MGK BELGESİNİN ŞİFRELERİ

AKP-Cemaat çarpışmasında kullanılan son silah 2004 tarihli MGK belgesi oldu. Mehmet Baransu’nun 28 Kasım’da Taraf’ın sürmanşetinde yayımladığı ve altında TSK ile birlikte Başbakan Erdoğan ve ekibinin imzaları olan bu belgeyle Cemaat, önemli bir hamle yapmış oldu.

Peki, hem Baransu’nun birinci bavulunda bulunan hem de Ergenekon iddianamesine giren bu belge ne anlama gelmektedir? Bu belgeyle kime, ne mesaj verilmek istenmiştir? Sonuçlar ne olur? Gelin bu sorulara yanıt arayalım:

CEMAAT: GERİ ADIM ATMAM

1) İsrail’i kışkırtmak üzere Mavi Marmara seferinin tezgâhlandığı sürece Fethullah Gülen’in itiraz etmesiyle, AKP-Cemaat çekişmesi ilk kez su yüzüne çıkmıştı. O gün bugündür taraflar kâh saldırı kâh savunma hamleleri yaparak sürekli çatışmaktadırlar.

Son olarak 2004 tarihli MGK belgesinin Erdoğan’a karşı kullanılmasıyla birlikte, Cemaat hükümetin saldırıları karşısında geri adım atmayacağını ve en önemsediği dershane mevzisini teslim etmeyeceğini ilan etmiş oldu.

2) Cemaat bu belgeyle, bir hafta önce kendisine yöneltilen “oy yüzden ne kadar” mesajına yanıt vermiş oldu. Cemaat belgeyle AKP’nin tabanına “Erdoğan bizi bitirmek için daha 2004’te askerle birlikte hareket etmiş” diye seslenerek, Erdoğan’a “tabanını aleyhine yönlendirebileceğim silahlarım var” mesajı vermiş oldu.

TERTİP ÇÖKTÜ, TERTİPÇİLER BİRBİRİNE GİRDİ

3) 2004 tarihli MGK belgesi sonucu itibariyle kopuşu, 9 yıl önceki varlığıyla da birlikteliği ifade eder. Açıklayalım:

Belgenin bugün silah gibi çekilmesi, AKP ile Cemaat’in koptuğunu, AKP Koalisyonunun dağıldığını resmeder. Fakat aynı zamanda, 9 yıl önceki varlığıyla, Erdoğan ile Gülen’in aynı tertiplerde, birlikte yer aldığını gösterir. Nitekim AKP’li Şamil Tayyar, Mehmet Baransu’ya sosyal medyada yanıt verirken, belge imzalandıktan sonra Emniyet’in Cemaat’e bağlandığını itiraf etti.

Bu itirafın anlamı açık: Erdoğan MGK’nin “Gülencilikle mücadele” kararına imza attı ama MGK’ye (TSK’ye) karşı Gülen’le ortak hareket etti. TSK’ye karşı Cemaat’in Emniyet içindeki kadrolarına dayandı. Dahası Emniyet’i ve Yargı’yı Cemaat’in kullanımına açtı.

Bugün Erdoğan’ın Ergenekon tertibinde topu Cemaat’e, Gülen’in de AKP’ye atması bir bozgun ifadesidir. Fakat aynı zamanda suç ortaklığının göstergesidir. Erdoğan ve Gülen, ABD’nin belirlediği yol haritasına uygun olarak Kemalist devrime, milliciliğe, TSK’ye ve milli kuvvetlere karşı birlikte çarpışmışlardır.

Ama bu belge, artık tertibin altında kalacaklarının da işaretidir!

ARSLANLI YOL’UN BİRİNCİ ZAFERİ

4) 2004 tarihli MGK belgesinin ve altında Erdoğan ile hükümetin ağır toplarının imzalarının bulunması, Ergenekon iddianamesinin ana fikrini, ruhunu çökertmiştir!

Erdoğancıların dün Baransu’nun bavulundan çıkana “delil” bugün ise “suç” demesi, davanın tüm maddi zeminini ortadan kaldırmıştır.

Kamu, Ergenekon davasının tümden düşmesi için baskı oluşturmalıdır.

5) Tertipçilerin dün TSK’ye karşı kullandığı bir belgeyi bugün birbirlerine karşı kullanmak zorunda kalması, çok önemli bir gerçeğe, Türkiye’nin içine girdiği yeni sürece, devrimci eğilime, yeni siyasal tabloya, somutlarsak Arslanlı Yol’a işaret etmektedir.

Haziran Halk Hareketi, sadece Erdoğan’ın oturduğu koltuğu sallamamış, devrimin üzerine inşa etmeye çalıştıkları karşı devrimi de sarsmıştır. Kavga, panik, telaş en çok güç kayıplarında, siyasal bakımdan inişe geçildiğinde ortaya çıkar. Böyle zamanlarda koalisyonlar dağılır, koalisyonun unsurları kazandıkları mevzileri korumak adına birbirleriyle çatışırlar.

Yaşananlar, aslında Arslanlı Yol’un birinci zaferidir. Fakat belirtmeliyiz: Bu daha başlangıç!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
1 Aralık 2013

, ,

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: