Suriye eksenli silahlı saflaşma

Bölge, üç kritik öneme sahip gelişmeye sahne oldu:

1) ABD, 2003 Irak işgalinden bu yana ilk kez Akdeniz’e iki uçak gemisi birden gönderdi!

2) ABD, İngiltere, Fransa özel kuvveleri ilk kez Suriye’de aynı anda operasyona başladı.

3) Rusya, İran, Suriye Savunma Bakanları ilk kez üçlü bir toplantı yaptı.

Bu tablo aynı zamanda Suriye eksenli bir silahlı saflaşmaya işaret ediyor: Bir yanda ABD, İngiltere ve Fransa’dan oluşan Atlantik kuvvetleri, diğer yanda da Rusya, İran ve Suriye’den oluşan bölge kuvvetleri…

Peki, Türkiye bu tablonun neresinde?

Geleceğiz ama önce tarihi öneme sahip üçlü savunma bakanları toplantısında alınan kararları inceleyelim. Zira o kararlardan biri doğrudan Türkiye’yi ilgilendiriyor!

RUSYA-İRAN-SURİYE SAVUNMA BAKANLARI ZİRVESİ SONUÇLARI

Tahran’dan yapılan ve İran Savunma Bakanı Hüseyin Dehkan, Suriye Savunma Bakanı Fahad Casim el-Fryec ve Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu’nun katıldığı tarihi önemdeki üçlü zirveden şu sonuçlar çıktı:

1) Üç ülke savunma bakanı, “sıkı operasyon” kararı aldı. İran Savunma Bakanı Dehkan bu kararı “terörist gruplara karşı bitirici bir hamle yapmak konusunda kararlıyız” diye açıkladı.

2) Üç ülke, ateşkes sürecinde ABD’nin “ılımlı muhalif” dediği grupların silahlandığı saptamasından hareketle, bu gruplara karşı da mücadele kararı aldı. Yeni bir döneme işaret eden bu mücadele bir takvime bağladı. Bunun ilk aşaması, Suriye’nin kuzeyinde uygulanacak.

3) Askeri faaliyetlere paralel olarak, siyasi ve diplomatik baskı uygulanacak ve terörü destekleyenlere özel mesajlar gönderilecek. Bu işi Moskova üstlenecek ve ABD üzerinden Türkiye ve Suudi Arabistan’a “terörist gruplara yardımı durdurun” mesajı verilecek.

AKP’NİN PROGRAMI VE KONUMU AÇIK

Görüldüğü gibi bölge kuvveleri, aldıkları bir karar ile de Türkiye’nin bu saflaşmada nasıl konumlandığına işaret etmiş oldular.

Buna şundan dikkat çektik: AKP Hükümeti’nin dış politikada değişikliğe başladığı ve Ankara’nın Şam ve Moskova ile ilişkileri düzeltme yoluna girdiği şeklindeki hayal, gerçeği yansıtmamasının ötesinde, AKP Hükümeti’ne bu noktada yapılacak muhalefeti de etkisizleştirmektedir!

Erdoğan ve AKP Hükümeti’nin programı, konumu ve tavrı açıktır!

Erdoğan, Muhammed Ali’nin cenazesinde bile Suriye’ye düşmanlık yapmayı sürdürmektedir. Erdoğan ABD’den şu mesajı vermiştir: “Esad bir katildir. Esad’a yardımcı olanlar onun katliamlarına ortaktır.”

Bu açıklama Erdoğanların tavrını yansıtmaktadır. Peki, konumlanışları nedir? Hangi cephede pozisyon almaktadırlar?

ERDOĞANLARIN NATO’CULUĞU

Yukarıda özetlediğimiz Suriye eksenli silahlı saflaşma yaşanırken, Türkiye, Polonya ve Romanya Dışişleri Bakanları Varşova’da üçlü siyasi ve askeri danışma toplantısı yaptı. Ortak basın toplantısında Çavuşoğlu NATO’nun Türkiye’de bulunan balistik füze sistemlerini genişletmesi gerektiğini söyledi!

Aynı zamanda NATO’nun doğu kanadı toplantısı özelliği taşıyan bu üçlü zirve, önümüzdeki günlerde yapılacak ve Moskova’nın sert tepkisine neden olan Anakonda-16 NATO tatbikatı nedeniyle de önemliydi. Türkiye’nin de katılacağı Polonya Silahlı Kuvvetleri’nin ev sahipliğindeki bu tatbikat, doğrudan Rusya’yı hedef alıyor!

Çavuşoğlu’nun NATO’dan talebine gelirsek… Yani İncirlik, Diyarbakır, Malatya üsleri, Kürecik radarı, Konya’daki Awacks sistemi, Adana, Antep ve Maraş’taki patriot bataryaları yetmiyor, AKP Hükümeti NATO’dan daha fazla ülkemize yerleşmesini istiyor!

Öte yandan NATO gemileri zaten Doğu Akdeniz ve Ege’de… Anımsayacağınız gibi Erdoğan ayrıca Karadeniz’in Rus gölü olduğunu iddia ederek NATO’yu buraya da davet etmişti!

Bir de Türkiye’nin sınırının NATO sınırı olduğu argümanı üzerinden, Erdoğan’ın NATO’yu doğrudan Türkiye-Suriye sınırına davet edişi var…

Yani AKP Hükümeti’nin yönettiği Türkiye, yukarıda özetlediğimiz silahlı saflaşmada doğrudan Atlantik kuvvetleri ile birlikte konumlanıyor. Nitekim “ABD, İngiltere, Fransa özel kuvveleri ilk kez Suriye’de aynı anda operasyona başladı” derken, buna “MİT kuvvetleri”ni de eklememiz gerekiyor!

BÖLGENİN KRİTİK SORUNU: TÜRKİYE’NİN POZİSYONU

Özetlersek, Suriye eksenli saflaşmada yeni bir döneme girildi. Mücadele sertleşecek. Atlantik kuvvetleri, ağırlıklı olarak Suriye’nin kuzeyinde bir koridor inşası için hamle yapmaya başladı.

Bölge kuvvetleri ise bu hamleye, Suriye’nin kuzeyinden yanıt vermeye hazırlanıyor.

Suriye’nin kuzeyindeki koridor, Türkiye’nin ulusal güvenliğine olumsuz etkiyor. Ankara’nın çıkarları bu nedenle nesnel olarak bölge kuvvetlerinin yanında. Ancak iktidar, programı ve siyasi konumu gereği Atlantik kuvvetlerinin yanında!

Bu sadece Türkiye için değil, bölge için de önemli bir sorundur!

Mehmet Ali Güller
11 Haziran 2016

 1. #1 by Beyazıt Karataş on 11/06/2016 - 12:19

  Sayın Güller, lütfen Diyarbakır’daki ABD askerlerini de ilave edelim. Biliyorsunuz. Arama-Kurtarma amaçlı 300 özel asker, 3 helikopter ve 2 silahlı nakliye uçağı komandoları ile birlikte ve diğer destek unsurları 500-1000 ABD askeri. Saygılarımla.

  • #2 by Mehmet Ali Güller on 11/06/2016 - 12:47

   Değerli katkınız için teşekkürler. İncirlik ve Diyarbakır’ı da, haklısınız, tablonun daha net görülmesi için eklemeliyiz. Selam ve saygılarımla

 2. #3 by Egemen Türkmen on 15/06/2016 - 00:32

  Sayin Güller,
  Doğa, toplum ve siyaset kabul etmez. 1990′ dan bu yana dünya yeni bir sürece dendi. ABD’nin tek kutuplu dunya hedefine yönelik ortadoğuyu yeniden şekillendirme planlari I. Dunya Savaşi sonrasi düzenini yikiyor. I. Cumhuriyetler yikiliyor, kartlar yeniden kariliyor. Bu sürecin sonuçlarini güç dengeleri belirleyecek. AKP, soğuk savaş kurgusunu devam ettiren bir programi uyguladi/uyguluyor. Yani, Türkiye’yi Batı blokunda tanimliyor.Meclisteki diğer muhalefet de bundan farkli değil. Türkiye’nin ise birakalim Bati blokuyla birlikte olmasini Bat ile uzlaşmaz çelişkileri bulunmakta. İşte AKP’nin ve Batici partilerin yumuşak karni burasi: Türkiye ile Bati arasinda sıkışmak. Devrim ise bu çelişkiyi çözmek. Bu çelişki nasil çözülüŕ: Pkk ile mücadeleye destek vererek. Süreç kaçinilmaz olarak Suriye ve bölge ülkeleri ile ilişkileri düzeltmeye ve işbirliği sağlamaya götürecektir. Götürmüyor mu?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: