Aydınlık’ın mutfağı

20 sayfa atılımı yapan Aydınlık, günlerdir yeni yazarlarını ve eski yazarlarını, haklı olarak “Türkiye’nin birikimi” diyerek birinci sayfasından sizlerin huzuruna getiriyor. Yazarlarını tanıtan Aydınlık’ın bir yazarı olarak, ben de gazetemizin mutfağını bugün sizlere tanıtmak istiyorum.

Önce bazı saptamalar: Aydınlık Türkiye’nin yaşayan en eski, dolayısıyla en yaş’lı fakat en genç gazetesidir. Mutfağının yaş ortalaması 26! Gazete bağlandıktan sonra Genel Yayın Yönetmeni ve Yazı İşleri Müdürü’nün de dâhil olduğu su savaşlarının yapıldığı tek gazetededir! Yani, Erdoğan’ın TOMA’sına karşı su tabancası kullanan o muzip gençler Aydınlık’ın mutfağında artık…

Aydınlık Türkiye’nin en fedakâr gazetecilerinin en zor şartlarda bir araya geldiği gazetedir: Sabah yıkanılacak çamaşırlarını toplantıya getiren, giyeceklerini birbiriyle paylaşan, köyden gelen erzakını yazı işlerinin komününe sunan gençler… Bilgisayarı iki kişinin, fotoğraf makinesini üç kişinin kullandığı servisler… Genel Yayın Yönetmeni’nin odasını ve masasını kullanan yazarlar… Bu zorluklar, ortaya çıkan ürünleri nasıl değerli kılıyor, tahmin edersiniz…

Gelelim kadroya… Genel Yayın Yönetmeni İlker Yücel’i Türkiye TGB Başkanlığı’ndan ve halkı ayağa kaldıran eylemlerden tanıyor. Oradaki örgütçülüğü, liderliği şimdi Aydınlık’a büyük güç katıyor.

Yazı İşleri Müdürü Ergün Gedek, yolu TGB’den geçen gençlerden biri. Mutfak üst yönetiminin en tecrübelisi, 30 yaşında; üstelik 2,5 yıldır gazeteci!

Haber Müdürü Önder Öztürk de TGB emeklisi. Ulusal Kanal’da haber müdürlüğü yaptıktan sonra Aydınlık’a geçti. Fazlasıyla titiz. Benim kadar olmayan sinirlilik sorunu için, mutlaka akşamki su savaşlarına dâhil olmalı ve rahatlamalı.

Sorumlu Müdür Mehmet Bozkurt’u Gezi fotoğraflarından tanıyorsunuz.

Genç editörlerin en tecrübelisi Mustafa Gürbüz; önemli gazetelerde çalıştıktan sonra yolu Aydınlık’la kesişenlerden. Ardından Aysen Beyaz ile Emine Dölek geliyor. Dölek Ulusal Kanal’ın ilk döneminden. Sonra yine TGB emeklisi gençler var: Can Özçelik, Erdem Atay, Osman Erbil, Cansu Yiğit, Yiğit Eryılmaz, Murat Şimşek. Murat’ı tarif etmeliyim: Çok az konuşuyor ve sayfasını o kadar çabuk planlıyor ki, sabahın köründe haber önersen, mutlaka “yer yok” yanıtı veriyor!

Ekibe tecrübeli Füsun İkikardeş’in katıldığını da eklemeliyim.

Gelelim servislere… İstihbarat Servisi’nin başında Haftalık Aydınlık’tan beri yer alan Ceyhun Bozkurt var. Sezim Özadalı, Irmak Mete ve Gamze Çınlar’dan oluşan “melekler” ekibi nedeniyle bazen Charlie diye anılıyor. Ekibe daha sonra en gençler Ezgi Hotalak, Tuğçe Yıldız, Masum Gök, Soner Bahadır ve Muhammed Ulutaş katıldılar. Kimi stajyer, kimi gönüllü yardımcı… Bir de gönüllü kahramanlardan Derya Derviş ağabeyleri…

Emek servisinde deneyimli Esin Ergenç ile genç kardeşimiz Tarık Tekgözli var. Emekçi sınıfların karakterini taşıyan Tarık’ın en hoşuma giden özelliği şu: Toplantıda söz sırası kendine geldiğinde, o topluluk bir saattir konuşuyor bile olsa, önce selamlar!

Toplum sayfasında Ulusal Kanal’dan transfer Özlem Konur ile Gizem Koç var. Bir de onlara sonradan katılan Gökçen Beyaz ile genç Anıl Işık ve Ebru Bozköylü var.

Ekonomi servisi tek kişilik bir makine! Recep Erçin servisin müdürü, muhabiri, fotomuhabiri, editörü… Sanırım servise takviye yapılmasını sağlaması için, biraz tembellik numarası yapması gerekecek.

Dış Haberler servisinin başında, çarpıcı röportajlarıyla tanıdığınız Şafak Terzi var. Ancak içeriden ve dışarıdan servise yardım edenler bakımından en şanslısı. Yazar olanları geçiyorum fakat teorik çalışmaların adamı olan Erdem Ergen’i önemle belirtiyorum.

Hayati Asılyazıcı’nın yönettiği Kültür Sanat Servisi’nde Sema Sezen ve Aysun Bitir var. 20 sayfalı yeni Aydınlık’ta artık bir de TGB’den gönüllü yardımcı Ece Kırbaş var. Şimdiden röportajlarıyla kendisini size tanıttı zaten. Ayrıca özel olarak bu servisin fakat aslında tüm Aydınlık’ın emektar fotoğrafçısı olan Alpay Tuğlu

Spor Servisi’ni pek tanıyamadım. Anıl Budak, Fırat Çoban ve Hüseyin Kaya isimli genç kardeşlerimizi, koridorda arada odalarına göz attığımda görüyorum.

Gelelim sayfa sekreterlerine… Hakan Uğurluay, elinizde tuttuğunuz ve çoğunuzun beğendiği Aydınlık’ın yeni halinin mimarı. Ekipte Metin Tanrıver, İbrahim Türkmen, Nesrin Çelik, Mehmet Karafazlı, Ebru Taşdöğen, Ozan Kanal, Gamze Erdeyer, Gündüz Üç, Egemen Yamandağ, Alev Özgenç, Osman Nuri Yılmaz ve Mürsel Çetin yer alıyor. Sayfalardaki fotoğrafları ve grafikleri sizlere hazırlayanlar ise Sebahattin Önder, Turgay Oğuz ve Burak Çavdar.

Teknik ekibe geldik. Bu özel ekipteki ilk isim Melih Yıldırım benim Öncü Gençlik’ten çalışma arkadaşım. Matbaalar onun sorumluluğunda. Ali Duran TGB’den gelen genç bir bilgisayar uzmanı; internetteki Aydınlık’ın kaptanı. Güven Karakurt ise bozulan her şeyi onaran genç beyin.

Bir kısmının gönüllü yardımcı olduğu yukarıdaki isimleri geride bırakıyoruz ve idareye iniyoruz. Genel Müdürümüz Yalçın Büyükdağlı’yı tanıyorsunuz kuşkusuz. Personel Müdürü İsmet Öğütücü deneyimli bir yayıncıdır. Reklam Müdürü Saynur Okuroğlu ve yardımcısı Kamile Karakadılar Aydınlık’a gelir arayan arkadaşlarımız…

Metin Aktaş Türkiye gazetelerinin, ilginçtir, en sevilen muhasebe müdürüdür. Yanında Onur Yokuş ve Mehmet Akdemir var.  Halkla İlişkilere Selma Bolat geldi. Dağıtımdaki arkadaşlarımız Ergin Onay ve Müslüm Horoz ise 20 yıldır Aydınlık’ın emekçiliğini yapıyorlar.

Ve binanın en altındayız, arşivde… Fahir Özel’in 40 yıldır gözü gibi baktığı Aydınlık’ın kozmik odaları artık Ercan Dolapçı, Çetin Çağlayan ve Buket Yıldırım’ın ellerinde…

Suna Doğuz’la, genç arkadaşımız Seda Çift’i seslerinden tanıyorsunuz. Sizden gelen telefonları ilk onlar açıyor. Esma Hıdır ve Seyran Mert ise Aydınlık’ın en stratejik yerinin, çay ocağının sorumlusu arkadaşlarımız. Gece amirimiz Orhan Uluocak, şoförlerimiz Kubilay Deligöz ve Cüneyt Sevinçtaç ile gazetemizin temizliğinden sorumlu Yahya Gören ile Levent Gürbüzler’i de tanıtmalıyım. Ayrıca öğlen akşam karnımızı doyuran Özlem Öztürk, Nuray Doğru, Hatice Köşüm ve Celal Bilen’i de özel olarak tanıtalım.

Tabii Fatma Yazıcı’nın, yani 2000’e Doğru’nun o efsane sorumlu haber müdürünün de artık yeniden aramızda olduğunu söylemeliyim.

Ve son olarak Bilgi İşlem’in Mahmut Şen’i. Hani ara ara yazarız ya hep, “madde boşluk tanımaz” diye. İşte Mahmut bu yasadaki maddedir. Yetişemediğim bir canlı yayın programına yerime çıkacak kadar boşluğa düşmandır!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
2 Eylül 2013

Reklamlar

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: