Yunanistan’ın kozu: AKP’nin Lozan karşıtlığı

Ege krizinde Yunanistan’ın en önemli kozu AKP iktidarının “Lozan Anlaşması’nı hezimet gören” pozisyonudur!

Son olarak Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Yanı başımızdaki adaları vermişiz, başarı diye anlatılan anlaşma başarı değildir” diyerek, Lozan karşıtlığına bir tuğla daha ekledi.

Yine kısa bir süre önce de Erdoğan şöyle demişti: “Misakımilli sınırlarımıza sahip çıkılmamasıyla Adalar meselesinde ürkek davranılmasının ülkemize çok büyük maliyeti olmuştur” (20.8.2020).

Lozan Antlaşması’nı doğru okumak

Birkaç yazdık, yineleyelim: On İki Ada 1923’te, Lozan’da verilmiş değil. Lozan’ın 15 ve 16. maddesini gösterenler, maddeyi çarpıtarak yorumluyor. O maddelerde, zaten işgal altında ve başkasının egemenliğinde olan adaların durumu teyit ediliyor. Tıpkı Kıbrıs gibi…

Lozan’ın 20. maddesinde de Kıbrıs’ın 1914’te İngiltere tarafından ilhak edildiği teyit edilmiştir. Çünkü Kıbrıs 1878’de Abdülhamit tarafından İngilizlere kiralanmıştı/verilmişti. İngiltere, Birinci Dünya Savaşı’nın başlamasıyla da 1914’te burayı ilhak etmişti.

Peki 15. ve 16. maddelere bakarak, “İnönü adaları Lozan’da verdi” diyenler, neden 20. maddeye bakarak “İnönü Kıbrıs’ı Lozan’da İngiltere’ye verdi” diyemiyor? Çünkü tek bir ada olan Kıbrıs’ın Abdülhamit tarafından İngilizlere verildiği gerçeği sulandırılamıyor. Ama 4 bin adanın bulunduğu, On İki Ada’nın aslında 250 civarında ada olduğu, adaların grup isimlerinin bulunduğu şartlarda, hangi adanın hangi anlaşmayla ya da hangi savaşla elden çıktığı gibi konular karışık olduğu için, sulandırılabiliyor.

On İki Ada gerçeği

On İki Ada ile ilgili gerçek şudur: İtalya 1911’de Osmanlı toprağı Trablusgarp’ı işgal etti. Ardından da On İki Ada’yı işgal ederek yeni bir cephe açtı. Osmanlı, Abdülhamit’in Haliç’te çürüttüğü donanma nedeniyle, işgali önleyemedi, yeniden ele geçiremedi; 1912’de İtalya ile Uşi Antlaşması imzaladı. (Lozan’ın bir semti olduğu için bu anlaşma tarihe Uşi Antlaşması olarak geçtiği gibi, Birinci Lozan Antlaşması diye de bilinir. AKP de bunu kullanır ve Lozan’ları propagandasında bilerek karıştırır!)

Uşi Antlaşması’na göre Osmanlı Libya’daki askerlerini geri çekecek, İtalya da karşılığında On İki Ada’yı verecekti. Donanması olmayan Osmanlı yönetimi, İtalya çekildiği taktirde Yunanistan’ın bu adaları işgal edeceğini görerek, Libya’daki subaylarının bir kısmını tuttu. Böylece On İki Ada İtalya’da kaldı. Ardından Birinci Dünya Savaşı boyunca da On İki Ada İtalya’nın olmaya devam etti.

Yani Türkiye Cumhuriyeti kurulurken On İki Ada zaten İtalya’nın egemenliğindeydi.

Tarihi çarpıtmanın üç nedeni

Peki buna rağmen Türkiye’yi yönetenler neden adaların İnönü tarafından Lozan’da verildiğini söylüyor sürekli?

Erdoğan ya da Çavuşoğlu tarih bilmiyor olabilir mi? Sanmıyorum. En azından saraydaki “Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu”ndaki kimi isimlerin bu gerçekleri bildiğini biliyorum.

O zaman tarihi gerçekler neden Yunanistan’a koz verircesine çarpıtılıyor?

Üç nedeni var:

1. “Muhafazakâr kurnazlık” nedeniyle: Son 10 yılda Yunanistan’ın Lozan’a aykırı olarak 18 adayı işgal etmesine, asker çıkarmasına, silahlandırmasına sessiz kalan AKP iktidarı, kendi hatasını “adalar Lozan’da verildi” yalanıyla örtmeye çalışıyor!

2. Muhafazakâr tabandaki “fetih” algısını yönetmek amacıyla: “Adaları CHP verdi, AKP alacak”, “Atatürk ve İnönü korkak davranıp alamadı ama cesur Erdoğan alacak” duygusu oluşturmaya çalışıyorlar.

Bunu Irak ve Suriye politikalarında da gördük: Kerkük ve Halep’e yeni plaka numarası takan manşetleri anımsayınız.

Dikkat ederseniz orada da Misakımillî’nin gereğinin yapılamadığını propaganda ediyorlardı. “Lozan hezimettir” demeleri bundandı. Yani Atatürk ve İnönü Misakımilli içinde yer alan Irak ve Suriye’nin kuzeyindeki toprakları alamamıştı ama Erdoğan alacaktı; Kerkük 82, Halep 83 olacaktı!

3. Tarihi bilmediklerinden değil, işlerine gelmediğinden çarpıtıyorlar. Kendi tarihlerini yazabilmek için o tarihi kötülüyorlar.

Ancak zararı Türkiye’ye oluyor!

Bitirirken belirtelim: Lozan’a yaslanmayan hatta Lozan’ı hezimet gören bir dış politika, Yunanistan’a Ege’de avantaj doğurur!

Mehmet Ali Güller
Cumhuriyet Gazetesi
19 Eylül 2020

 1. #1 by serdar on 20/09/2020 - 08:20

  Çok net ve doğru bilgiler payasılmış. Artık AKP bu tür saçma çıkışlar ile kabak tadı verdi.
  Yönetiletiyoruz ama hep beraber kaybediyoruz.

 2. #2 by serdar on 20/09/2020 - 08:52

  Yönetilemiyoruz, tükeniyoruz.
  Her alanda dökülüyoruz. Yeter artık!

 3. #3 by puma on 20/09/2020 - 11:55

  Aynen. Ve cumhur ittifaki destekcisi militan vatanpartisi’lilerin bu yazi hakkinda bir yorum yapmasini bekliyoruz (cok bekleriz). Yani chp’yi kotulemekte (unal cekvikoz’den dolayi ise) haklilar, ama cok daha kotusunu akp yapmakta. bahceli desteklemekte.

  Lozan’i Inonu muzakere etmistir, ama Ataturk yonetmistir. Ayni inonu savaslari gibi. Ataturk’un en guvendigi insanlardandi ve bu yuzden Anitkabir’dedir. Kavga da etmis olabilirler ama vasiyetine bakin, inonu’nun cocuklarinin egitimi icin miras bagislamistir (dogru degilse birisi duzeltsin). Inonu’yu Lozan’dan dolayi kotulemek aslinda direk olarak Ataturk’u kotulemektir. Malesef samimi Ataturkculerden de boyle yalanlara inananlar var (ama onlar zeki olmakla beraber jeopolitik zekasi az olan sag-ataturkculerdir (ne demekse)). … (Ote yandan Oktay Sinanoglu (Esin Afsar’in kardesi) galiba inonu’yu kotuluyordu, ama Erdal Inonu’ydu bahsettigi. Tubitak (veya Tuba?)’nin kurulusunu zorlastirmis gibi bir sebeple.. kendi aralarindaki bir meseledir, belki yanlis anlama vardir)… Ismet Inonu’nun tarihteki yeri bellidir. Ayrica I.Inonu Adnan Menderes’in (bence cuntanin Amerikayla uyumlu kanadi tarafindan (cunku yargilamalarda amerikaya-derin devlete dokunulmamisti (benim hissim boyledir-puma))) idamla cezalandirilmasini engellemeye calistigi halde, Akp’nin yandas kanallari resmen inonu’yu darbeyle ve idamlarla suclayacak kadar -tam kelimeyi bulamiyorum, nankor’e yakin bir sey- iftiracidirlar.

  • #4 by Talha Kumcu on 20/09/2020 - 14:19

   Atatürk devrimlerinin ilk düşmanı İnönü idi. Devrimlerden ilk geri adım atan İnönü idi. Şevket Süreyya Aydemir’in İKİNCİ ADAM ve özellikle Çetin Yetkin’in KARŞI DEVRİM kitaplarını okumanızı öneririm. Chp de bir tek gerçek Atatürkçü bulamazsınız. Hepsi Atatürkçülükten nemalanan menfaatçi tipler. Siz Kılıçtaroğlu denen hainin Atatürkçü olduğunu mu sanıyorsunuz? Hayır kardeşin değil. Yüzbin kere değil. Onun görevi Akp ve rte yi ayakta tutmak. ADD’nin (Atatürkçü Düşünce Derneği yönetiminin) Atatürkçü olduğunu mu sanıyorsunuz? Atatürk’e sövülürken, ayaklar altına alınırken, hakaret edilirken bu ADD denen hainler ne iş yapar? SEYREDİYORLAR!

   • #5 by puma3 on 21/09/2020 - 21:30

    (Buna uzun bir cevap yazmistim ama yayinlanmadi.. Bence perde arkasinda bir yeni-chp militani (MAG degil..) firsat bulunca sansurleme yapiyor, ve MAG bunun farkinda degil. Bence sifrelerini degistirsin.)
    i.inonu’nun istese bile devrimci olmasi zordu. devrimi ne zaman yapacakt (zaten demokrasi bir anlamda devrim’e de izin vermez, cunku devrim sistem disi birseydir (iste bir polemik konusu)).
    i.inonu devrim yapamazdi, cunku Savas vardi, baskanliginin ilk yarisinda 2. Dunya Savasi vardi.
    (ve sayesinde o savasa gimememiz (buyuk marifet) her turlu devrimden hayirlidir),ikinci yarida ise
    ABD nukleer silaha sahip tek guc olarak butun dunyanin geri kalanindan sonsuz kat daha guclu idi.
    Che bile nukleer denge varken ABDye kafa tutabildi, inonu’nun boyle bir imkani zaten yoktu. Ama secim yapmasaydi onun yerine devrim yapsaydi derseniz, birsey diyemem.

  • #6 by puma4 on 21/09/2020 - 23:43

   https://tinyurl.com/chomskyince

   Trump karsiti olan (ayni Feto ve Hdp gibi yani) Chomsky ne demis zamaninda :

   …………….ozdemir inceden alinti.——-referans yukarida…

   Noam Chomsky’nin sandığı gibi, AKP hükümeti, Türkiye’nin gelmiş geçmiş bütün laik hükümetlerinden daha yenilikçi mi? Noam Chomsky’ye göre sorunun yanıtı: Evet!

   …………………

   YANi: AKP Feto ile resmen kavga etmeden once Chomsky AKPliymis. Ergenekon davalarini kinadigini duyan beri gelsin. ya da Muyesser Yildiz’in tutuklanmasi..ne zamanki amerikanci oldugu dusunulen gazeteciler tutuklanmis,..hemen demokrasi dersi veriyorlar. Chomsky bey, iyice gozumden dustun. Senin teorilerin ElonMusk’un icatlari gibidir bence,..organize bir isler yapilir veya bazi eserler calinir , bir adama mal edilir, o adamin dahi imaji uzerinden de siyonizm falan dayatilir. ElonMusk nerden cikti,..Newton, Tesla gibi kimselerle ayni kefeye konuldu Tele1in kitam serisinde de, ordan bu hayranliga gicik kaptim (biryerlerde dahiler var mutlaka, belki bazilarimiz oyleyizdir, ama bu dayatmalara karsiyim, BillGates te cok ovuluyordu, ama simdi onu ASI yolu ile soykirim yapma ve rfid-chip le inanlari kimliklendirme ve kolelestirme projelerinde yer aldigini goruyoruz,.. ).

 4. #7 by Dr. Murat Aygen on 20/09/2020 - 12:53

  Niye ABD’nin değil de “AKP’nin”…? Çarlık Rusya’sından arta kalan petrol kuyularını Lenin’e bırakan emperyalist üst-akıl, Musul petrollerini MK paşaya vermemiş Lozan’ı da paraf etmemiştir. “TAM BAĞIMSIZ savaşı Almanya kazanırsa olacağız” zannı ile Nazi ordusuna gönüllü yazılacak olanlara daha nasıl muamele etmeli idi? [bkz: “78 Türk, NAZi gâzisi” (3 sütun üzerine) başlıklı haberi, Hürriyet gzt., Sahibi Erol Simavi, Yazıişleri Yönetmeni Seçkin Türesay, Yazıişleri Müdürleri Fikret Ercan Erol Türegün Tufan Türenç Cafer Yarkent, Sorumlu Müdür Doğan Satmış, Yıl 44 Sayı 15725, 19 Ocak 1992 Pazar, Basıldığı Yer Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık A. Ş. Babıâli Cad. No.15-17 Cağaloğlu – İstanbul Posta Kodu 34360, s.1]

 1. Yunanistan’ın kozu: AKP’nin Lozan karşıtlığı | (Öykü-Şiir-Anı-Günce)-----Doğa+Yaşam+Sağlık+Politika

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: