Suriye’nin petrolü Suriyelilerindir

ABD’li Delta Energy şirketinin Suriye’nin kuzey doğusunda PKK’nin uzantısı PYD/YPG ile petrol anlaşması yapması, göstere göstere geldi:

ABD Başkanı Donald Trump bir yıl önce “Kürtlerin petrol bölgelerine yönelme zamanı gelmiştir” diyerek işareti vermişti (24.10.2019).

Aynı gün, ABD’li Senatör Lindsey Graham Beyaz Saray’da ABD Genelkurmay Başkanı Org. Mike Milley’den brifing aldıktan sonra gazetecilere konuşmuş ve “Pentagon Suriye petrolü için plan hazırlıyor” demişti.

Nitekim ertesi gün ABD Savunma Bakanı Mark Esper, “Suriye’nin kuzeydoğusundaki bazı ABD birliklerinin, bölgedeki petrol yataklarını korumak amacıyla burada kalmaya devam edeceğini” açıklamıştı (25.10.2019).

Ardından Beyaz Saray, Trump’ın “Suriye’deki petrol sahaları için askeri operasyonlara onay verdiğini” duyurdu (6.11.2019). Sonrasında ABD, bölgede yeni bir askeri üs daha kurdu (5.12.2019) ve Deyrizor’da YPG kontrolündeki doğalgaz sahası yakınlarına alçak irtifa hava savunma füze sistemi konuşlandırdı (28.05.2020).

Yani petrol anlaşması adım adım, göstere göstere geldi…

Hatta ABD bu süreçte PKK’nin Suriye kolu PYD/YPG ile Barzani’nin Suriye’deki kolu ENKS arasında bir anlaşma yapılmasını da sağladı.

Erdoğan’ın ABD’ye petrol teklifi

Peki tüm bu süreçte Türkiye ne yaptı? Yapılacak olan en kötü taktik hamleyi yaptı! 

Erdoğan ABD’ye işbirliği çağrısında bulundu: “Gelin Deyrizor’dan ve Kamışlı’dan çıkan petrolün satışını yapalım ama buradan hep güvenli bölge diyorsunuz, güvenli bölgeyi buradan elde edeceğimiz gelirle inşa edelim. Biz bu işin müteahhitliğini yaparız. Parasal kaynağını da buradan elde ediyorsak, biz plan, proje çalışmalarını yaptık” (15.12.2019).

Yani AKP hükümeti ABD’ye, “petrol anlaşmasını PYD’yle değil, benimle yap” diyordu. Tıpkı ABD’nin IŞİD stratejisinin esasını anlamayarak, “IŞİD’e karşı PYD’yle değil, benimle çalış” dediği gibi…

Esad’ın işbirliği teklifi

Hatta Şam yönetimine göre ABD tarafından çalınan Suriye petrolü zaten Türkiye’ye satılıyordu. Esad’ın konuyla ilgili Çin televizyonuna yaptığı açıklama, aslında altında işbirliği teklifi olan bir uyarıydı: “Türk rejimi, önce Nusra, sonra IŞİD ve bugün de ABD ile bölgenin petrolünün satışı konusunda doğrudan bir rol oynuyor” (16.12.2020).

Meselenin yanlışı işte burada: Suriye petrolünün Şam yönetiminin egemenliğine aykırı olarak çıkarılıp satılmasını siz yaptığınız taktirde meşru görürseniz, başkası yaptığında da eliniz kolunuz bir ölçüde bağlanmış olur!

ABD’nin petrolü AKP ya da PKK ile çıkarıp satması arasında sonuçları bakımından bir fark yoktur. İkisi de uluslararası hukuka aykırıdır. Çünkü Suriye’nin petrolü Suriyelilerindir. Uluslararası hukuka uygunluğun ölçütü Şam’ın rızasıdır.

Ankara’nın Şam karşıtlığı, ABD’nin PKK’yle anlaşarak Suriye petrolünü çalmasını pratikte kolaylaştırmaktadır!

Şam’la anlaşmak, sorunların anahtarı

Buradan dönüş yolu kapalı mı peki? Elbette hayır.  

AKP’nin yanlış dış politikasını Türkiye’nin kaldırması gün geçtikçe zorlaşmaktadır ve Türkiye bu iç sorununu er geç çözecektir.

Dönüş yolu da şudur:

Şam’la anlaşmak artık pek çok meselenin anahtarıdır: Şam’la anlaşan Ankara, ABD-PKK ortaklığını bozar, yalnızlaştığı Doğu Akdeniz’de müttefik kazanır, Türkiye-Suriye yakınlaşması Mısır’ı kazanır, Türkiye-Suriye-Mısır işbirliği de Libya’da büyük aktörleri devre dışı bırakan bir çözüm getirir…

ABD’nin “Kürt kanı” üzerine kurduğu oyun

Bitirirken belirtelim.

Dün benzerini Irak’ta Barzani yapmıştı; Irak petrolünü “Kürt petrolü” varsayarak, AKP hükümeti desteğiyle İsrail’e pazarlamıştı.

PYD’nin de benzer şekilde Suriye petrolünü “Kürt petrolü” varsayarak ABD’yle birlikte satmaya kalkması, Kürtlere büyük kötülüktür.

Bu coğrafyada ABD emperyalizmine güvenerek Türk ve Arap düşmanlığı kazanmanın Kürtlere bir hayrı olmayacaktır.

Ankara ve Şam ise ABD’nin “Kürt petrolü” dediği ama aslında “Kürt kanı” üzerine kurduğu bu oyunu bozabilecek potansiyele sahiptir: Önce ABD karşıtı işbirliği yaparak, ardından da vatandaşları olan Kürtlerin yararını gözeterek…

Mehmet Ali Güller
Cumhuriyet Gazetesi
6 Ağustos 2020

 1. #1 by Talha Kumcu on 07/08/2020 - 12:36

  “Dönüş yolu da şudur:

  Şam’la anlaşmak artık pek çok meselenin anahtarıdır: Şam’la anlaşan Ankara, ABD-PKK ortaklığını bozar, yalnızlaştığı Doğu Akdeniz’de müttefik kazanır, Türkiye-Suriye yakınlaşması Mısır’ı kazanır, Türkiye-Suriye-Mısır işbirliği de Libya’da büyük aktörleri devre dışı bırakan bir çözüm getirir…”
  Diyorsunuz ama bu kez de bagajı yolsuzluklar, yönetilemeyen ve abd nin üfürmesine bağlı olan bir ekonomi ile dolu olan Rte ve akp sizce Abd yi karşısına alıp kendi iktidarına kendi eli ile son verebilir mi? Bazı şeyler abd tarafından ortaya dökülünce akp ülkede desteğini koruyabilir mi?

 2. #2 by puma on 07/08/2020 - 12:57

  AKP , Feto ve ISIDden kalan bosluga talip oldugunu gostermektedir. Zaten hepsi eskiABD-derindevlet uretimidir.

  Bence bu devirde boyle oldu bittilere dayali bir duzen kurulamaz. Gercek kazanimlar sunlar olabilir: kendi istedigi boru hatlarini kabul ettirmek, bir ulkede rizaya dayali askeri us kurmak. MEB alanlarini kabul ettirmek te onemli, ama boyle seyler bence tamamen keyfi olarak gerceklestirilemez. Herkes hukuki kozlarini kullanir, sonra bir orta yol bulunur. Bence en kritik olan Israil’in durumu, Israilin 60 yildir isgal ettigi topraklari taniyacak miyiz.. Diger ulkelerin sinirlari anlasmalarla belirlenmis, israiliki biraz oldu bittiyle berlilenmis. bu karada calinan toprak sayesinde denizde de hak elde ederlerse bu pek adil olmaz, ve bu ayrica calinan topraklari da hibe etmek anlamina gelir.

  Boyle bakarsak bence Pyd devletcigi kalici degil. Kalici olmasi icin savas gerekir. Bu devletcige niye ihtiyac duyulmus olabilir, yani iyi niyetliler acisindan.
  Simdi derin devletin gucu nerden geliyor, biraz da petrolun kontrolunden. Bence petrol fiyatinin gecenlerde negatif hale gelmesi de derindevlet-antiderindevlet savasinin bir yansimasiydi. Amac ruslari zarar ettirmek olamazdi bence, cunku ABD daha cok zarar etmis olurdu, Cin daha cok kazanmis olurdu… Suriye tek cephe degil, bir de Libya var. Rusya ile ABDdeki derindevletten olmayanlar Suriye-Libya-DoguAkdeniz – gibi konularda centilmenlik anlasmalari yapmislardir, ve bunu da derin devletten gizliyorlardir. Mesela derler ki PYD devleticigi orda dursun simdilik (secimlere kadar), Libya’ya Rusya hakim olsun , zamani gelince bir takas yapilir. PYD devletcigi ABD kontrolunde gibiyse de , uluslararasi hukuk, ve askeri guc dengesi (Rusya hem yakin, hem de cok daha guclu) sebebiyle o devlet riza olmadan o sekilde yasayamaz. Su anda ABD acisindan, akdeniz bolgesinde pyd devletcigi haricinde bir kazanim yok, ve ABDdeki derindevletliler ya da emperyalist zihniyettekiler acisindan Libya’ya mudahil olmamalari icin bir bahane gerekiyordu, boylece Rusya rahat rahat ordaki istenen duzeni saglayacakti. Pyd devletcigi ile yapilan anlasma suya yazilmis yazi gibidir. Bence kotuler bunu isterken, iyiler de buna simdilik razi gorunuyorlar.

  Obama zamaninda ISID kuruldu, Barzani palazlandirildi, ama Trump zamaninda Barzani geri cekilmeye zorlandi, burda iran kullanildi, ABD itiraz etmedi, benzeri bir durum Pyd konusunda da olabilir, ama secim oncesi oldugu icin Trump bu konuda derindevletle uyumlu gorunuyor, cunku mesela kendi partisindekilerin cogu da savas-teror-darbe-kacakcilik gibi seylerle dunyanin yagmalanip ABDnin zenginlestirilmesinden taraftardir. Bu durumda Trump onlarin aksine gorunebilir mi, o zaman secimi kaybeder, derin devlet eski gucune kavusur, dunya savasi cikar.

  Rusyanin kac tane nukleer dugmesi vardir, bence 3 tane: sari dugme: saldirana saldir , kirmizi dugme: ABD ve Avrupa yi ve denizdeki ve uzaydaki denizaltilarini ve uydularini yok et, siyah dugme: Rusya haric butun dunyayi yoket.. Iste derin devlet Rusyayi kirmizi dugmeye basmaya zorluyor.

 3. #3 by Dr. Murat Aygen on 07/08/2020 - 13:34

  Petrole istihkak kesbedecek ulusun CHP (Chatham House Party) üst-aklına sâhip olması îcâb eder. O üst-akıl, meselâ, Râbıtacı Araplarda vardır. Komünizm’in bir Suudî Arabistan’ı hiç olmadı. O N. Ceaușescu’da biraz akıl olsa idi, ülkesini böyle (Komünizm’in bir Suudî Arabistan’ı) yapardı. Kalktı, Henry Ford’un yapmadığı arabayı (Dacia) yapmağa kalktı. «Köprüye hayır», «Baraja hayır», «Fabrikaya hayırrr» diyen, Cemal Gürsel’e yapılan Devrim Otomobili demosunu depoya benzin koymayarak saboté eden CHP O’ndan daha komünisttir. Bir yanıma melîke bir yanıma bânu hanımlar gelse (sentimental kuşatma), gene dönmem CHP yolundan.

 4. #4 by PUMA2 on 09/08/2020 - 01:41

  NE MUTLU TURK’UM DIYENE , vecizesine irksal bir anlam aktilmaya calisiliyor sanki, ve bu da buyuk bir felaket olacaktir. Cunku “turk’um, turkmen’im” diyen herkese vatandaslik verecekmisiz.
  O zaman gelsin 100 milyon uygur “anavatanlarindda soydaslariyla bulussunlar”, Kirgizistan, Tacikistan, Turkmenistan, Ozbekistan, Kazakistan, Azerbaycan, Iran, Rusya’dan da “turkler ” gelsin, AKPye oy versinler, ve YARIM MILYARlik bir “super guc” olalim. Ne buyuk zeka… Sanki malesef boyle bir plan var. Asagida haberden bir kopya:
  ………………………………………….
  “Çavuşoğlu, “Lübnan’da ve dünyanın neresinde olursa olsun vatandaşlarımızın, soydaşlarımızın, Türklerin ve Türkmenlerin de sonuna kadar yanındayız. ‘Ben Türk’üm, Türkmen’im’ deyip de vatandaşlığı olmayan, vatandaşlık almak isteyen kardeşlerimize de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığını vereceğiz, bu Cumhurbaşkanımızın bizlere talimatıdır.” diye konuştu.”
  ………………………………………….
  Onlarin anavatani buraysa bizimki neresi acaba. biz de ortaasyaya falan gidelim o zaman.

  • #5 by PUMA3 on 09/08/2020 - 01:45

   Boyle bir sey olursa, ben de Ataturk’un baska bir veciz sozunu tamamen baska bir anlamda kullanarak derim ki:
   “Geldikleri gibi giderler”.

 1. Suriye’nin petrolü Suriyelilerindir | (Öykü-Şiir-Anı-Günce)-----Doğa+Yaşam+Sağlık+Politika

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: