ABD’NİN ÇİN KARŞITLIĞI BAŞKANDAN BAŞKANA DEĞİŞMEZ

ÇİN TRUMP’I MI, BİDEN’I MI TERCİH EDİYOR?

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Çin Komünist Partisi’ni “baş düşman” ilan ettikten sonra, şimdi de Konfüçyüs Enstitüleri’ni hedef aldı…

Öte yandan ABD Başkanı Donald Trump, rakibi Joe Biden’i “Çincilikle” suçlamayı sürdürdü. Daha önce “Çin, ABD seçimlerini Biden’ın kazanmasını istiyor” ve “Seçimleri ben kazanamazsam, Çin ABD’nin sahibi olacak. Sonra da ABD’liler Çince konuşmayı öğrenmek zorunda kalacak” diyen Trump, son olarak “Ben olmasaydım Çin ABD’yi ele geçirirdi” dedi.

TRUMP’IN ÇİN KARŞITLIĞININ TEMELİ

Trump’ın bu Çin karşıtlığının iki temeli var:

Birincisi, ilan ettiği “Önce Amerika” stratejisine dayanıyor. Trump, o stratejiye göre Çin’e ticaret savaşı açtı nitekim…

Ancak bunun Trump’a özgü olmadığını, Trump’tan önceki başkanlar döneminde ABD’nin adım adım Çin’i kuşatma stratejisi geliştirdiğini önemle not edelim.

İkincisi, Trump’ın salgınla iyice gün yüzüne çıkan kötü yönetimini perdelemeye ihtiyacı var. O nedenle “çok tanıdık” bir şekilde seçim kampanyasını “düşman” üzerine kuruyor ve rakibini de “düşmanın adamı” ilan ederek seçmen gözünde itibarsızlaştırmaya çalışıyor.

TRUMP’IN ÇİN POLİTİKASI OBAMA-BİDEN’IN DEVAMI

Peki Trump’ın iddiaları tümden temelsiz mi? Yani Çin, Trump’ın iddia ettiği gibi ABD seçiminde Biden’ı desteklemiyor mu?

Öncelikle, hiçbir ciddi devlet, bir başka devletin seçimine “açık taraf” olmaz.

Kuşkusuz bir devlet düşman ilan edilmişse, kendisini düşman ilan eden devletin kim tarafından yönetileceğinin üzerinde elbette durur. Ancak son tahlilde, bu ölçekte bir düşmanlığın, hele de küresel ticaret savaşı şeklinde sürüyorsa, bunun “şahıs değil devlet politikası” olduğunu bilir.

Nitekim yukarıda da belirttiğimiz gibi Trump’ın uyguladığı Çin karşıtı strateji, kendisinden önceki başkanlar döneminde başlatılmıştı zaten. Ve Çinci ilan ettiği rakibi Biden da, kendisinden önce Çin’i hedef alan strateji belirleyen ABD Başkanı Obama’nın yardımcısıydı zaten.

Dolayısıyla Çin, Trump da olsa, Biden da olsa, ABD’nin Asya-Pasifik stratejisinde temel bir farklılık olmayacağını bilmektedir.

Bunu şöyle de ifade edebiliriz: ABD gibi devletlerde, temel hedefler hatta o temel hedefi gerçekleştirmek için belirlenen stratejiler başkandan başkana değişmez. Zira stratejiler uzun vadelidir. Başkanlar o stratejileri ihtiyaca göre günceller ve aralarındaki fark, o stratejinin gereği olan politikalarda ve taktik hamlelerde olur en fazla…

Yani Trump yerine Biden seçildiğinde, ABD Çin’i hedef almaktan vazgeçecek değildir!

“ÖNCE AMERİKA” STRATEJİSİNİN KÖKÜ

Daha net anlaşılması için somut verileri özetleyelim:

Örneğin Biden’ın ABD Başkan Yardımcısı olduğu 2011 yılında, Obama yönetiminin Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, “ABD’nin Pasifik Yüzyılı” adlı bir belge ilan etmişti. Bu belgeye Japonya, Güney Kore, Avustralya, Filipinler ve Tayland, ABD’nin Çin’i hedef alan Pasifik stratejisi için kaldıraç ülkelerdi.

Obama yönetiminin 2012 tarihli “savunma stratejisi”, ABD’nin “uzun dönemli askeri operasyonlarla ulus inşası” yaklaşımına son verdiğini ilan ediyor ve Çin’e karşı Hindistan, Güney Kore ve Japonya yayının dengeleyici olacağını saptıyordu. (Yani Trump’ın Afganistan’dan ve Irak’tan çekilme politikaları, aslında kendinden önce belirlenmiş stratejinin gereğiydi. Obama o stratejiye göre “kısmen” geri çekilmiş ancak şartlar nedeniyle bunu tamamlayamamıştı. Nitekim Trump da başkan olurken ABD askerlerini bu ülkelerden tamamen çekeceğini söylemişti ancak adım adım azaltabildi.)

Yani özetle Trump’ın Çin’i hedef alan politikaları, rakibi Biden’ın başkan yardımcılığı döneminde hazırlanan stratejinin devamıdır. Yani, Trump’ın “Önce Amerika” stratejisinin kökü, Obama döneminde hazırlanan “Amerika’nın Pasifik Yüzyılı” belgesinde ve savunma stratejisindedir.

TRUMP-BIDEN FARKI

Sonuç olarak ABD için Çin, küresel liderliğini hedef alan bir rakiptir, hatta düşmandır. Çin’in küresel ölçekte ekonomik ve siyasi ağırlığı artıkça, ABD emperyalizmi için alan daralmaktadır.

Dolayısıyla ABD’yi kim yönetirse yönetsin, Çin’i hedef almayı sürdürecektir. Fark, “yoğurt yeme biçiminde” olacaktır.

Çin açısından ise önemli olan, süreci hangi başkanla daha çok masada tutabileceğidir, “açık çatışmayı” hangi başkanla daha çok geciktirebileceğidir, hangi başkanla zaman kazanabileceğidir.

Biden ile Trump arasındaki fark, Çin açısından budur.

Mehmet Ali Güller
CRI Türk
8 Eylül 2020

 1. #1 by Gaye GÜLER on 09/09/2020 - 07:07

  Siz ne kadar çalışkan bir adamsınız. Sabahın yedisi olmadan yazılarınız mail adreslerimize düşüyor. Umarım emekleriniz karşılığını bulur, Sayın Güller… saygılar. .

 2. #2 by puma on 09/09/2020 - 16:27

  Tespitlere bir sey diyemem, ama yorumlarin anafikrine katilmiyorum, cunku Trump sistemi devam ettiren degil, sistemin alternatifi olan bir kimsedir. Bu durum Trump’un karakterinden kaynaklanmiyor yalnizca. Derin devlet dunyayi 3. dunya savasina surukluyordu, 3. dunya savasi olmazsa ise ABD ve Bati hizla gerileyecek, fakirlesecekti. Cunku ABD’nin nesi vardi ki:

  -Halkini aptallastiriyordu, ve zehirliyordu (hava, su, ilac, gida yoluyla); yani cok iyi egitim veren yerler vardi ama ortalama berbat idi.
  -Endustrisini Asya’ya kaydirmisti (ucuz is gucu icin)
  -Petrodolar sistemi cokuyordu, alternatif sistem icin altinlari yoktu, borcu coktu. Borcunu bir kere oderdi, ama sonra dolar diye birsey kalmazdi. (Abd ile derin devlet ayni seydir diye farzetsek bile)
  -Askeri anlamda Rusya’nin cok gerisinde kalmisti, Cin’le ise kafa kafaya bir durumdaydi, bazi anlamlarda da geride.
  -Ama ABDnin de kozlari vardi, mesela kimyasal biyolojik silahlar, yolcu ucaklarina veya uydulara nukleer silah yerlestirme, Haarp saldirisi, microsoft, google gibi yerlerden elde ettigi bilgileri kotuye kullanma, belki cep telefonlarini patlatip kaos yarama, .. yani rekabet anlaminda degil ama sabotaj anlaminda gucu vardi.

  Bu durumda ne olacakti, ya ABD sabotajlar yapip gucunu korumaya calisacakti, bence bu 3. dunya savasina sebep olurdu, sonucta Rusya bu savasi kazanirdi (kendisi baslatirsa en azindan ), ama
  ABD hic bir sekilde kazanamazdi..ya da ABD ve Bati gerilemeyi ve yerel yerel cokmeyi kabullenecekti.
  Dunya icin tek secenek vardi: Ortaklik ve isbirligi , yeni finansal sistem, cevrenin korunmasi..
  Ama derindevlet donemi gibi bir hegamonyada israr edilirse sonuc felaket olacakti suphesiz.

  Obama secilmeseydi 3.dunya savasi olacakti, ama secilince de bu risk ciddi olarak vardi, hatta LarouchePac’in kurucusu, Obama 3. dunya savasini temsil ediyor diyordu. (Lyndon Larouche Ataturk’u , ingiliz ve fransizlari 1. dunya savasinda rezil etti diye isim vermeden ovmustu, cunku, o da ulkelerin degil, derin devlete karsi insanligin tarafindaydi, bence gercek solcu odur, 11 eylulu Bush yapmis olamaz diyen Chmosky degil).

  Trump’un guya israilci tutumu tabana ve derin devletin aptal kesimine verilen mamadir. Satrancta zaman kazanmak icin yapilan piyon fedasi gibi birseydir.Guya Cin karsitligi da oyledir. Gercekten Cin karsiti olamaz, cunku ABDdeki nerdeyse hersey Cin’den gelmekte, ABD Cin’e dunyaya ve derin devlete borclu bir ulkedir. Bu durumda derindevletle mucadele eden Trump nerden destek alacak: Rusya ve Cin’den tabi ki. Yani aksi dusnulebilir mi.

  Trump’un derindevletle kavgali oldugu nerden biliyoruz, o kadar cok delil var ki, mesela Korona, ve “Siyah Ofke” denen Turuncu Darbe denemesi, Bush ve McCain gibi fasist cumhuriyetci partililerin Trump karsiti olmasi. Russiagate zirvaligi. Ataturk’u oven amerikali larouchepac medyasi ayni zamanda Trump destekcisidir.

  Cumhuriyet ve Sozcu’nun soyledikleri beni bazen beni delirtiyor. Mesela Ugur Dundar’la Aytun Ciray
  (ikisi de cok degerli insanlardir), HCQ kullaniyoruz diye iktidari elestiriyor, niyeymis, cunku DunyaSaglik Orgutu (denen terorist insanlik dusmani derin devlet organi) HCQ karsitiymis.
  Mesele HCQ almakta degil, yanina belki magnezyum ve Cinko verilmemesinde olabilir… Burda esas mesela DunyaSaglikOrgutu’nu mesru dunya otoritesi saymaktir. Hatirlatalim, DSOnun elinde
  remdesivir (denen derin devlet ilaci)’in yararsiz oldugunun belgesi vardi ve bu yanlislikla sizdirildi, ve ortbas edildi, ve daha sonra DSO remdesivir onerdi , HCQ dusmanligi yapti. Yani satanistler ikiyuzluluk yapmis oldu.

  Benzer sekilde Rusya ilk asiyi yapti, ve bunu satanistlerin yinettigi Bati’ya karsi bir zafer olarak goruyordu ve bu yuzden ona Sputnik 5 dedi. Trump bunu menuniyetle karsiladi, ve biz de yapiyoruz falan dedi. Yani gercek Ataturk miliyetcigi budur, kendi ulkesinne oncelik vermek (America first), ama ayni zamanda diger ulkelere saygili olmak, ve tabu bu arada kuresel teror sebekesi olan derin devlet’e isyan etmek. Trump ABDyi derindevletin kapitulasyonlarindan kurtarmaya calisiyor.
  Bu arada Chomsyky ABD en buyuk teroristtir demisti, ben de vay canina ne cesaret demistim, ama
  kasteettigi galiba derindevleti gizlemek, ulsudevleti suclamak imis. ABD derin devlete karsi mucadele ile kuruldu (oncesindeki insanlik suclari ayri bir mesele), ve bu yuzden Britanya KKralligi George Washington’u Ataturk’ten sonraki en buyuk dusman olarak gormektedir, ama daha sonra 1871gizli anayasasi ile, ve Titanik’in batirilmasinin ardindan kurulan ozel merkez bankasi ile ABD yeniden ulus devlet ozelligini yitirmisti. Kennedy bu durumu duzeltmeye calisirken sehit edildi, Trump’a da aynisi yapilacakti, ama ABD de ciddi bir uyanma olmustu ve ABD ordusu Trump’u bu kuresel teroristlerde korumaktadir…

  • #3 by puma2 on 12/09/2020 - 00:37

   Sunu da hatirlayalim. Cin Obama’ya son zamanlarinda kizgindi, hatta belki daha oncesinde de. Nerden anliyoruz, Cin’de dunya liderleri toplanmisti. Kanada baskani Justin Trudeau (Fidel Kastro’nun oglu?) krallar gibi karsilanirken, Obama asagilanmak uzere kirmizi hali olmadan karsillanmisti. Niye boyle oldu, cunku Obama zamaninda ABD cok agresifti ve heryerde savas baslatiyordu (genelde teroristlerle ve parali askerlerle (yani guvenlik sirketleriyle), duzenli ordu yavas yavas hizaya geliyordu veya boyunun olcusunu aliyordu, yani haddini bilmeye baslamisti).
   Yani Cin Trump’cu olmasa bile Obama karsitiydi, burdan belki Binden ve/ya Kerry karsiti oldugu sonucu cikarilabilir. Bu arada Kerry ABD secimleri sirasinda Antarktika’ya gitti ve ortadan kayboldu, onunla ilgili hic bir haber yok, ve soylentiye gore ordaki bir uzayli ussune hesap vermeye gitti. Cin ABDyi suclarken Trump’u ozel olarak hedef almiyor, cunku ortaginin ortagidir en azindan.
   (ya da aldiysa bile , ben bunu danisikli dovus diye yorumlarim). ABD donanmasi kisa sure once Guney Cin Denizinde bir guc gosterisi yapmaya calisti ve rezil oldu, cunku elektronik olarak jamlandi, savunmasiz yuzen ordekler gibi oldular. Bence burda da bir danisikli dovus oldu. Altin fiyatlarini yuksellttiler bu arada, gerginlik o tarafta simdilik bitti, ama altin fiyatlari fazla dusmedi.
   Dolar biraz devalue edildi gibi oldi. Zaten Trump kamulastirilan (yani ona benzer birsey oldu, hazine (treasury) ile birlestirildi gibi) Fed ile para basip halka dagitmisti.
   Koronanin degil ama derindevlet ile insanlik arasindaki mucadelenin merkezi su an ABDdir.

 3. #4 by Dr. Murat Aygen on 10/09/2020 - 04:50

  ANIMSAYALIM: «Demokrat Partiye karşı harekete geçenlerin içinde Kızıl Çin lideri Mao da vardı», «Celal Bayar anlatıyor – 17» başlıklı yazı dizisi yazısı, Tercüman gzt., Tercüman Gazetecilik ve Matbaacılık Anonim Şirketi adına Sahibi Kemal Ilıcak, Genel Yayın Müdürü Güneri Cıvaoğlu, Yazı İşleri Müdürü Ünal Sakman, Sorumlu Müdür Aydoğdu İlter, Yıl 16 Sayı 5503, Mayıs 1977 23 Pazartesi, Dizgi – Baskı Tercüman Veb Roto-Ofset Tesisleri Topkapı Londra Asfaltı Tercüman Tesiseri – İstanbul, s.4

 4. #5 by Arslan Demirel on 10/09/2020 - 06:57

  Yoğurt yeme yiğit işidir çakallar leş yer

 1. ABD’NİN ÇİN KARŞITLIĞI BAŞKANDAN BAŞKANA DEĞİŞMEZ | (Öykü-Şiir-Anı-Günce)-----Doğa+Yaşam+Sağlık+Politika

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: