ABD ve AB’ye ak-sayfa

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın dış politikayla ilgili son bir aylık açıklamalarını alt alta koyduğunuzda, çoğunun ABD ve AB’ye “beyaz sayfa açalım” mesajı olduğunu görürsünüz.

Türkiye’nin yerinin ve geleceğinin Avrupa’da olduğunu, Türk milletinin AB’ye tam üyeliği arzu ettiğini, o nedenle AB ile müzakerelerde yeni bir beyaz sayfa açmak istediklerini söyleyen iktidar, dahası “reformda kararlıyız, AB bize destek olmalı” diyor…

Son olarak Erdoğan AB ülkeleri büyükelçileriyle yaptığı toplantıda onlara şöyle seslendi: “2021-2023 arası AB Ulusal Eylem Planımızı güncelledik. Bu süreçte sizden gerek Brüksel’e gerek başkentlerinize yapacağınız yönlendirmelerle Türkiye-AB ilişkilerinde yeni bir sayfanın açılmasına destek vermenizi bekliyoruz.”

AKP’nin Yunanistan ve Fransa’yla normalleşme hamlesi

Benzer beyaz sayfa açma mesajları Brüksel dışında Washington’a da yapıldı.

Dahası AKP hükümeti, 2020 yılı boyunca sert mesajlar verdiği Fransa ve Yunanistan’la görüşmelere de başlıyor:

Çavuşoğlu, “Fransız mevkidaşımla, ilişkilerimizin normalleştirilmesi için bir yol haritası üzerinde çalışmak konusunda mutabık kaldık” derken, 2016 yılında kesilen “istikşafi görüşmeler” için de Yunanistan’a çağrı yaptı.

Ardından da 61. tur görüşmenin 25 Ocak’ta İstanbul’da yapılacağı ilan edildi.

Elbette Türkiye ile Yunanistan görüşmeli, iki komşu anlaşmalı, anlaşmazlık nedeniyle her iki ülkenin de yeterince yararlanmadığı Ege’den azami yararlanabilmenin önü açılmalı…

Ama…

Atina AKP’nin davetini şartlı-sınırlı kabul etti

Aması şu:

AKP hükümeti bir yıl boyunca salt güce dayanan bir politika yürüttü; en üst perdeden açıklamalar yaptı, yıllardır MEB anlaşması yapmak için Ankara’yı bekleyen Kahire’yi diplomatik ilişkileri kestiği için Atina’yla anlaşmaya mecbur bıraktı, Esad düşmanlığından vazgeçmediği için Şam’la anlaşmamakta diretti…

Şimdi geri adım atıp Yunanistan’la masaya oturuyor!

AKP hükümeti, Atina’yla masaya oturabilmek için önceki iddialarından geri adım atarak Oruş Reis araştırma gemisini Antalya Körfezi açıklarına çekiyor, ardından da Atina’nın şartlı-sınırlı gündemini kabul ediyor.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’in açıklamasına göre gündemlerinde “sadece Ege ve Doğu Akdeniz’deki deniz yetki alanlarının belirlenmesi” var!

Vahim hata!

Türkiye’nin Yunanistan’la istikşafi görüşmelerinin konusu sadece Ege olabilir; sınır, adalar, egemenliği tartışmalı ada, adacık ve kayalıklar, adaların silahlandırılması sorunları olabilir. Ama Doğu Akdeniz olamaz, olmamalıdır!

Ancak Miçotakis daha baştan “Ege’deki bazı adaların aidiyeti, silahlandırılmaları gibi konuların hiçbir Yunan hükümeti tarafından tartışılamayacağını” belirterek, Ankara’nın masa davetini şartlı kabul etmiş oldu!

Önce Şam, önce Kahire

AKP hükümetinin Yunanistan’la görüşmesinden de, Fransa’yla normalleşme girişiminden de, ABD ve AB’ye “ak-sayfalar” açma çağrısından da Türkiye yararına bir şey çıkmayacak…

Tüm bunlar, ekonomik olarak sıkışmış AKP hükümetinin, Joe Biden’ın göreve başlayacağı 20 Ocak, NATO toplantısının yapılacağı 17 Şubat ve AB zirvesinin toplanacağı 25 Mart eşiklerini atlatabilmek için…

AKP, bu eşikleri aşarak kendi iktidarı için zaman kazanabilir ancak attığı geri adımla ve bu sürecin daha başında verdiği tavizle Türkiye’nin çıkarlarını riske atmış oldu.

İşte asıl mesele bu…

O nedenle önemle belirtelim: Ankara, Şam’la anlaşmadıktan ve Kahire’yle normalleşmedikten sonra; Yunanistan’la istikşafi görüşme de yapsa, İsrail’le barışsa da, ABD ve AB’yle ak-sayfa da açsa, Doğu Akdeniz’de önemli kazanımlar elde edilemez.

Mehmet Ali Güller
Cumhuriyet Gazetesi
14 Ocak 2021

 1. #1 by Dr. Murat Aygen on 15/01/2021 - 14:02

  Türkiye’ye çağ atlatan Gülhâne Hattı Hümâyunu, öyle İngiliz kralı ile beyaz sayfa açıp eşitler arası müzâkere ile değil, Mustafa Reşit Paşa’ya esas duruşta emir tekrârı yaptırılarak dikte edilmiştir. Yok beyaz sayfaymış, yok tam-yetkili başmüzâkereci imiş! Biz bu “parkasız”-devgenç kafa ile, AB’ye tam üye, naaaah oluruz.

 2. #2 by puma on 15/01/2021 - 14:08

  Biden basa gelemeyecek, gelse bile cok kisa surecek. Tatli devrim icin gun sayiyoruz dunyanin bilincli ilericileri olarak. Akpnin Batiya pas atmasi da Biden’in kazandiginin farzedilmesindendir.
  Bizim ilerici kanallarimiz, neden anaakim medyanin Trump kongreyi basti yalanini aynen tekrarlarlar, ama hemen arkasindan gelen sosyal medya sansurunu (bir kisiye degil, milyonlarca kisiye ) gormezden gelirler. Bir de niye KORONA ASISI PROPAGANDASI yaparlar.
  Bu asilardan olenler var, kalici ve gecici sakatlananlar var. Ayrica koruyuculugu varsa az ve gecici.
  Mesela Can Atakli, kimsenin ASI OLMAM demesine izin verilmesin gibi antidemokratik bir tutum sergiledi sabah programinda. ASI karsitlarinin da sozlerine, bilimsel olmak sartiyla izin verilmeli.
  Mesela domuz gribi asisindan olen ve kalici olarak kronik hasta olan binlerce kisiden niye bahsedilmez.
  Esas konuya gelirsek, bence Yunanistanla gorusmemizde Dogu Akdenizin bir kismi da konusulmali.
  Kibris civari yani. Herhangi iki ulke gorusurken, 3. ulkelerin haklarini da gozetmeli, ki basari sansi olsun.
  ABDdeki devrim Avrupaya da yansiyacakk, cok daha makul anlasmalar cok daha kolay yapilabilecek. Yalniz, basimizda Akp olmamasi lazim, ama Atlantikci bir iktidar da olmamali.
  Bize nasil bir lider lazim, Ataturkcu olup, herhangi bir saplantisi olmayan bir kimse. Boyle cok az insan var, belki milyonda bir. M.Yanardag’i birkac yil once baskan olarak onerebilirdim, ama kati bir Trump dusmanligi ve ASI destekciligi sebebiyle, kesinlikle olmaz diyorum. Biraz egitimle olurdu, ama o kesimde inanilmaz bir inat var. Bazi yanlislarda surekli israr ediliyor. Ayrica inanilmaz bir sansur var, ama kaynagini ogrenemedim, muhtemelen icimizdeki dijital dunyayi kontrol eden atlantikcilerdir.
  Acaba diyorum, bazilari asi sirketlerinin hiselerini mi aldi da, 50 milyon asi yetmez ki, niye biyontek almiyoruz ki, falan, diye sitem ediyorlar. Birakin da asi karsitlari ne diyor herkes duysun. Onlar aptal gerici dinci falan degil, bazilari senden-benden daha zeki-bilgili-bilincli.. Asiyi kuresel olarak dayatanlar soykirim pesinde, biz neyin pesindeyiz. Hicbir tedavisi de yok degil, Hakan Bayrakciyi dinleyin. Biraz da beni dinleyin. Burda kime hitap ediyorum, Asi reklami yapan ilerici kesime.

 1. ABD ve AB’ye ak-sayfa | Öykü-Şiir-Anı-Günce-Doğa+Yaşam+Sağlık+Politika

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: