ERDOĞAN’I TATMİN ETMEK

ABD Başkanı Barack Obama, Suriye’ye “dar kapsamlı bir eylem” düşündüklerini açıkladığında ilk itiraz Erdoğan’dan geldi. Başbakan Erdoğan “sınırlı operasyon bizi tatmin etmez” dedi.

Peki, Erdoğan’ı nasıl bir operasyon tatmin ediyor? Yanıtını da vermiş: Kosova tipi operasyon! Yani en az 78 gün sürsün istiyor Suriye’nin bombalanması…

Bu girişle dün bıraktığımız yere, Suriye meselesinin Türkiye’yi nasıl etkilediğine dönebiliriz arttık.

AKP, TÜRKİYE’Yİ BÖLGE DÜŞMANI YAPTI

2,5 yıldır süren Suriye’ye emperyalist baskı konusu, Suriye’den çok Türkiye’yi olumsuz etkiledi. Kuşkusuz somut ölümler, yıkılmış binalar üzerinden bir karşılaştırma değil bu. Siyasal bir karşılaştırma ve değerlendirme yapıyoruz:

1. AKP Hükümeti, Suriye ile olan 910 kilometrelik sınırı terör ihracı için açarak, Türkiye’nin güvenliğini riske attı. Sınır boyu, uluslararası terör yuvasına döndü.

2. AKP’nin Suriye karşıtı terör gruplarına ev sahipliği yapması, Türkiye’yi bölgede güvenlik sorunu haline getirdi.

3. AKP Hükümeti’nin komşulara düşmanlık politikası, Türkiye’yi bölgede itibarsızlaştırdı. 1 Mart 2003’te Irak’a saldırı için topraklarını ABD’ye açmayan Türkiye’nin bölgede kazandığı bu itibar, adım adım sıfırlandı…

4. Emperyalizmin Suriye planının esası, Kürt Koridoru’dur; yani Irak’ın kuzeyinin Suriye’nin kuzeyinden Doğu Akdeniz’e açılması. Bu gerçekleşirse, ardından Koridor Türkiye’ye doğru genişleyecek ve Diyarbakır merkezli Büyük Kürdistan kurulacak.

Yani Türkiye bölünmüş ve Türk milleti parçalamış olacak! İşte AKP Hükümeti bu planın görevlisi olarak Türkiye’nin geleceğini tehlikeye atmış durumdadır.

5. AKP Hükümeti, ABD’nin Kürt Koridoru’nu gerçekleştirebilmek için, Irak’ın kuzeyini de Irak’ta kopartmaya yönelik adımlar attı. Ankara’nın Bağdat’ı aşarak, Erbil’le bağımsız devletmiş gibi enerji anlaşmaları yapması, Türkiye’yi düşman mertebesine yerleştirdi.

Üzerine bir de AKP’nin Irak’ta açıkça Maliki’ye karşı darbe girişimlerine yönelmesi eklenince, Ankara-Bağdat hattı kopmuş oldu!

6. AKP Hükümeti, Suriye politikasıyla paralel olarak içeride Kürt Açılımı uygulamaktadır. Bu Açılım, PKK’nin sadece Türkiye’de siyasallaşmasına ve Türkiye’nin bir parçasında otorite olmasına yol açmakla kalmıyor, aynı zamanda örgütü bölgede daha da önemli bir aktör haline getiriyor.

AKP ile PKK’nin mutabakatlarından Öcalan’ın söylediklerine yansıdığına göre örgüt İran, Irak ve Suriye’de de kullanılacak! Yani AKP’nin dış politikası, sadece Türkleri Araplara düşman yapmakla yetinmiyor, Kürtleri de Araplara karşı düşman haline getiriyor.

EN ÇOK TÜRKMENLER OLUMSUZ ETKİLENDİ

7. AKP’nin uyguladığı Suriye politikası ve ayrıca Irak politikası, bu iki ülkedeki Türkmenleri de savunmasız bırakmış durumda. 2003’ten itibaren Irak’ın en çok kaybeden halkı Türkmenler olmuştu!

8.  AKP’nin Suriye politikası, Türkiye’yi en önemli komşusu ve bölgesel bir güç olan İran’la karşı karşıya getirdi.

9. AKP’nin Suriye politikası, Türkiye’yi emperyalizme karşı bölgenin doğal müttefiki olan Çin ve Rusya’yla da karşı karşıya getirdi.

10. AKP Hükümeti’nin Türk hava sahasını Suriye’yi bombalasın diye İsrail savaş uçaklarına açması, Türkiye’nin Filistin politikasından genel güvenilirliğine kadar her konuyu tartışmalı hale getirdi.

11. AKP Hükümeti, İsrail’in güvenliği için Kürecik Radarı’nı topraklarında kabul ederek, Türkiye’yi başta İran olmak üzere bölge ülkeleriyle karşı karşıya getirdi.

12. AKP Hükümeti’nin Suriye politikası, Türkiye’nin Lübnan’la ilişkilerini de bozdu. Lübnan, artık uçak pilotlarımız için bile güvensiz hale dönüştü.

13. AKP Hükümeti’nin Suriye politikası, özel olarak Güneydoğu Anadolu bölgemizin, genel olarak da yurdumuzun tamamının ekonomisini olumsuz etkiledi. Suriye’den Mısır’a kadar Türk TIR’ları, AKP’nin politikalarının kurbanı oldu. Hatay, Urfa, Antep, Kilis gibi kentlerimizde esnaf kepenk indirmek zorunda kaldı. Savaş hali, illegal ticareti ve kaçakçılığı teşvik etti.

14. AKP’nin Suriye politikası, Türkiye’yi Suudi Arabistan ve Katar’ın kanlı petrol paralarına açtı. Bu paralar hem Suriye karşıtı terör gruplarına harcandı, hem de Türkiye’nin rantını Körfez’e açtı.

ERDOĞAN TATMİN OLURSA, BÖLGE KAN AĞLAR!

Kısacası Erdoğan henüz tatmin olmadan, yani Suriye Batı’nın açık saldırısına uğramadan önce Türkiye’nin başına bunlar geldi.

Bir de Erdoğan’ın tatmin olduğu, yani kendi ifadesiyle Suriye’nin en azından Kosova gibi 78 gün boyunca bombalandığı durumu düşünün!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
1 Eylül 2013

, ,

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: