ÇİN’İN ASKERİ GÜCÜ, 2049’DA ABD’Yİ GEÇECEK

PENTAGON’UN KONGRE’YE SUNDUĞU YILLIK ÇİN RAPORU

Çin Savunma Bakanlığı Sözcüsü Wu Qian, ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’un, ABD Kongresi için hazırladığı, Çin’in askeri çalışmalarıyla ilgili raporu değerlendirdi ve şu gerçeği açıkladı: “Yılların tecrübesi gösteriyor ki, bölgesel huzursuzlukları kışkırtan, uluslararası düzeni ihlal eden ve dünya genelindeki barışı yıkan taraf ABD’dir.

Evet, bu gerçeği dünya İkinci Dünya Savaşı sonrasından beri yaşıyor. Bölgemiz de son 30 yıldır bu gerçeği, hem de milyonlarca insanın kanıyla yaşadık, yaşıyoruz…

ABD’nin 1990 ve 2003 Irak işgalleri, 2011 Libya ve Suriye saldırıları, İran’a karşı suikastlar, operasyonlar, İsrail’i silahlandırması ve Filistin’i işgali genişletmesini teşvik etmesi, Körfez ülkelerini silah deposuna dönüştürmesi, darbeler, hükümet operasyonları, komplolar, Doğu Akdeniz’den Arap/Fars körfezine kadar bölge denizlerinde askeri gemi yüzdürmesi…

ÇİN’İN ASKERİ STRATEJİSİ: AKTİF SAVUNMA

ABD Savuma Bakanlığı Pentagon’un ABD Kongresi için hazırladığı ve 1 Eylül’de yayımladığı yıllık rapor, Çin Halk Cumhuriyeti’nin askeri ve güvenlik gelişimini inceliyor.

200 sayfalık rapor, Çin’in geriye dönük 20 yıllık stratejisi ve silahlı kuvvetlerinin incelenmesiyle başlıyor.

Rapor, Çin’in askeri stratejisinin “aktif savunma” konseptini temel aldığını belirliyor. Pentagon raporuna göre Çin’in 2035 hedefi, askeri modernizasyonu temelli sağlamak ve 2049’da da “birinci sınıf” bir askeri güç olmak.

Pentagon, “Çin’in hedefi, yüzyılın ortasında Çin ordusunun ABD ordusuna eşit olması, hatta bazı alanlarda daha da güçlü olmasını sağlamak” diye tarif ediyor.

ÇİN DONANMASI, ABD’DEN DAHA GÜÇLÜ

Pentagon, ABD ile Çin’in mevcut askeri kapasitelerini de kıyaslıyor.

Örneğin Çin donanma gücünde ABD’yi geçmiş durumda. ABD’nin 293 parça savaş gemisine karşı, Çin’in 350 savaş gemisi bulunuyor.

Pentagon, Çin’in sayısı 1250’yi bulan balistik ve seyir füzesine ve bu alandaki atılımına da dikkat çekiyor. Yine Pentagon’un önemsediği konuların başında, Çin’in Rus savunma sisteminin de kullanıldığı entegre hava savunma sistemi…

Tek tek kuvvetleri inceleyen Pentagon’a göre Çin’in kara ordusu dünyanın en geniş ordusu; Çin donanması dünyanın en geniş donanması; Çin hava kuvvetleri, dünyanın üçüncü büyük kuvveti…

ASKERİ MAKAS HIZLA KAPANIYOR

Özetle ABD Savunma Bakanlığı, 200 sayfalık incelemesiyle Çin ordusunun hızla ABD ordusuyla makası kapattığına işaret ediyor ve ABD Kongresi’ni bu konuda bilgilendiriyor.

Aslında 20 yıldır yayımlanan bu yıllık raporlar topluca incelendiğinde, o makasın ne denli hızlı kapandığı da görülüyor.

Kuşkusuz ABD bu raporları, küresel liderliğinin önünde engel gördüğü Çin’i hedef almak ve durdurabilmek için hazırlıyor. Ancak görünen o ki, tıpkı ekonomik makasın kapanma hızının 90’larda öngörülen kapanma hızından çok fazla olması gibi, askeri kapasiteler arasındaki makasın kapanma hızı da öngörülenden fazla olacak…

Bu da ABD’yi endişelendiriyor ve daha da saldırganlaştırıyor.

SALDIRGAN VE BARIŞI HEDEF ALAN ABD

Pentagon bu nedenle yıllık Çin raporlarını, ABD’nin Çin’i karalamasının bir aracı olarak kullanıyor. Çin’in ulusal savunmasını gerçekte tarafsızca ortaya koymuyor, verileri Çin’in “saldırganlığına” işaret olarak propaganda ediyor.

İşte Çin Savunma Bakanı Wu Qian’ın başta belirttiğimiz tepkisi de buna…

Çünkü gerçekte saldırgan olan ABD ordusu, Çin ordusu ise ABD ordusunun kendi bölgesindeki saldırganlığına karşı savunma geliştiriyor.

ABD’nin Hint-Asya stratejisi ortada, ABD’nin Güney Çin Denizi’nde askeri güç bulundurduğu gerçeği ortada, ABD’nin Japonya ve Güney Kore’de askeri güç bulundurarak Çin’i hedef aldığı ortada, ABD’nin Pasifikteki ülkeleri Çin’e karşı bir araya getirmeye ve onlara askeri liderlik yapmaya çalıştığı ortada…

Dolayısıyla ABD, her yerde, Pasifik’te de, Ortadoğu’da da, Afrika’da da, Güney Amerika’da da “barışı hedef alan” taraf durumunda…

Neyse ki ABD hegemonyası inişte ve ABD bu saldırganlığını gün geçtikçe sürdüremez duruma geriliyor…

Mehmet Ali Güller
CRI Türk
15 Eylül 2020

 1. #1 by puma on 16/09/2020 - 18:34

  Bir savunma bakanligi var, bir de ordu var. Savunma bakanligi bir burokratik kurum. Gecmisten gelen aliskanliklari vardir. Eskiden beri ingiltere ile ve diger muttefiklerle beraber derin devletin hizmetkari olarak birlikte calisiyorlardir. Bu calismalar bir sure basarili da olmustur kendi acilarindan. ABD kendi basina birsey yapmiyordu bence. Neye dayanarak soyluyorum. En bariz ornek, Israil ABDnin ucak gemisini batirmak uzere vahsice saldirdiginda, ABD baskani kendi gemisine yardim gonerilmesini engelledi (yani birakin intikam almayi veya cevap veya nota vermeyi ..) Galiba baska kaynaklardan da okudum ama en detayli sekilde rahmetli Soner Polat Aydinlikta bunu yazmisti. Yani refleksleri boyle olan bir ulke tek basina bir ulkeye savas ilan eder mi (mesela, ya israil karsi tarafta yer alirsa ne olacak !).
  Orduda bence liyakat daha onemli (pentagon’a oranla). Ordudakiler sahada Rusya veya Cin’le savasmanin ne anlama gelecegini (yani rezil olacaklarini) cok iyi biliyorlar. Mesela gozleriyle gordukleri ucagin ekranda gorunmemesi insani nasil hissettirir. Elinden oyuncagi alinmis bir cocuk duruma duserler.
  ABD eskiden de Cin ile savasiyordu. Bir yanda Mao ile Nixon tokalasiyordu, belki altin kiralama karsiligi direk yatirim (fabrika kurma) pazarigi yapiyorlardi; bir taraftan Kore’de ve Vietnam’da savasiyorlardi.
  Obama zamaninda , soylendigine gore 3. dunya savasi plani yapiyorlardi. Rusya’nin RT kanalina gore ABD 2016da Rusya ve/ya Cin’e nukleer saldiri plani yapiyordu. Belki yapacakti da desifre oldu diye vazgectiler. Ya da teknoloji olarak ne kadar geride olduklarini Karadenizde, Suriyede falan ogrendiler.
  ABD degil, derin devletin bazi unsurlari daha saldirgan hale gelmis olabilir, 3. dunya savasini kaybedeceklerini bile bile baslatmayi kafalarina koymus olabilirler. ABD ordusu ise akillandi ve Rusya ve Cin ile birlikte hareket ediyor. Yani akillanmayip ne yapacakti, dayak mi yiyecekti.
  Trump kazanirsa derin devletin koku kazinir, uluslararsi sirketler kamulastirilir, elitlerin mal varliklarina el konur, hepsinin degil tabi, ozellikle tehlike arzedenler, ve haksiz kazanmis olanlar.
  Biden kazanirsa nukleer dugmeye basma imkanini elde edecek. Etrafinda da onu buna ikna edecek kimseler olacak. Ordu akillandi diye bu engellenebeilir mi, ..iste bu yuzden belki once orduda tasviye yaparlar, bir kasabi GKK (JCS) olarak atarlar, birlikte dugmeye basarlar, sanarlar ki mantar bulutlari yalnizca dusman ulkelerde gorulecek.
  Trump baskan olarak kalacaksa, ABD eskisinden daha saldirgan degil hatta belki hic saldirgan degil. Saldirganliklarin cogu artik numaradan Suriyede gorduk bunu ve Cin denizindeki de bence oyleydi. Pyd devleticigi uykuda, uykudan uyanip saldirgan hale gelir mi, Biden kazanirsa belki.

  • #2 by puma on 16/09/2020 - 20:28

   Ulke bazinda bakarsak , su an ABDnin ustunlugu nedir, dunyanin her tarafinda usleri olmasi (ve Trump bunlari kapatma taraftari). Bunlar ille de saldiri anlaminda ciddi tehdit demek degildir. Mesela Almanya’da buyuk bir Nato (veya ABD?) ussu vardir, Afganistandan gelen uyusturucunun bir transit noktasidir. Bunun haricinde bence Cin ABDyi zaten gecmistir, Bilmedigimiz ABD silahlari varsa o zaman durum degisir….Pentagon Cin tehdidini one surer bu sayede orduya para akar, o para derin devleti yikmak icin kullanilir. ABDnin boydan boya yeralti tunelleri oldugu soylenir, ve bunlar derin devletle mucadele kapsaminda ABD ordusu tarafindan yokedilmektedir ve deprem olarak hissedilmektedir.. Boyle iddialari yapanlar genelde Trump taraftar alternatif kanallar.

   ABD Cin’e saldirmak isterse, HongKong gibi bir yerden saldirmalidir. Rusya’ya saldirmak icin ise Belarus mukemmel bir yer, cunku Kaliningrad’a cok yakin 200 km kadar, Moskovaya 500 km. Buralarda turuncu devrim denemeleri bosuna degil. Denizaltilarla daha yakina gelebilirler mi.. Bence yakin mesafede karadan karaya fuze ucuza gelir ve bol miktarda firlatilabilir. ve hepsine yetecek s400 mermisi bulunamayabilir, ya da ayni anda firlatilamayabilir. Ve nukleer iceren bir fuzenin iskalanmasi bile kaybetmek icin yeterlidir. Hatta siyonist-nazi bir iktidar sayesinde Belarustan Moskovaya kadar caktirmadan 500 kmlik tunel kazabilirler mi. Boyle bir tunel icin 1 trilyon dolar bile harcanabilir.

 2. #3 by Dr. Murat Aygen on 16/09/2020 - 18:47

  Bu gaz yarım asır önce Japonlara da verildi. Japonya, bugün, 40 yaşında yatalak olmuş bir eski-dünya-şampiyonuna benzemektedir. Mezarda emeklilik bütün Atatürkçülerin yazgısıdır NETEKiM [bkz: “Amerika Japon sömürgesi gibi” (tek sütun üzerine) başlıklı Chrysler’in Başkanı Iacocca haberi, Hürriyet gzt., Sahibi Erol Simavi, Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök, Yazıişleri Müdürleri Fikret Ercan Erol Türegün Tufan Türenç Cafer Yarent, Sorumlu Müdür Hasan Kılıç, Yıl 44 Sayı 15718, 12 Ocak 1992 Pazar, Basıldığı Yer Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık A. Ş. Babıâli Cad. No.15-17 Cağaloğlu – İstanbul Posta Kodu 34360, s.1].

 1. ÇİN’İN ASKERİ GÜCÜ, 2049’DA ABD’Yİ GEÇECEK | (Öykü-Şiir-Anı-Günce)-----Doğa+Yaşam+Sağlık+Politika

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: