararname imzalayacağını duyurdu ve bu kararını 24 saat içinde resmileştirme ihtimali olduğunu söyledi (1.8.2020).

Ardından Microsoft bir açıklama yaptı ve TikTok’u Çinli teknoloji şirketi ByteDance’den satın almak için görüşmelerde bulunduklarını duyurdu. Microssoft CEO’su Satya Nadella bu konuda Trump’la görüştüklerini de açıkladı (3.8.2020).

Öte yandan Rueters’e konuşan “üç kaynak”, Trump’un ByteDance’e TikTok’u ABD’li Microssoft’a satması için 45 gün süre tanıdığını belirtti (3.8.2020). Kısa bir süre sonra açıklama yapan Trump haber doğruladı, Microsoft CEO’su Satya Nadella ile görüştüğünü, fiyat dahil konuştuklarını ve Çinli şirketin TikTok’u satması için 45 gün süre tanıdığını söyledi (3.8.2020).

TRUMP’UN 45 GÜN SÜRE VERMESİNİN İKİ ANLAMI

Trump’un Çin’li şirketin ABD’li şirkete satılması için 45 gün süre tanıması iki anlama geliyor:

1) ABD’nin o çok övündüğü “liberal demokrasisi” aslında “mafyokrasi”dir!

2) Trump’un Çinli sosyal medya uygulamasının ABD’ye karşı veri güvenliği riski oluşturduğunu savunması, aslında ABD’li sosyal medya uygulamalarının da benzer riski diğer ülkeleri için taşıdığı anlamına gelmektedir.

Bu ikisi de şu gerçeğe işaret ediyor: ABD’nin teknoloji üstünlüğü ile dijital dünyayı başka ülkelere karşı kullanması dönemi artık bitiyor!

ABD SENATO’SUNUN ENDİŞESİ

Nitekim geçen ay ABD Senato bu konuda bir rapor hazırlamıştı. Rapordaki Çin’e yönelik “bilgiyi sansürleme ve dijital otoriterleşme” gibi propagandaya dayalı suçlamaları bir kenara koyarsak, ABD Senatosu’nun asıl önemli gördüğü gerçek şuydu: ABD önlem almazsa internetin kurallarını artık Beijing yazacaktı!

Senato’nun alınmasını istediği önlemlerin başında da “Çin’in 5G teknolojisine ABD’nin bir alternatif geliştirmesi amacıyla kamu sektörü ve özel sektör ortaklığı oluşturulması için bir yasanın çıkarılması” ihtiyacıydı (22.7.2020).

Kısacası dijital dünyadaki çatışmanın, gittikçe diğer çatışmaların önüne geçeceği bir döneme giriyoruz…

Mehmet Ali Güller
CRI Türk
4 Ağustos 2020

 1. #1 by puma on 05/08/2020 - 08:48

  Dijital dunya guvenlik icin onemli, cunku bu onemli bir bilgi kaynagidir. Mesela hakli olarak microsoft-internetexplorer’dan nefret ediyorduk, cunku ne yaptigi belli degil, tamamen kapali kaynak bir sistem, ve “gecmisi sil” gibi seyler gercekte ise yaramiyordu, sifreli olarak baska yerlerde depolaniyordu, ve eminim internet explorer’la internete baglanan kisilerin eski-yeni datalari na uzaktan kolayca erisilebiliyordur. Su anda da isletim sistemlerinin cogu kapali kaynak, peki linux kurdunuz , o zaman hersey guvenli mi. Firefox’tan da sikayet ediliyordu, ama hem firefox’un papucu dama atiliyor, hem de herkese zorla chrome (kapali kaynak), ya da chromium (acik kaynak) dayatiliyor, peki chromium guvenli mi, en azindan kisisel gizlilige hic saygisi olmadigini biliyoruz, yaptiginiz aramalar direk olarak dijital kimliginizle birlikte Google’a gonderiliyor.
  Bir defa populer bir siteyseniz, sirf javascript ile bircok bilgi elde edebilirsiniz. Tabi tarayici ve isletim sistemi de size aitse, o zaman belki bilgi calmak konusunda hic bir engel olmayabilir.

  ABD dolarini ayakta tutan sey nedir: birinci sebep aliskanlik ve kolaylik (familiarity ve convenience, diye cevireyim). Altin standari terk edildkten 2 yil sonra , petro-dolar standardi getirildi, petrol dolarla satilacakti, ve butun ulkeler dolar bulundurmak ve kullanmak zorunda kalacakti. Bu sistem cokmekte, ama dolar hala kullanisli. Bu kullanisliligin sebebi eski aliskanliklar haricinde, SWIFT denen para transferi sistemidir. SWIFT yerine CIPS kuruldu, ve biz de kullaniyoruuz, CIPS SWIFT’le de uyumlu imis. Ayrica Dogu kendi internetini kurmakta, yani isterlerse kendi kapali devre internetleriyle dijital guvenliklerini saglama alabilirler. SWIFT’in altyapisini olarak uydular ve okyanuslarin altindan gecen kablolar var, bunlar buyuk yatirimlar.
  Butun bunlarin alternatiifleri olursa, o zaman kullanimi dolar kadar kolay olan baska ve belki de altin standardi olan para birimleri yaratilabilir, ve dolar gereksiz hale gelebilir. Dunyada dolar yatirimi yapmis olanlar o zamanbir miktar zarar etmis olurlar , ama asil para basarak yasayanlar zarar gorur bundan. Parayi kim basiyordu, aslinda derin devlet basip ABDye borc olarak veriyordu, ama sonucta toplamda Bati’nin kaybi olur bu, kendi aralarindaki borc-alacak meselesi Dogu’dakileri ilgilendirmeyebilir. Dogu aslinda bu konuda saldirgan degil, dolarin ani cokmesinin kaos’a sebep olacagini biliyor, bu yuzden yillardir dolarin kontrolu uzerine tavizler koparmistir.

  Rusya da sosyal medya gibi seylerde guvenlik sebebiyle yerli yazilim gibi seyleri kendi ulkesinde mecburlastiriyor. Her ciddi ulke bu konulari ciddiye alir. Biz ise linux diye bir kavram verken microsoft-explorer-office gibi programlari heryerde , devlet dairelerinde, sanki hicbir sorun yokmus gibi yillardir kullaniyoruz.

  Belki bu “bilgi calma” denen seyin iyi yanlari da vardir. Mesela derin devletin gucu nerden geliyordu, buyuk olcude gizlilikten, bu sekilde bir kartel-tekel olusturmuslardi hemen her konuda.
  Tekonolojiden anlayan kisiler bulunduklari konumlara bilgileri, zekalari, yetenekleri ile gelmislerdir, ne kadar adam kayirma gibi seyler olabilecekse de, yani hepsini bir irktan , derin devletin adamlarindan secemezlerdi. Asyanin beyinlerindenn yararlanma gerekti, bunlar da sisteme iceriden hakim oldular, her ne kadar bu casuslugu yapanlar batili sirketler idiyse de.

 2. #2 by Dr. Murat Aygen on 06/08/2020 - 00:30

  Her türlü yolsuzluk-pirsizlik, “son tahlilde”(!), Emperyalizm’den biliniyorsa, mafyokrasi de olur cemaatokrasi de.. IMF, bir gün olsun, “fâiz hadlerini yükseltin” demedi, bkz: (—1—) “Saracoğlu: Faizleri hep politikacılar yükseltti” (3 sütun üzerine) başlıklı haberi, Hürriyet gzt., Sahibi Doğan Yayın Holding A. Ş. adına Aydın Doğan, Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök, Sorumlu Müdür Hasan Kılıç, Yıl 49 Sayı 17489, 04 Aralık 1996 Çarşamba, Basıldığı Yer Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş., s.10 ve (—2—) “Turkey needs a new approach to the lira” (title over 2 columns) Editorial, Financial Times Europe, © The Financial Times Limited 2020 No.40,465, Thursday 30 July 2020, p.16.

 3. #3 by Dr. Murat Aygen on 07/08/2020 - 06:55

  Karaman’ın koyunu; “son tahlilde”(!) çıkar oyunu.

 1. LİBERAL DEMOKRASİ DEDİKLERİ MAFYOKRASİ -/- ABD ÇİN’E DİJİTAL SAVAŞ AÇTI | (Öykü-Şiir-Anı-Günce)-----Doğa+Yaşam+Sağlık+Politika

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: